Jakie są kroki formalne przed podjęciem pracy za granicą?

mężczyzna na placu budowy

Otwartość europejskich rynków pracy dla Polaków sprawia, że wyjazd zarobkowy nigdy nie był tak prosty. Nie oznacza to jednak, że nie czekają Cię żadne formalności z tym związane. Wybierasz się do pracy za granicą? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Uczciwa i atrakcyjna oferta

Tak naprawdę 90% sukcesu to znalezienie uczciwej i atrakcyjnej finansowo oferty. Gdzie szukać tych rzetelnych? Współpracuj wyłącznie ze sprawdzonymi pośrednikami lub zaufanymi osobami, które rozgościły się już na miejscu.

Poza tym dziś masz do dyspozycji innowacyjne narzędzia, takie jak aplikacja z ofertami pracy Woonti. Zasada działania jest prosta. Po rejestracji wypełniasz własny profil zawodowy, szczegółowo uzupełniając swoje doświadczenie i kompetencje. Następnie odpowiadasz na wybrane oferty, a jednocześnie Twój profil jest dopasowywany do nich na podstawie inteligentnego algorytmu.

Woonti weryfikuje pracodawców za Ciebie, więc wybierając to narzędzie, masz pewność, że na miejscu unikniesz nieporozumień, a proponowana stawka jest jawna od początku.

Komplet wymaganych dokumentów

Do niezbędnych dokumentów, poza dokumentem tożsamości, należą również wymagane przez pracodawcę certyfikaty i uprawnienia. Ponadto w niektórych krajach pracodawca może wymagać od Ciebie dodatkowych dokumentów, umożliwiających dłuższy pobyt i legalne zatrudnienie.

Przykładowo w Norwegii w grę wchodzą między innymi karta podatkowa, numer tymczasowy (D-numer) oraz konieczność rejestracji pobytu. Zdarza się, że pracodawca będzie wymagał od Ciebie założenia rachunku w miejscowym banku.

Ubezpieczenie

Przed podpisaniem umowy z pracodawcą upewnij się, że zyskasz ubezpieczenie pracownicze. W pierwszych dniach pobytu może Ci się przydać EKUZ lub ubezpieczenie turystyczne.

Kwestie podatkowe

Z wyprzedzeniem pomyśl o kwestiach podatkowych. Jeśli wyjazd trwa dłużej niż pół roku, rozliczasz się z miejscowym urzędem. W przeciwnym razie dochód możesz rozliczyć w Polsce przy pomocy formularza PIT-ZG. To istotne, by uniknąć podwójnego opodatkowania.

Rzetelny pracodawca lub agencja pracy z pewnością przed podjęciem zatrudnienia poinformują Cię o wszystkich niezbędnych formalnościach!


Porady

Powiązane artykuły