Kreatywnie i twórczo – XXII Zielone Dni w Gołdapi 2024

Odsłona 4 – Woda źródło życia.

Każda woda pitna, taka sama jest

Nie ma smaku, zapachu, ani barwy też. / Jednak coś dziwnego ciągle dzieje się, / bo od początku Świata każdy chce ją pić! / Woda…kapie, cieknie, faluje / Paruje, wrze i zamarza, / Topnieje i wysycha.

Ale wątkiem głównym tej historii jest rzecz zasadnicza, że na całym Świecie, nazywa się wodę – Źródłem Życia.

 

Biblioteka Publiczna w Gołdapi

Podczas Zielonych Dni w Gołdapi zajęcie takie mają charakter typowo praktyczny, teoria stanowi jedynie tło. Bibliotekarki przeprowadziły dwa warsztaty pt. „Biblioteczna eko-sowa”, wykorzystując płyty DVD, zakrętki, korki, kapsle. Ta kreatywna aktywność promuje ideę recyklingu.

 

Wyczarowane z rolek po papierze toaletowym – Beata Omilianowicz

W ramach XXII Zielonych Dni po raz kolejny zostałam zaproszona przez panią Alinę Oleszczuk do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w celu prowadzenia warsztatów dla uczniów klas 0-III i VI. Propozycja bardzo mi się spodobała i od razu zgodziłam się je poprowadzić. Na początku nie wiedziałam co mogę z dziećmi zrobić i z czego to będzie zrobione. Temat był dowolny, jednak został postawiony jeden warunek. Praca miała być zrobiona z rzeczy pochodzących z recyklingu, czyli wykorzystania odpadów (które tak naprawdę do niczego nie są nam potrzebne) do wytworzenia czegoś nowego. Myślałam, myślałam, aż w końcu wymyśliłam, że pokażę dzieciom jak z rolek po papierze toaletowym zrobić organizer na kredki. Skonsultowałam się w tej sprawie z panią Alinką. Ona podpowiedziała mi, że mogę zrobić też zajączki z młodszymi dziećmi. Ostatecznie maluchy robiły organizer w kształcie zajączka. Chociaż nie jestem utalentowana plastycznie, sama zrobiłam jeden na wzór. Myślę, że spodobał się dzieciom ten pomysł, ponieważ chętnie robiły swoje zajączki. Uczniowie klasy VI robili organizery według własnych pomysłów. Bardzo dziękuję pani Alince za zaproszenie. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie trwała jeszcze wiele lat i nie zabraknie mi pomysłów na tworzenie nowych rzeczy z recyklingu.

 

Kwietniki ze sznurka – Martyna Dyniszuk

MAKRAMA

Kwiaty lubią wodę i chcą być wyeksponowane, dlatego podczas NIEBIESKIEGO DNIA uczniom zostały zaplanowane warsztaty – zrobienie z makramy kwietnika. Zajęcia prowadziła pani Martyna Dyniszuk, mama uczniów naszej szkoły.

Makramy to pętelki i supełki, z których można zrobić efektowne plecionki. Taką techniką posługiwano się już w starożytności.

Pani Martyna jest profesjonalistką w wyplataniu różnych wyrobów dekoracyjnych, jak i przedmiotów użytkowych. Potrafi spokojnym tonem tak długo dokładnie tłumaczyć, aż pojawi się efekt.

Małgorzata Marcinkiewicz

Oto efekty pracy uczniów kilku grup.

Balonowe szaleństwo z klaunem Bogusiem

Zielony mech, babeczki i inne ciasteczka tylko z Niebo w gębie – Ewelina Zawistowska

– Witam serdecznie. Dziękuję ślicznie za miłe słowa, za zaproszenie i ciepłe przyjęcie mnie. Wróciłam do domu taka szczęśliwa i z zapałem do dalszej pracy. To wszystko dzięki Wam. Dziękuję ślicznie za wszystko. Pozdrawiam serdecznie

 

Ochrona mokradeł i wody oraz pokaz doświadczeń, obserwacje z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych w nowoczesnej ekopracowni Dwójki – Małgorzata Wojciechowska-Gutowska

Warsztaty ekologiczne mają za zadanie przybliżyć ich uczestnikom pojęcie ekologii oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska i zachowaniami nacechowanymi troską o naturę.

Dwójka słynie z takich zajęć.

 

Wojsko też z nami działa

Klub 15. Pułk Przeciwlotniczy w Gołdapi przeprowadził warsztaty z uczniami klasy I i II, pod hasłem – drugie życie książki.

Powstały urocze zwierzaki i ludziki z makulatury.

Czysta Woda zdrowia doda – NFZ i Sanepid Gołdap
W Dwójce promujemy akcje o zdrowym żywieniu i zdrowym zachowaniu dzieci i młodzieży. Program Trzymamy Formę, którego koordynatorką w szkole jest pani Małgorzata Marcinkiewicz pięknie wplata się w ideę XXII Zielonych Dni w Gołdapi. Warsztaty przypominają o istocie i konieczność przeprowadzania podobnych akcji podnoszących poziom świadomości dzieci i młodzieży, dotyczącej zdrowia.

 

Trzymamy Formę w szkolnej sali gimnastycznej – Stanisława Mossakowska

Na dzisiejszych warsztatach zgodnie z zasadami terapii ruchem i muzyka połączyliśmy muzykoterapię z choreoterapią.
Zdjęcia
Relaksacja Zielono mi z Alina Pałys

Odrobina refleksji nad wodą…

Pewna mrówka wpadła któregoś dnia do wielkiej beczki z wodą deszczową.

Nadszedł ktoś (nazywał się Egoizm), zobaczył mrówkę i zapytał: „Co robisz w mojej beczce?” Chwycił mrówkę i rzucił ją daleko od siebie. Niedługo potem nadeszła druga osoba, o imieniu Tolerancja. Gdy zobaczyła mrówkę, powiedziała do niej: „Możesz tu zostać. Jest bardzo gorąco, a mnie zupełnie nie przeszkadzasz”.

Wreszcie zobaczył mrówkę ktoś trzeci. Podał jej okruch cukru, a potem z powrotem umieścił na drzewie, z którego spadła. Nazywał się Miłość.  (autor nieznany)

Małgorzata Marcinkiewicz

Zaśpiewaj z nami
Mamo,Tato wolę wodę !

 

(Z cyklu XXII Zielone Dni w Gołdapi 60.rocznica powstania Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi.)

 

 

 

 

Powiązane artykuły