Rodzaje szalunków

Duże konstrukcje z betonu wznosi się przy pomocy szalunków. W wyznaczonym miejscu stawiany jest szalunek, który później wypełniany jest mieszanką betonową. W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia, które układane jest przed wylaniem betonu. Usunięcie szalunków następuje po związaniu betonu, czyli po okresie od 2 do 4 tygodni.

 

Szalunek – co to jest?

Szalunek inaczej zwany deskowaniem, jest niezbędnym elementem budowy podczas wylewania betonu. Stosuje się go podczas wylewania ław  fundamentowych, schodów, stropów czy innych elementów konstrukcyjnych. 

Dzięki zastosowaniu szalunków, wylewany beton uzyskuje pożądany kształt. Deskowanie stosuje się przy budowie konstrukcji z betonu lub żelbetu. Szalunki wykorzystać można również przy produkcji półfabrykatów. 

 

Szalunek – gdzie szukać?

Aby obniżyć koszty budowy, wielu inwestorów decyduje się na wynajem szalunków. Usługa ta przeznaczona jest dla osób, które nie chcą ponosić drogich i zbędnych inwestycji. Z tego rozwiązania korzystają deweloperzy, firmy budowlane i indywidualni inwestorzy.

ZREMB POLAND oferuje szalunki na wynajem, które są przetestowane i spełniają wszelkie standardy bezpieczeństwa. Dodatkowym atutem jest fakt, że po usunięciu konstrukcji, ściany nie wymagają napraw czy uszczelnienia otworów. Montaż i demontaż szalunków może odbywać się ręcznie.

 

Szalunek – wykorzystanie

Szalunki to element budowy niezbędny podczas wylewania fundamentów, schodów, stropów, nadproży czy wieńcy. Szalunek to konstrukcja tymczasowa, która umożliwia uzyskania pożądanego kształtu betonu. Należy pamiętać, że im dokładniej wykonane deskowanie, tym wyższa jakość wzniesionej konstrukcji. 

Szalunki wykonywane były zazwyczaj z niskiej jakości drewna. Obecnie, coraz częściej stosuje się systemy szalunkowe wykonane z elementów stalowych i sklejki drewnianej lub płyty trójwarstwowej. 

 

Szalunek – rodzaje

Wyróżnić można:

  • szalunki ścienne
  • szalunki stropowe
  • szalunki fundamentowe
  • szalunki do wykopów

 

Szalunek – szalunki stropowe

Konstrukcje te wykorzystywane są przy budowie stropów żelbetowych. Na system szalunków stropowych składają się wododporna płyta trójwarstwowa, na którą wylewany jest beton, dźwigary drewniane, czyli elementy znajdujące się pod płytą oraz głowice krzyżowe, czyli elementy, które zabezpieczają dźwigary.

Wszystko to opiera się na stropowych podporach stalowych. Szalunki stropowe są odporne na uszkodzenia oraz niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Konstrukcja ta pozwala na wylanie gładkiego i równego stropu. 

 

Szalunek – szalunki do wykopów

Głównym zadaniem tej konstrukcji jest zabezpieczenie miejsca wykopu przed 

osypywaniem. Szalunki te stosuje się po to, aby zapewnić bezpieczeństwo robotnikom. Pozwalają one także na zabezpieczenie ulic, chodników, budynków, które mogłyby zostać uszkodzone w przypadku osunięcia się ziemi. 

Według prawa polskiego, szalunek musi zostać zastosowany, w momencie wykopu, którego pionowa ściana przekracza 1,25 m. Co ważne, szalunek powinien wystawać +10 cm ponad poziom ziemi. Konstrukcje te stosuje się przy pracach wodnych, kanalizacyjnych czy drogowo – inżynieryjnych.

 

Szalunek – szalunki ścienne

Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie otworów w ścianach. Szalunki ścienne 

lekko gabarytowe można zamontować bez użycia dźwigu, zaś szalunki średnio gabarytowe montuje się przy pomocy żurawia budowlanego.

Szalunek ścienny może być zastosowany jako wspornik dla elementów ozdobnych elewacji Konstrukcja ta zabezpiecza nadproża w otworach na okna i drzwi.

Grafika: Freepik.com


Aktualności

Powiązane artykuły