Tę wystawę i osobę warto zapamiętać

Przyznaję, że omal nie przegapiłem tego wydarzenia. A dla mnie zawsze znaczącym wydarzeniem będzie odkrycie kogoś kto ma korzenie gołdapskie i zaznaczył się w kulturze, w innej części Europy lub świata. Nie ma znaczenia, czy będzie to Polak, Niemiec, czy Żyd. I do takich wydarzeń zaliczam wystawę, która ma miejsce w gołdapskiej Izbie Regionalnej. Są to prace Anneliese Konrat-Staschus.


Tytuł wystawy: „Powrót do Gołdapi”. Niżej tekst o Anneliese Konrat-Staschus przygotowany przez organizatorów.

***
Twórczość Anneliese Konrat-Staschus obejmuje szeroki wachlarz technik i materiałów. Urodzona w Gołdapi w 1926 roku, już jako dziecko zetknęła się z klasycznymi technikami tekstylnymi. W 1945 roku ucieka sama z Gołdapi do Berlina, matka zostaje zamordowana w Gołdapi a ojciec z braćmi ,,zostają na wschodzie”. Po ucieczce początkowo została sama w zdewastowanym powojennym Berlinie i rozpoczęła szkolenie nauczycielskie. Uczyła biologii, lecz realizowała się w edukacji artystycznej.

Przez wiele lat żyliśmy w trudnej sytuacji finansowej. To przyćmiło moje dzieciństwo. Już jako dziecko byłam oswajana z wieloma pracami i wprowadzana w różne techniki z zakresu projektowania tekstyliów.

Prawie nie miałam zabawek. Moja jedyna lalka była moim polem doświadczalnym. Ukochana laleczka dostała sukienkę, czapkę, buciki itp. Gdy tylko udało mi się utrzymać igłę, nitkę i szydełko, zabrałam się do szycia. Kiedy miałam siedem lat, szydełkowałam kurtkę, którą nosiłam do dwunastego roku życia.

Mój entuzjazm do sztuki i historii sztuki rozwinął się w czasach szkolnych. Chciałbym zostać kostiumologiem lub scenografem. Ale po wojnie nie było możliwości szkolenia w tych dziedzinach.

Po 30 latach pracy jako nauczycielka i studiowaniu gobelinu na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie, w 1979 roku została niezależną artystką tekstylną. Jej prace obejmują zarówno gobeliny, jak i samodzielnie opracowane metody obróbki tkanin. Pokazuje ogromne bogactwo pomysłów i zapadający w pamięć język tematów. W wielu swoich pracach Anneliese Konrat-Stalschus zajmuje stanowisko wobec wydarzeń politycznych i przetwarza momenty autobiograficzne.
Z wielką wyobraźnią i kreatywnością wyszkolona tkaczka Anneliese Konrat-Stalschus rozwinęła jedną z najstarszych kulturowych technik ludzkości, pracę tekstylną, w sztukę współczesną. W ciągu ponad 40 lat jej praca zaowocowała bogatym spektrum tekstyliów w wielu technikach i szerokiej gamie materiałów.

Każdy rodzaj materiału ma dla mnie wielką atrakcję. Kiedy odwiedzam sklepy z narzędziami, domy towarowe lub pchle targi, zawsze odkrywam coś, co pobudza moją wyobraźnię i stanowi dla mnie wyzwanie do zaprojektowania, przeprojektowania i zmiany. – Pomysły artystyczne czerpię głównie z natury.

Zakres prac, które Anneliese Konrat-Stalschus stworzyła na przestrzeni lat, obejmuje zarówno małe prace i gobeliny, jak i bardzo duże obiekty w przestrzeni. Niektóre obiekty przestrzenne istniały tylko czasowo.

Prace Anneliese Konrat-Stalschus od ponad 40 lat prezentowane są na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Niemczech i za granicą. Jej prace znajdują się w rękach prywatnych, muzeach i kościołach w Niemczech, Szwajcarii i Europie.

Wystawa w Bibliotece Publicznej w Gołdapi, Izbie Regionalnej „Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. M.M. Ratasiewicza”. Jest przede wszystkim spełnieniem marzeń dziś już 97 letniej Artystki, aby pokazać swoje prace w Gołdapi, gdzie się urodziła i przeżyła młodość. A od strony artystycznej to próbą przeglądu twórczości artystki, która powstawała na przestrzeni 40 lat.

Wystawa została przygotowana prze Izbę Regionalną im. Mieczysława M. Ratasiewicza, funkcjonującą przy Bibliotece Publicznej, przy współpracy z Muzeum Prus Wschodnich – Ostpreußisches Landesmuseum w Lüneburgu i sfinansowana przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Powiązane artykuły