Kredyt pod hipotekę dla zadłużonych – wszystko, co musisz wiedzieć

Konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu całego domu, wymiana niesprawnego samochodu na nowy albo spłacenie innych zobowiązań finansowych to tylko kilka przykładów powodów zaciągania kredytów pod hipotekę. Co to oznacza, jaką kwotę można pożyczyć, zastawiając nieruchomość i jakie kryteria trzeba spełnić?

Czym dokładnie jest kredyt pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka czy kredyt pod zastaw nieruchomości to rodzaj finansowania, w którym dla instytucji udzielającej pożyczki taka nieruchomość stanowi zabezpieczenie na wypadek zaprzestania regulowania kolejnych rat. Oznacza to, że jeśli kredytobiorca całkowicie przestaje spłacać raty, wówczas mieszkanie, dom czy działka budowlana staje się własnością kredytodawcy. Natomiast dopóki klient terminowo dokonuje wpłat, nie ma mowy o żadnym ryzyku utraty mieszkania. Pożyczoną sumę pieniędzy można przeznaczyć na dowolny cel, na przykład spłacenie innych zobowiązań finansowych czy odnowienie mieszkania, co przyczyni się ostatecznie do wzrostu jego wartości. Co ważne, polskie przepisy nie przewidują zakazu ustanowienia kilku hipotek na jednej nieruchomości, co w praktyce oznacza, że taki kredyt pod zastaw można także zaciągnąć w przypadku mieszkania, które jest jeszcze spłacane.

Kryteria wymagane do udzielenia kredytu pod zastaw nieruchomości

Każda instytucja udzielająca kredytów pod zastaw działki, mieszkania czy domu jednorodzinnego może mieć inne wymagania, aby pozytywnie rozpatrzyć wniosek. Na polskim rynku nie brakuje także firm pozabankowych, które nie weryfikują baz dłużników – dzięki temu można nawet ubiegać się o kredyt pod hipotekę dla zadłużonych. Natomiast w każdym przypadku konieczne będzie dostarczenie:

  • zaświadczenia o stałym zatrudnieniu – pożyczkodawca musi mieć pewność, że pożyczkobiorca pobiera stałe wynagrodzenie umożliwiające systematyczną spłatę rat kredytu,
  • dokumentu potwierdzającego, że wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości, na której chce ustanowić hipotekę – może to być wypis z księgi wieczystej, akt notarialny albo umowa darowizny,
  • potwierdzenia, że nieruchomość została ubezpieczona na wypadek zalania, pożaru i innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Jak przebiega zaciągnięcie kredytu pod hipotekę?

W pierwszej kolejności klient wypełnia wniosek o udzielenie kredytu. Następnie firma udzielająca pożyczki weryfikuje zabezpieczenie i ocenia wartość nieruchomości, co prowadzi bezpośrednio do kolejnego kroku, jakim jest ustalenie wysokości pożyczki (zwykle nie przekracza ona 80% wartości mieszkania, domu czy działki). Po uzgodnieniu pozostałych warunków zostaje spisana i podpisana umowa, a po tym firma udzielająca finansowania wpłaca gotówkę na konto klienta i zajmuje się formalnościami dotyczącymi hipoteki.

Czy zaciągnięcie kredytu pod hipotekę dla zadłużonych to dobre rozwiązanie?

Nie należy bać się rozwiązań, które mają nam pomóc wydostać się z długów i wyjść na prostą. Kredyt pod hipotekę dla zadłużonych to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że terminowo spłaca się kolejne raty. Mając zatem stałe zatrudnienie i dbając o domowy budżet, można szybko uregulować zaległości finansowe z pomocą zastawu nieruchomości. Kluczowe jest dokładne czytanie oraz analizowanie wszelkich podpisywanych dokumentów, aby mieć pewność, że podejmujemy przemyślaną, mądrą decyzję.


Aktualności

Powiązane artykuły