Ekomuzea Mazur

W otoczeniu murów szkoły zbudowanej w 1913 roku, w miejscowości Lisy gm. Banie Mazurskie w dniu 4 lipca 2012 oficjalnie rozpoczęto realizację projektu „Ekomuzea Mazur”, którego realizatorem jest Gołdapski Fundusz Lokalny we współpracy ze stowarzyszeniami: „Nadzieja” z Lis, „Puszcza Borecka” z Jeziorowskich i „Żytkiejmska Struga” z Żytkiejm oraz Ośrodkiem Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Ełku prowadzonym przez Stowarzyszenie ADELFI.
Ekomuzeum jest metodą rozwoju społeczno-ekonomicznego, która w sposób zrównoważony wykorzystuje pasje ludzi oraz dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe danej społeczności, poprzez zaangażowanie mieszkańców w proces planowania i rozwoju społeczno-ekonomicznego. Projekt zakłada stworzenie na Mazurach sieci Ekomuzeów współpracujących ze sobą i promujących siebie wspólnie. W trakcie projektu prowadzone będą specjalistyczne szkolenia i warsztaty, tworzone nowe produkty turystyczne, narzędzia promocji, a uczestnicy będą mieli możliwość poznania dobrych praktyk na Dolnym Śląsku.
– Ekomuzea to metoda rozwoju, która dotychczas nie była znana w naszym regionie – mówi Zbigniew Mieruński, koordynator projektu – jest ona z powodzeniem rozwijana od lat siedemdziesiątych na terenie Europy i nie tylko. Ekomuzea to muzea społeczności, muzea bez murów, ale wypełnione pasją ludzi, którzy je tworzą. Wykorzystuje się w sposób odpowiedzialny zasoby przyrodnicze, kulturowe, tradycje, historię – a tego na Mazurach nie brakuje – aby stworzyć ciekawą, żywą ofertę turystyczno-edukacyjną.
Projekt będzie realizowany do września 2013 roku.
Projekt dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.Aktualności

Powiązane artykuły

Jeden komentarz do “Ekomuzea Mazur

  1. Mieszkaniec

    A od kiedy to wójt trzyma z eko …. . ? Z tego co wiem to z jedną grupą od ekologii zadarł i to na dobre. Teraz chce się przymilić innym. Lisiaki a wiecie, że obok waszej wioski planowana jest farma wiatrowa ? 14 sztuk szkodliwych dla zdrowia wiatraków. Wójt o tym wie a czy wy wiecie ?