Dwujęzyczność z językiem angielskim – na czym to polega?

Dwujęzyczność to obecnie modny trend, na który decydują się rodzice małych dzieci. Na czym polega dwujęzyczność i jakie są jej rodzaje? Sprawdź w naszym artykule.

Na czym polega dwujęzyczność?

Dwujęzyczność to zdolność porozumiewania się w dwóch językach na zbliżonym poziomie. Na potrzeby tego artykułu będziemy mówić o polskich dzieciach, które uczą się lub mają codzienny kontakt z językiem angielskim.

Czym jest dwujęzyczność naturalna i jakie są jej rodzaje?

Dwujęzyczność naturalna to częste zjawisko w przypadku rodzin mieszanych językowo albo u dzieci, które wraz z rodzinami przeprowadziły się do anglojęzycznego kraju. Mowa tutaj na przykład o rodzinie, w której mama jest Polką a tata Anglikiem i mówią do dziecka w dwóch językach – każde z nich w swoim ojczystym. Mówimy wtedy o dwujęzyczności symultanicznej, gdzie dwa języki wprowadzane są równocześnie.

Drugim przypadkiem jest sytuacja, kiedy polska rodzina wyjeżdża do kraju anglojęzycznego i dziecko nabywa drugi język na przykład w przedszkolu lub w szkole. Mówimy wtedy o dwujęzyczności sekwencyjnej.

Dwujęzyczność zamierzona – modny trend?

Dwujęzyczność zamierzona występuje wtedy, kiedy rodzice świadomie stwarzają warunki do nauki dodatkowego języka, pomimo używania w domu głównie języka ojczystego. Na taki krok często decydują się rodzice lub rodzic, który ma wykształcenie filologiczne w kierunku języka angielskiego. Mają oni o tyle łatwiej, że znają zasady gramatyczne i ortograficzne, panujące w danym języku. Potrafią wyjaśnić dziecku różnice pomiędzy czasami w języku albo w prosty sposób przedstawić na przykład angielski czas Past Continuous.

Oczywiście, takim osobom jest zdecydowanie łatwiej prowadzić dwujęzyczność zamierzoną w swojej rodzinie. Jeżeli jednak nie jesteś z wykształcenia anglistą, również możesz uczyć swoje dzieci języka angielskiego. Jak to zrobić?

Prosty sposób na dwujęzyczność zamierzoną

Ekspozycja na język obcy powinna odbywać się poprzez zabawę. Jeżeli Twoje dziecko jest jeszcze małe, zacznij od prostych książeczek po angielsku. Pokazuj dziecku obrazki, czytaj i opowiadaj. Możesz też korzystać ze specjalnych książeczek dwujęzycznych, w których tekst jest zapisany po polsku i po angielsku.

Pamiętaj, że ważne jest poprawne wymawianie słów. Kontakt z językiem ma w tym przypadku większe znacznie. Wraz z wiekiem dziecka rozszerzaj zabawy, dołączając do nich bajki, audiobooki czy gry po angielsku. W tym temacie Internet zdecydowanie przychodzi z pomocą. Znajdziesz tam mnóstwo różnorodnych materiałów, które pomogą Ci na przykład objaśnić dziecku angielskie rzeczowniki policzalne i niepoliczalne.

O czym warto pamiętać w przypadku dwujęzyczności zamierzonej?

W przypadku wprowadzenia obcego języka  ważne jest tu budowanie pozytywnych skojarzeń i emocji. Dlatego nie sprawdzi się tutaj szkolny system, gdzie dziecko wchodzi w rolę ucznia a rodzic nauczyciela.

Dwujęzyczność zamierzona z pewnością przynosi wiele korzyści. Oswojenie dziecka z językiem angielskim zaprocentuje w przyszłości i pomoże Twojemu dziecku na drodze edukacyjnej i zawodowej.

Artykuł sponsorowany


Aktualności

Powiązane artykuły