Serwer dedykowany – kiedy warto?

serwer dedykowany

Potrzebujesz rozwiązania dla wymagających? Chcesz mieć pewność, że Twój projekt internetowy będzie działał bez awarii i bez żadnych problemów? Rozwiązaniem jest serwer dedykowany. Sprawdzamy, kiedy warto się na niego zdecydować.

Hosting współdzielony często nie wystarcza przy większych projektach internetowych. Mało tego, w wielu przypadkach również serwer VPS okazuje się niewystarczający. W tej sytuacji pozostaje rozwiązanie dla najbardziej wymagających, czyli serwer dedykowany. W naszym artykule przybliżymy taki hosting, wyjaśnimy, kiedy warto korzystać z serwera dedykowanego i opiszemy jego zalety. Zapraszamy do lektury.

Serwer dedykowany – czym jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest serwer dedykowany. Co się kryje za tym terminem? To fizyczny serwer w przeciwieństwie do serwera VPS i hostingu dedykowanego. Mało tego, cały serwer jest do dyspozycji tylko jednego użytkownika. Taki serwer zapewnia najlepszą wydajność i transfer danych bez limitu. Dostajemy to, czego tak naprawdę potrzebujemy. Wszystko dlatego, że możemy dobrać parametry serwera dedykowanego ściśle do potrzeb naszego projektu internetowego.

Kiedy warto wybrać serwer dedykowany?

Serwer dedykowany to rozwiązanie dla wymagających. Kiedy jednak warto po nie sięgnąć? Z takiego rozwiązania korzystają przede wszystkim duże sklepy internetowe, portale internetowe, duże serwisy, ale i producenci oprogramowania, korporacje, podmioty zarządzające aplikacjami webowymi.

Kiedy warto postawić na serwer dedykowany? Przede wszystkim wtedy, gdy zależy nam na wysokim stopniu bezpieczeństwa. Taki serwer warto wybrać, gdy chcemy się odizolować skutecznie od innych użytkowników serwera, z którymi musimy dzielić zasoby. Wyraźnym sygnałem do migracji na serwer dedykowany będzie także sytuacja, gdy dotychczasowy hosting jest mało efektywny i ogranicza nas pod względem konfiguracji.

Zalety serwera dedykowanego

Zanim jednak przeniesiemy się na serwer dedykowany, warto sprawdzić, jakie zalety ma takie rozwiązanie. O kilku już wspomnieliśmy pośrednio. Serwer dedykowany to pełna kontrola nad jego konfiguracją. Decydujemy o wszystkim. Możemy w pełni wykorzystywać zasoby takiego serwera, a szczególnie moc procesora, pamięć RAM i przestrzeń dyskową. Do tego wraz z serwerem dedykowanym dostajemy pełną skalowalność, stabilność i bezpieczeństwo.

Dzięki usługom hostingowym dostawców nie trzeba już martwić się o budowę serwerowni i przechowywanie serwera dedykowanego. Wszystko to spada na barki dostawcy. Natomiast my możemy skoncentrować się na wykorzystywaniu dużego potencjału serwera dedykowanego.


Porady

Powiązane artykuły