Kosy spalinowe – poznaj ich zalety i wady

kosa spalinowa na zielonym trawniku

W najbliższym czasie czeka Cię zakup nowej kosy? Rozważasz wybór modelu spalinowego? Nie wiesz jednak, czy takie rozwiązanie będzie dla Ciebie odpowiednie? Aby dokonać świadomego zakupu, warto dokładnie przeanalizować zalety i wady takiego urządzenia. Wtedy łatwiej będzie Ci określić, czy to właśnie kosa spalinowa spełni Twoje oczekiwania. Sprawdź zatem artykuł, w którym przedstawiamy plusy i minusy takich narzędzi!

Kosy spalinowe – najważniejsze zalety takich urządzeń

Kosy spalinowe to narzędzia, które sprawdzą się idealnie w każdym ogrodzie. Z ich pomocą z łatwością usuniesz trawę z bardzo ciężko dostępnych miejsc. Dzięki temu tereny zielone będą prezentować się niebywale estetycznie. 

Rozważając zakup urządzeń zasilanych paliwem, możesz liczyć oczywiście na ogrom zalet. Jakich? Takie narzędzia są przede wszystkim:

 • bardzo mobilne – dzięki temu, że nie są ograniczone przez kabel zasilający, możesz używać ich w miejscach, gdzie nie ma dostępu do prądu elektrycznego;
 • mocne i wydajne – mają moc nawet do 5-6 KM, przez co dobrze radzą sobie nawet z gęstą i wysoką trawą, a do tego cechują się najczęściej wysoką mocą obrotową – nawet do 11 000 obrotów na minutę;
 • odporne na trudne warunki – możesz używać ich nawet podczas lekkiego deszczu, a ewentualne kamienie nie powinny ich uszkodzić;
 • uniwersalne – świetnie sprawdzają się do większości prac w ogrodzie związanych z przycinaniem trawy, a różne rodzaje ostrzy pozwalają dopasować je do swoich potrzeb.

Do tego warto pamiętać, że kosa spalinowa gwarantuje bardzo długi czas pracy na jednym tankowaniu. Dzięki temu nie musisz robić przymusowych przerw na uzupełnienie paliwa. 

Mają też nieograniczony zasięg. Brak kabla sprawia, że dotrzesz nimi w każdy zakamarek. Przy okazji masz gwarancję pełnego bezpieczeństwa. Podczas pracy nie musisz uważać na kabel, którego uszkodzenie wiązałoby się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

kosa spalinowa

Kosa spalinowa PM-KS-600T ma ogrom zalet. Silnik o mocy 6 KM gwarantuje wysoką efektywność pracy. Solidna obudowa sprawia, że urządzenie jest wyjątkowo odporne na uszkodzenia, np. spowodowane przez odskakujące kamienie. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat. 

Wady kos spalinowych, o których warto pamiętać

Warto zauważyć, że kosy spalinowe mają również swoje wady. Nie ma bowiem niestety urządzeń idealnych. Rozważając ich zakup, pamiętaj, że:

 • emitują dużą ilość spalin i hałas – silniki spalinowe zanieczyszczają środowisko, a do tego są dość głośne – wytwarzają nawet ponad 110 dB;
 • są dość drogie w eksploatacji – do kosztów należy wliczyć zakup urządzenia, paliwa oraz konieczność regularnej wymiany oleju, filtrów powietrza i innych części związanych z konserwacją;
 • są ciężkie i mniej poręczne – ważą zdecydowanie więcej niż modele elektryczne, a dodatkowo emitują duże wibracje, które mogą być uciążliwe podczas pracy.

Mimo tych wad kosy spalinowe są bardzo często wybierane przez właścicieli ogrodów. Ci cenią je głównie za wysoką moc, wydajność, mobilność oraz brak ograniczenia kablem zasilającym. 

W jakiej sytuacji kosa spalinowa sprawdzi się idealnie?

Kosy spalinowe są idealne w wielu sytuacjach. Sprawdzą się świetnie, gdy:

 • masz duży ogród – będą bardziej efektywne, praca zajmie niewielką ilość czasu, a do tego dotrzesz nimi w każdy zakamarek,
 • nie masz dostępu do stałego źródła zasilania,
 • zależy Ci na pracy w każdych warunkach – deszcz, wilgoć czy błoto nie będą im straszne,
 • jesteś profesjonalnym ogrodnikiem – ze względu na swoją wytrzymałość, moc i mobilność takie narzędzia będą o wiele wydajniejsze,
 • zależy Ci na pracy bez przymusowych przerw – duży zbiornik paliwa gwarantuje długi czas pracy urządzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, kosa spalinowa jest idealna w sytuacjach, gdzie wymagana jest większa mobilność, wytrzymałość i niezależność od zasilania elektrycznego.

Jeśli więc zastanawiałeś się, czy kosa spalinowa to dobre wyjście dla Ciebie, mamy nadzieję, że teraz już to wiesz. Wybierając ją, możesz liczyć na niezawodność i wszechstronność. 


Porady

Powiązane artykuły