O bezpieczeństwo pieszych

Straż Miejska w Gołdapi informuje, że prowadzi działania pod nazwą „Pieszy z odblaskiem”. Strażnicy pełniący służby patrolowe na terenie gminy Gołdap, zgodnie ze swoimi uprawnieniami kontrolują czy osoby poruszające się pieszo po drogach po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym używają elementów odblaskowych.

 

Zgodnie z art.11 ust. 4a ustawy Prawo o ruchu drogowym: Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

Niestosowanie się do tych zasad jest wykroczeniem z art.97 kodeksu wykroczeń za które może być nałożona kara grzywny w wysokości do 100 zł.

Komendant Straży Miejskiej

Paweł Werchowicz


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “O bezpieczeństwo pieszych

 1. Tomek

  Bardzo dobre działania, jeszcze tylko za rowerzystów powinni się zabrać. wielu jeździ bez żadnego oświetlenia.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Prokurator

  Zamiast karać może lepiej pouczyć i poinformować. Do pomocy proponuję zaprosić chowających się po krzakach policjantów czyhających z suszarkami na kierowców wlepiających po 100 zł mandatu za nadmierną prędkość.
  Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Art. 14. Zabrania się:
  1) wchodzenia na jezdnię:
  a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

  3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;
  4) przebiegania przez jezdnię;
  5) chodzenia po torowisku;
  6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub pół zapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;
  7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

  Tyle ma zakuć na blachę pieszy. I się stosować. Ma wtedy szansę trochę pożyć. Szczególnie przy obecnym natężeniu ruchu. I dodatkowego zamętu , wynikającego z istnienia ścieżek rowerowych, przejazdów dla rowerów itp.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...