To jedna z najważniejszych gołdapskich biografii

a_smedzik_1

a_smedzik_1Pamiętam, kiedy kilka lat temu w białostockim Oddziale IPN przy pełnym audytorium odbywała się prezentacja wystawy poświęconej kobietom internowanym w Gołdapi, zebrani wstali wtedy tylko raz, choć mówców było wielu. Wstali, kiedy głos zabrał ks. prałat Aleksander Smędzik.

To było niejako i symboliczne, i wzruszające, i zasłużone, mimo to ten historyczny epizod w moim odczuciu nieco zaczął przesłaniać inne, nie mniejsze, zasługi księdza Aleksandra.

Zaś te zasługi wynikały w dużej mierze z jego chłopskiej natury, zatem i przysłowiowego, chłopskiego uporu, do czego się zresztą przyznawał. Przecież dokonał jednocześnie czegoś, co zdaniem poprzednich, komunistycznych władz, było niemożliwe – odbudował kościół na wzgórzu, świątynię i zabytek.

Nie bacząc na poglądy polityczne zaangażował w to przedsięwzięcie nie tylko wiernych parafian, ale również dawnych niemieckich gołdapian, wojsko oraz osoby związane z obozem politycznie przeciwnym.

Można było odnieść wrażenie, że miał swoją własną filozofię życiową, której może nawet publicznie nie objawiał, gdzie tak naprawdę nie było  miejsca na radykalne podziały i nadmiar patosu, ale była też świadomość poczucia wolności i potrzeby wolności. To były raczej dla niego oczywistości, które pomijały różnice poglądowe i narodowościowe. A to, moim zdaniem, jest jedna z zasadniczych rzeczy postawy chrześcijańskiej.

Oczywistym było dla niego zarówno to, że trzeba nieść duchową pomoc kobietom internowanym, jak i to, że mieszkającym na tych ziemiach wcześniej innym narodom również należy się wspomnieniowy ślad. Toteż uczestnictwo ks. Aleksandra Smędzika w odsłonięciu kamienia pamiątkowego na niemieckim cmentarzu było w jakiejś mierze jak na owe lata aktem odwagi.

I kolejne symboliczne wydarzenie – w trakcie przyznawania Aleksandrowi Smędzikowi tytułu Gołdapianina Roku, do CPRG (bo tam uroczystość miała miejsce) „wpadł na chwilę” ówczesny marszałek Sejmu Maciej Płażyński i osobiście wręczył statuetkę.

Potem były – krzyż zasługi od prezydenta Lecha Kaczyńskiego i ranking „Gazety Olsztyńskiej”, ukazujący najbardziej wpływowe osoby województwa, gdzie ksiądz prałat znalazł się w pierwszej setce jako jeden z dwóch gołdapian.

W społecznościach lokalnych nie spotykamy zbyt wielu postaci jak On wyrazistych. Ślad, który pozostawił w naszej gminie i parafii jest wyjątkowo głęboki, w równiej mierze materialny, co i duchowy.

Ksiądz Aleksander odszedł, ale pozostała jedna najważniejszych gołdapskich biografii.

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

4 komentarzy do “To jedna z najważniejszych gołdapskich biografii

 1. Anka

  Mimo słońca zrobiło się smutno… Szkoda, że Ksiądz Smędzik nie dożył przyjemności przeczytania o Sobie na goldapiaki.pl.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. Karolina

  Moje kondolencje.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. ryszard

  To był naprawdę dobry ksiądz i organizator szkoda tylko że zapomniano o nim jak leżał w hospicjum wyrazy szczerego współczucia przyjaciołom i rodzinie

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Zofia

  Szanowny Ryszardzie:
  Jeżeli odwiedzałeś księdza Smędzika, to znaczy, że nie był samotny.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...