Dlaczego Polacy wolą walić karpia młotem po głowie zamiast poczytać, co o tym sądził Jan Paweł II?

IMG_20151222_120153 Jak co roku, przez (niewytłumaczalne!!) przywiązanie do karpiowej tradycji, stłoczone ryby spędzają swoje ostatnie dni w zbędnych męczarniach. W całym kraju, na ulicach i w sklepach handlarze łamią wszelkie zasady dobrostanu zwierząt i zarabiają na… naszej ignorancji i lenistwie.

„Choć polski papież Jan Paweł II upominał: „Stwórca chciał, aby człowiek korzystał z przyrody jako rozumny i szlachetny pan i stróż, a nie jako bezwzględny eksploatator”, Polacy w najlepsze podtrzymują „wigilijną tradycję” ustanowioną w czasach komunizmu i w radosnej atmosferze tłuką po głowach wymęczone przedświątecznym piekłem karpie. Sytuacja powoli się zmienia, jednak nieoceniony wpływ na ukrócenie cierpienia zwierząt mają konsumenci reagujący na łamanie przepisów ustawy o ochronie zwierząt.

Przecież mamy lodówki!

W dobie szerokiego asortymentu lodówek i zamrażarek, Polacy wciąż kupują tysiące żywych karpi, które jak co roku umrą w męczarniach. Choć w Katechizmie Kościoła Katolickiego wyraźnie napisane jest, że „Sprzeczne z godnością ludzką jest niepotrzebne zadawanie cierpień zwierzętom lub ich zabijanie”, to właśnie przed Wigilią stoimy w kolejkach po żywego karpia w promocyjnej cenie.” (źródło: Paula Radwanowicz, krytykapolityczna.pl )
CO ZROBIĆ KIEDY WIDZIMY ZNĘCANIE SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI? (Klub Gaja)

OCEŃ SYTUACJĘ
– ryby stłoczone w pojemnikach, basenach
– ryby żywe pakowane
– ryby zabijane na oczach klientów

ZGŁOŚ
– zadzwoń na 112
– zrób zdjęcie, zapisz kontakt do świadków zdarzenia
– zgłoś na policję, zapisz kto przyjął zgłoszenie
– zgłoś do wiadomości klubgaja@klubgaja.pl

SPRAWDŹ POTEM
– zadzwoń na policję i sprawdź, czy podjęto interwencję
– sprawdź, czy sytuacja zmieniła się

Reagując na niehumanitarne traktowanie karpi podczas przetrzymywania, transportu i uboju powinniśmy posiłkować się zapisami ustawy o ochronie zwierząt:

Art. 5 – Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.
Art. 6. ust. 1a – Zabrania się znęcania nad zwierzętami.
Art. 6 ust. 2 – Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
– pkt. 6. – transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres;
– pkt. 10. – utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
– pkt. 18 – transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie.

Ustawodawca w ustawie o ochronie zwierząt z 21. sierpnia 1997 r. (z późniejszymi zmianami) określił jakie czyny są znęcaniem się nad zwierzętami. Słowa Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta dokładnie tłumaczą zapisy ustawy: […]W świetle art. 5 ustawy, każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania, przez które należy rozumieć traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia (art.4 pkt.2 ustawy). Naturalnym środowiskiem ryby jest środowisko wodne. Humanitarnie traktowane ryby winny być transportowane i przetrzymywane tylko w środowisku wodnym. Transportowanie żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub foliowych workach albo koszykach nie jest humanitarnym traktowaniem zwierząt i wyczerpuje znamiona znęcania przewidzianego w art. 6 ust 2 pkt.6 ustawy[…] Przetrzymywanie żywych ryb w pojemnikach pozbawionych wody lub posiadających jej znikomą ilość nie jest humanitarnym traktowaniem zwierząt i wyczerpuje znamiona znęcania przewidzianego w art. 6 ust. 2 pkt. 10 ustawy[…] Jeśli przetrzymywanie lub transportowanie ryb w opisany powyżej sposób prowadzi do ich zgonu wskutek uduszenia, to czyn taki kwalifikować należy jako niehumanitarne zabicie zwierzęcia. […] Tego typu zachowania zabronione są z mocy art. 6 ust. 1 ustawy.
Więcej tutaj:
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20151221/radwanowicz-karp-swieta-prawa-zwierzat
www.jeszczezywykarp.pl

co robic


Aktualności

Powiązane artykuły

7 komentarzy do “Dlaczego Polacy wolą walić karpia młotem po głowie zamiast poczytać, co o tym sądził Jan Paweł II?

 1. Środowisko Krytyki Politycznej i portalu Lewica.pl w którym obraca się pani Radwanowicz potrafi nazywać bohaterstwem rozpętanie szaleńczej rzezi, która wartości religijne miała wmieść z powierzchni ziemi.

  „Okupiona ogromnym kosztem bohaterska obrona rewolucji październikowej (…)”
  http://lewica.pl/blog/jakubowski/22340/

  Skoro już wyjaśniłem to pozostaje mi podziękować Redakcji za życzenia i również życzyć wszystkiego dobrego w te Święta Bożego Narodzenia. A 15 sierpnia proszę Redakcjo żebyś też zamieściła jakiś tekst lewicy rewolucyjnej, będzie to równie taktowne.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 2. apap

  Panie Piotrze, a może coś w kontekście artykułu?

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 3. xyz

  cyt .Panie Piotrze, a może coś w kontekście artykułu? , a tak w ogóle to ten Pan Piotr jest kompetentny we wszystkich sprawach.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 4. Ja

  a co pan piotr sądzi na temat nauczania obecnego Papieża FRACISZKA. np. darmowe śluby, pogrzeby. Dlaczego księża a tym bardziej nasi Biskupi i kardynałowie udają i nie słyszą co nakazuje PAPIEŻ. Co piotrze sądzisz o diwiszu który nie zrealizował woli Jana Pawła II i upublicznił jego notatki, które zgodnie z wolą papieża miały być spalone!!!!!!!!!!! Co sądzisz panie piotrze o tym że papież mówi do biskupów że mają być ubodzy jak ich lud.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. Warunkowanie udzielenia sakramentu od opłaty uważam za skandaliczne. Kapłaństwo powinno być zawsze gorliwym powołaniem.

   Z drugiej strony lament nad tym że „klechy chcą pieniądze”, podczas gdy się im z uśmiechem płaci, to dziecinada. Tym bardziej jak się na wesele wydaje często ogromne pieniądze. Uważam też że jak ksiądz jeździ samochodem z salonu to nic złego skoro nie ma swojej rodziny to może odłożyć. A jak ktoś uważa że ksiądz powinien mieć co najwyżej passata w gazie, i kłuje go w oczy nowy samochód średniej klasy, to ma chyba większy problem, bo zazdrość to grzech główny.

   Skoro kardynał Dziwisz się przyjaźnił z Janem Pawłem II to wychodzi na to że nie spełnił woli przyjaciela. A tak się robić według mnie nie powinno.

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...
 5. Barbara

  Nie karmić trolla!!! On się tym żywi. Ignorować.

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
 6. ad rem

  Czy źródło cytatu przekreśla cały sens dyskusji i problem znika?

  Panie Piotrze, proszę czytać teksty ze zrozumieniem i zajmować nam czas / komentować tylko wówczas, jeśli ma pan coś wartościowego do powiedzenia w temacie…

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...