Złącze samochodowe – co to takiego? Co warto na ten temat wiedzieć?

złącze samochodowe

Prawidłowe działanie każdej instalacji elektrycznej w samochodzie wymaga odpowiedniego i bezpiecznego połączenia przewodów. Wykorzystywane są w tym przypadku specjalne złącza samochodowe. To niewielkich rozmiarów elementy o naprawdę dużym znaczeniu. Bez nich trudno byłoby sobie wyobrazić sprawne zarządzanie całym okablowaniem. W dużej mierze ograniczają one ryzyko wystąpienia przeciążeń i zwarć.

Jakie cechy powinno mieć złącze samochodowe?

Wysokiej klasy złącze samochodowe powinno być elementem wytrzymałym i niezawodnym w działaniu. Często znajduje się w częściach pojazdu, w których zlokalizowane są otwarte elementy. Dlatego musi być dobrze zabezpieczone przed wnikaniem kurzu czy wilgocią. Nie bez znaczenia jest także odporność na wysoką temperaturę. Ponadto złącza samochodowe z uwagi na drgania występujące w aucie są często wyposażone w systemy bezpiecznego blokowania. Zapobiegają one niepożądanemu rozłączaniu się tego elementu. 

Jakie złącza samochodowe warto wybierać?

Dobre złącza samochodowe muszą być zaprojektowane tak, aby były w stanie wytrzymać duże obciążenia mechaniczne występujące w samochodzie. Nie powinny też wypadać ze swojego miejsca. Dlatego często w pojazdach wykorzystywane są specjalne elementy zabezpieczające. Chronią one złącza przed drganiami i wibracjami występującymi w aucie. 

Złącza samochodowe są na ogół otoczone plastikową obudową. Pokrywane są także niekiedy materiałem izolacyjnym o dużej wytrzymałości. Obudowy i izolacje muszą wytrzymywać duże zużycie wynikające z powodu tarcia czy wibracji. Powinny być to elementy, które nie sprawiają większych problemów w montażu i są żywotne. 

Jak zauważyć, że złącze samochodowe jest uszkodzone?

Niekiedy już gołym okiem widać, że elementy izolacyjne nie nadają się do dalszego użytkowania na skutek oddziaływania wysokiej temperatury. Warto sprawdzić, co jest tego przyczyną i usunąć awarię przed wymianą złączy samochodowych. 

Ponadto z uwagi na korozję na stykach czasem pojawić się mogą podwyższone oporniki przejściowe. Prowadzą one często do nagrzewania. To przełożyć się może na znaczne uszkodzenie obudowy bądź izolacji. Także podłączone komponenty nie działają wtedy niezawodnie. Zmniejszeniu ulec może np. skuteczność świetlna żarówek. 

Niekiedy wraz z upływem czasu maleje również siła sprężyny szczęk zaciskowych. Wówczas połączenia elektryczne stają się niestety bardziej zawodne. Mogą zresztą na skutek nadmiernych wibracji się rozłączać. 


Porady

Powiązane artykuły