Serek wiejski – moc możliwości w kuchni

Serek wiejski – z czym najlepiej go jeść? Ilu ludzi, tyle opinii, co jest najlepszym dowodem na to, jak wszechstronne zastosowanie w kuchni ma właśnie ten produkt. Na dodatek jest zdrowy, lubiany przez dorosłych i dzieci oraz łatwy do kupienia. Sprawdź, dlaczego warto włączyć serki wiejskie do codziennego menu i w jaki sposób można je wykorzystać, niekoniecznie w wariancie śniadaniowym. Skorzystaj z naszych podpowiedzi i twórz własne pomysły!

1. Smaczny nabiał

2. Jak powstaje serek wiejski?

3. Serek wiejski – wartości odżywcze

4. Jak jeść serek wiejski na słodko? Przepisy

5. Serek wiejski w wariancie wytrawnym – pomysły

Poniżej znajdziesz tylko kilka inspiracji z serkiem wiejskim w roli głównej – jak jednak pokazują porady od netto.pl, możliwości są w zasadzie nieograniczone, dlatego potraktuj nasze pomysły jako pewien punkt wyjścia.

Smaczny nabiał

Jeżeli masz ochotę, możesz samodzielnie zrobić smaczny domowy nabiał w domu. Aby przygotować twaróg, wystarczy zagotować odpowiednią ilość mleka krowiego, a następnie dodać do niego sok z cytryny lub kefir, jogurt czy maślankę i podgrzewać na minimalnym ogniu przez 2-3 minuty. Od masy zacznie oddzielać się najpierw żółtawa serwatka, a później twaróg. Zawartość garnka przelej przez gęste sito wyłożone ściereczką. Na tkaninie pozostanie domowy twaróg – łagodny i delikatny, doskonały do krojenia.

Z kolei przepis na domowy ser żółty znajdziesz na https://www.netto.pl/przepisy/zdrowe-odzywianie/jak-zrobic-domowy-ser-zolty/.

Jak powstaje serek wiejski?

Nieco trudniej uzyskać w domowych warunkach serek wiejski. Czym różni się on od tradycyjnego twarogu?

Główną różnicę stanowi konsystencja. W strukturze serka wiejskiego widoczne są większe ziarenka twarogu, które otacza śmietanka pasteryzowana. Taki rodzaj serka wytwarza się metodą koagulacji kwasowo-podpuszczkowej z mleka krowiego o niskiej zawartości tłuszczu. Ponadto w produkcji serków wiejskich wykorzystuje się tzw. niegazowane szczepy bakterii, a przy twarogu – gazowane. To właśnie z tych różnic produkcyjnych wynika odmienny smak obu rodzajów twarogu.

W sklepach znajdziemy różne rodzaje serka wiejskiego: serek wiejski klasyczny, light, z dodatkami, na przykład szczypiorkiem czy owocami, serek wiejski bez laktozy. Jest w czym wybierać!

Serek wiejski – wartości odżywcze

Serek wiejski często pojawia się jako składnik jadłospisów dzieci, osób na dietach – także redukcyjnych, sportowców. Powodem tego stanu rzeczy jest korzystna wartość odżywcza i wysoka zawartość białka.

Pierwszym argumentem przemawiającym za włączeniem serków wiejskich do codziennego menu jest ich niewielka kaloryczność. W 200 g tego produktu znajduje się niespełna 200 kcal. W takiej porcji jest także około 22 g białka, 10 g tłuszczu i zaledwie 4 g węglowodanów. Jeśli zależy ci na innych proporcjach, w sklepach znajdziesz także serki, które mają białko w większych ilościach – tzw. serki wysokobiałkowe, które w jednym kubeczku mają niemal 30 g tego makroskładnika – oraz serki niskotłuszczowe, z o ok. 40% niższą zawartością tłuszczu przy tym samym smaku i konsystencji.

Serek wiejski jest dobrym źródłem wapnia, witamin z grupy B, fosforu i potasu. Zawiera także sporo sodu, dlatego lepiej porzucić sól na rzecz innych składników odżywczych.

Jak jeść serek wiejski na słodko? Przepisy

Serek wiejski to rewelacyjna przekąska w ciągu dnia lub znakomita podstawa śniadania czy kolacji. W sklepach znajdziesz już gotowe smaczne połączenia – między innymi OSM Piątnica proponuje smaczny serek wiejski z dodatkiem miodu czy owoców, bez zbędnych polepszaczy i konserwantów. Możesz sięgnąć po takie produkty lub stworzyć samodzielne kompozycje, wykorzystując świeże i mrożone owoce albo dżem. Jesienią czy zimą doskonałe będą serki wiejskie z przyprawami korzennymi, na przykład cynamonem i kardamonem.

Wykorzystaj serek wiejski jako bazę smacznych przepisów. Wystarczy połączyć twarożek z jajkiem, kilkoma łyżkami mąki i odrobiną oleju lub masła, a następnie usmażyć rumiane placuszki. Można podać je z konfiturą lub jogurtem naturalnym albo – w wersji mniej dietetycznej – wykorzystać śmietankę. Placuszki z serka wiejskiego występują w wielu wersjach. Z tego smacznego produktu możesz także upiec sernik.

Serek wiejski w wariancie wytrawnym – pomysły

Serek wiejski będzie pyszny także w wersji wytrawnej. W ramach szybkiej przekąski wystarczy wykorzystać go na kanapki, pamiętając o dodatku świeżych warzyw. Możesz także przełożyć serek do miski, dodać do niego pomidory, paprykę, rzodkiewki, szczypiorek lub koperek. Smaczną kolację przygotujesz w ten sposób w kilka chwil. Serek wiejski znakomicie uzupełni także smak past rybnych, warzywnych i jajecznych. Jeżeli dodasz serek wiejski do masy jajecznej na jajecznicę, uzyskasz danie o wyjątkowo kremowej, aksamitnej konsystencji.

Serek ten znakomicie sprawdzi się jako element farszu do mięs, wędlin czy roladek z tortilli lub cukinii. Do grupy ciekawych alternatywnych przepisów zalicza się także… majonez z serka wiejskiego, wykorzystywany w dietach wysokobiałkowych i odchudzających.


Aktualności

Powiązane artykuły