Pięć wskazówek jak przygotować się do rozwodu

kobieca dłoń trzymająca złotą obrączkę

Kiedy rozpada się małżeństwo, najczęściej pojawia się wiele różnych problemów. Jednym z najważniejszych jest przeprowadzenie sprawy rozwodowej przed sądem. Od przygotowania pozwu do uzyskania prawomocnego wyroku rozwodowego mija sporo czasu, wypełnionego koniecznością podjęcia szeregu czynności. Dlatego do rozwodu warto się naprawdę dobrze przygotować. Jak to zrobić i o czym pamiętać? Pięć kwestii jest tu kluczowych.

Od czego zacząć przygotowania do rozwodu?

Pierwszą kwestią, jaką trzeba przemyśleć przygotowując się do rozwodu, jest analiza tego, czy rzeczywiście doszło do trwałego i zupełnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Jeżeli okaże się, że nie, to orzeczenie rozwodu w ogóle będzie niedopuszczalne. Wynika to z faktu, że trwały i zupełny rozpad pożycia jest warunkiem rozwodu przewidzianym w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Dlatego kancelaria adwokacka Wrocław zawsze radzi swoim klientom myślącym o rozwodzie, aby najpierw zadali sobie pytanie, czy rzeczywiście nie ma szans na uratowanie małżeństwa, a pomiędzy małżonkami zupełnie rozpadły się łączące ich więzi. Jeżeli istnieją możliwości naprawy związku, zawsze warto po nie sięgnąć, zanim pozew rozwodowy zostanie złożony w sądzie.

Z czy bez orzekania o winie?

Gdy okaże się, że rozwód jest przesądzony, trzeba zastanowić się, w jaki dokładnie sposób go przeprowadzić. Rozwody Wrocław wyjaśniają, że są tu dwie możliwości: rozwód z orzekaniem o winie oraz bez orzekania o winie. W pierwszym przypadku – za cenę dłuższego postępowania – strony zyskują orzeczenie, w którym sąd rozstrzyga, która z nich i w jakim stopniu ponosi winę za rozpad pożycia. Natomiast rozwód bez orzeczenia o winie może zakończyć się już po jednej rozprawie.

W kolejnym kroku należy rozpocząć przygotowywanie strategii postępowania, w tym zwłaszcza dowodów, jakie mają zostać przeprowadzone przed sądem. Oczywiście kwestie te muszą być ściśle podporządkowane temu, czy rozwód ma nastąpić z orzeczeniem, czy bez orzekania o winie. W pierwszym z tych przypadków postępowanie dowodowe musi być odpowiednio rozbudowane i zmierzać do wykazania wszystkich okoliczności, które doprowadziły do rozpadu małżeństwa.

Jak i gdzie złożyć pozew?

Po czwarte należy rozpocząć przygotowanie pozwu rozwodowego. W dokumencie tym trzeba wskazać powoda, pozwanego, zawrzeć żądanie orzeczenia rozwodu oraz odpowiednio je uzasadnić. W pozwie rozwodowym należy także wymienić wszystkie dowody, jakie powód chce przeprowadzić w sprawie. Pozew rozwodowy musi zostać opłacony i złożony we właściwym sądzie okręgowym.

Piątą kwestią, o której koniecznie trzeba pamiętać przygotowując się do rozwodu, jest to, że złożenie pozwu w sądzie dopiero otwiera właściwe postępowanie. Dlatego przed rozwodem trzeba liczyć się koniecznością występowania przed sądem, składania odpowiednich wniosków dowodowych oraz odnoszenia się do wniosków strony przeciwnej. W tym wszystkim – podobnie, jak przy przygotowywaniu pozwu – nieocenionym wsparciem może okazać się adwokat od spraw rodzinnych. Skorzystanie z jego usług znacznie ułatwia rozwód.


Porady

Powiązane artykuły