Czy WIRON będzie lepszy od WIBOR?

Z powodu walki z inflacją, wiele rodzin zmaga się z nadzwyczajnymi kosztami swoich kredytów hipotecznych. Jest to sytuacja niezwykle trudna dla wielu rodzin, ponieważ aktualne raty skutecznie rujnują domowy budżet. Temat staje się coraz bardziej medialny, co naturalnie zapoczątkowało wiele rozmów.

W kwestii wskaźników referencyjnych szykuje nam się reforma, która ma zamienić dotychczasowy WIBOR na WIRON. Czy taka zmiana będzie korzystna dla kredytobiorców? O tym porozmawiamy w dzisiejszym wywiadzie z ekspertem z portalu Bankingo.pl, który przybliży nam najważniejsze zagadnienia w tej kwestii.

Dziennikarz: Banki w Polsce planują wprowadzenie zmiennej stopy procentowej opartej na nowej stawce WIRON, zamiast obecnego WIBOR-u. Kiedy możliwe będzie uzyskanie kredytu o zmiennym oprocentowaniu, bazującym na WIRON?

Ekspert: Należy zachować cierpliwość w tej kwestii. Banki mają już transakcje związane z tym wskaźnikiem, ale klienci indywidualni będą musieli poczekać na nowe produkty oparte na tej stawce. Obecnie mówi się, że hipoteki z WIRON-em mogą zostać wprowadzone w połowie tego roku, ale banki mają czas na ich wdrożenie do końca 2023 roku.

Dziennikarz: Dlaczego wprowadzenie stawki WIRON jest opóźnione?

Ekspert: Wprowadzenie WIRON jest trudnym procesem, który wymaga istotnych zmian w systemie bankowym. Banki muszą dostosować swoje infrastruktury informatyczne i administracyjne, wprowadzić zmiany w procesach przyznawania kredytów hipotecznych oraz opracować nowe narzędzia i dokumenty związane z udzielaniem kredytów. W związku z tym wymaga to sporej ilości czasu i zaangażowania finansowego.

Dziennikarz: Jakie korzyści przyniesie stawka WIRON konsumentom?

Ekspert: WIRON może zapewnić pewne korzyści, ułatwiając mechanizm aktualizacji stopy kredytowej i umożliwiając łatwiejsze porównywanie ofert banków. WIRON jest oparty na danych historycznych oraz uwzględnia rynek przedsiębiorstw, a to oznacza, że może być niższy od WIBOR-u. Gdyby kredyty hipoteczne były oparte na WIRON 1M, oprocentowanie byłoby o około 1,1% niższe w porównaniu do sytuacji z WIBOR-em. Oczywiście, oferty zależą od polityki banków.

Dziennikarz: Jakie konsekwencje wprowadzenia WIRON-u można przewidzieć na rynku kredytów hipotecznych?

Ekspert: Na pewno ułatwi porównywanie ofert różnych banków, co zwiększy konkurencję. W efekcie klienci mogą oczekiwać niższych kosztów niż w przypadku kredytów opartych na WIBOR-ze. Wszystko zależy jednak od marż oferowanych przez banki oraz zabezpieczeń ryzyka stopy procentowej.

Dziennikarz: Czy jakieś ryzyko wiąże się z wprowadzeniem nowej stawki referencyjnej dla klientów?

Ekspert: Chociaż może przynieść korzyści, to wiąże się z pewnym ryzykiem. Zmiana stawki referencyjnej może wpłynąć na wysokość raty kredytowej dla kredytów o zmiennej stopie procentowej. Klienci muszą być przygotowani na to, że ich rata może wzrosnąć. Warto zwrócić uwagę na warunki umowy i zabezpieczenia ryzyka stopy procentowej wprowadzone przez banki.

Dziennikarz: Co klienci indywidualni mogą zrobić, aby przygotować się na wprowadzenie wskaźnika WIRON?

Ekspert: Aktualnie nie ma zbyt wiele działań, którymi klienci mogą się wspomóc. Muszą uzbroić się w cierpliwość i czekać na nowe produkty związane ze stawką WIRON. Istotne jest jednak, aby być świadomym ryzyka związanego ze zmianą stawki referencyjnej i na bieżąco śledzić informacje na ten temat.

Dziennikarz: Czy wprowadzenie WIRON wpłynie też na obecne kredyty oparte na WIBOR-ze?

Ekspert: Wprowadzenie WIRON-u nie powinno bezpośrednio wpłynąć na bieżące kredyty oparte na WIBOR-ze. W przypadku kredytów, które będą refinansowane, czyli zamieniane na kredyty oparte na WIRON-ie, może jednak nastąpić zmiana ich warunków. Należy więc zrozumieć ewentualne koszty tej operacji i zapoznać się z nowymi warunkami.

Dziennikarz: Czy przekształcenie wskaźnika z WIBOR-u na WIRON może spowodować wzrost kosztów dla klientów?

Ekspert: Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak bankowe ustalanie marży i warunków zabezpieczenia kredytu. Dlatego warto porównać oferty kredytowe oraz analizować koszty w różnych bankach.

Podsumowanie

Wywiad dotyczy wprowadzenia w Polsce nowej stawki referencyjnej WIRON, mającej zastąpić dotychczasowy WIBOR. Eksperci przewidują ułatwienia dla klientów oraz większą konkurencję na rynku kredytów hipotecznych. Mimo korzyści dla klientów, wprowadzenie WIRON wiąże się z pewnymi ryzykami związanymi ze zmianą stawki referencyjnej. Proces ten jest skomplikowany i wymaga gruntownych zmian w systemach bankowych oraz dokumentacji, stąd opóźnienia w oferowaniu równocześnie produktów bankowych opartych na WIRON. Warto śledzić na bieżąco informacje na ten temat i być świadomym ryzyka wynikającego ze zmiany wskaźnika.


Porady

Powiązane artykuły