Spotkanie z nutą orientu

Wraz z końcówką pięknego miesiąca, jakim jest maj (szczególnie dla bibliotek i bibliotekarzy) Biblioteka Publiczna w Gołdapi zorganizowała spotkanie autorskie z Tanyą Valko.
Tanyą Valko to pseudonim pisarki, arabistki i tłumaczki, absolwentki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisarka była nauczycielką w Szkole Polskiej w Libii, a następnie przez prawie 20 lat asystentką Ambasadorów RP. Mieszkała m.in. w Libii i Arabii Saudyjskiej oraz w Indonezji. Z mężem Igorem pracowali w polskich placówkach dyplomatycznych w krajach arabskich.

Po latach spędzonych na obczyźnie, pozostawiła za sobą dyplomatyczne życie i wróciła do Polski. Jest prekursorką literatury orientalnej, autorką bestsellerowej „Arabskiej Sagi”, której sukces skłonił do napisania „Azjatyckiej Sagi”, będącej kontynuacją losów bohaterów poprzedniego cyklu. W swoich pierwszych powieściach („Arabska żona”, „Arabska córka” czy „Arabska krew”) opisuje sytuację kobiet, trudne relacje rodzinne i sytuację polityczną w tym regionie. W kolejnych, ludzkie namiętności oraz funkcjonowanie tzw. Państwa Islamskiego.

Porusza też tematy dotyczące m.in. zbrodni honorowych, skomplikowanej sytuacji i przemocy na terenach Izraela i Palestyny. Jej powieść „Arabska kochanka” opowiada o systemie opieki zdrowotnej w Arabii Saudyjskiej w okresie koronawirusa. Zaś „Arabska zdrajczyni” to kolejna część sagi z wydarzeniami polityczno-społecznymi, które na bieżąco dzieją się na terenie Bliskiego Wschodu. Najnowszą powieść „Arabskie łzy”, jak mówi autorka, napisało samo życie. Wplecione są w nią tragiczne wydarzenia zapoczątkowane 7 października 2023 r., po ataku Hamasu na osiedla Izraela.

Okrucieństwo, nienawiść i apodyktyczne postępowanie to motywy przewodnie tej części orientalnej sagi. W czasie spotkania Tanya wyjawiła przybyłym słuchaczom, że w przyszłym roku arabska saga będzie miała swój koniec i finał.
Moderatorem spotkania był Igor Kaczmarczyk, orientalista, dyplomata i tłumacz będący również autorem powieści „Islamskie fatum” i „We władzy szejka”. W powieściach tych możemy znaleźć miłość między ludźmi z różnych kultur oraz epopeję z miłością w tle rozciągającą się na przestrzeni wielu lat.

Zarówno Tanya Valko jak i Igor Kaczmarczyk znają doskonale meandry i labirynty życia w krajach Orientu i Bliskiego Wschodu. Przyglądają się tamtejszemu życiu bardzo skrupulatnie i śledzą na bieżąco media światowe, przekazujące informacje z tego regionu świata.

Na zakończenie można było zakupić książki autorów oraz otrzymać dedykację.
Książki Tanyi Valko oraz Igora Kaczmarczyka można wypożyczyć w naszej bibliotece.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki, które są dofinansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

BP w Gołdapi

Powiązane artykuły