Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

plakat-pokrzywdzeni-a2

plakat-pokrzywdzeni-a2W 2000 r. w Ministerstwie Sprawiedliwości zrodziła się idea obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Idea ta związana jest z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce, na mocy ustawy, dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw.

Po raz kolejny Ministerstwo Sprawiedliwości i Prokuratura Generalna jako gospodarze tej inicjatywy zaprosiły do współdziałania w tym przedsięwzięciu Policję. Akcja ta po raz kolejny będzie realizowana we współpracy z sądami, prokuratorami, jednostkami organizacyjnymi Policji oraz organizacjami pozarządowymi.

Oprócz dyżurów specjalistów w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem (w naszym województwie taki ośrodek znajduje się w Elblągu) uruchamiane są tzw. punkty konsultacyjne. Od kilku lat, z inicjatywy Komendy Powiatowej Policji w Gołdapi, punkty konsultacyjne, naprzemiennie, były otwierane w Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

W tym roku, w dniach 25 lutego – 2 marca osoby zainteresowane będą mogły zgłosić się do Ośrodka Pomocy Społecznej w Gołdapi tel. 87 615 04 81, gdzie, w godzinach od 10.00 do 18.00 (sobota 10.00 – 13.00), będą dyżurowali specjaliści:

funkcjonariusz Policji,

kurator sądowy,

pracownik socjalny OPS i/lub PCPR,

psycholog,

terapeuta uzależnień,

prawnik.

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że to co robią, czasami jak twierdzą „dla dobra innych” jest naruszeniem praw drugiej osoby i często wręcz przestępstwem. Możemy się uczyć coraz skuteczniejszych i bardziej etycznych sposobów rozwiązywania problemów i dbania o własne prawa bez naruszania praw innych osób. Dlatego też zachęcamy do indywidualnego kontaktu ze specjalistami.

Harmonogram dyżurów:

harmonogram dyżurów

plakat-pokrzywdzeni-a2


Aktualności

Powiązane artykuły