Zastanawiając się nad budową strony internetowej powinieneś pomyśleć o tym pod jaką nazwą ma ona funkcjonować w internecie, jest to tzw. domena.

Domena dziś nie ma tak dużego znaczenia jak dawniej gdy często praktykowano umieszczanie w nazwie domeny najważniejszych słów kluczowych które były wyszukiwane w Google w kontekście danej usługi, dziś znacznie ważniejszym parametrem jest to aby domena była krótka, łatwa w przekazie ustnym.

Jak zarejestrować domenę ?

Na rynku funkcjonuje mnóstwo registrarów czyli firm specjalizujących się w rejestracji domen, jednymi z największych w polsce są home.pl czy kei.pl, musisz jednak pamiętać że koszt samej domeny to nie wszystko, twoja strona internetowa musi być także wyposażona w tzw. certyfikat SSL, w powszechnej świadomości jest to tzw kłódeczka w pasku przeglądarki a tak naprawdę jest to szyfrowanie pomiędzy twoją stroną a urządzeniem osoby która odwiedza twoją stronę internetową. Niektóre firmy rejestrujące domeny oferują klientom płatne certyfikaty SSL które w pierwszym roku z reguły nie kosztują dużo ,nie mniej jednak po pierwszym roku to jest drugie tyle co koszt domeny, czy można uniknąć tego kosztu ?

Następnym krokiem który w zasadzie możesz połączyć z rejestracją domeny jest rejestracja hostingu, hosting to jest nic innego jak miejsce pod pliki i bazę danych twojej strony internetowej. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę że są firmy hostingowe które udostępniają darmowe certyfikaty SSL, jedną z takich firm jest np. kei.pl czy cyberfolks.pl

Rejestrując w nich domenę oraz hosting nie musisz płacić extra za certyfikat SSL, jest to spora oszczędność.

Gdy już masz zarejestrowaną domenę oraz hosting pod swoją nową stronę internetową czas się zastanowić komu zlecić budowę strony internetowej.

Wykonawców jest mnóstwo, przegląd technologii w jakich pracują jest także spory, powinieneś generalnie unikać wykonawców którzy budują strony w technologii HTML ponieważ strony tego typu są bardzo trudne w modyfikacji treści dla laika, ponieważ wszystkich zmian trzeba dokonywać w plikach z kodem HTML, jest to bardzo kłopotliwe ale także niesie potencjalne ryzyko że usuniesz jakieś potrzebne znaczniki i strona się rozjedzie.

Strona internetowa dziś najczęściej budowana jest na najpopularniejszej platformie o nazwie WordPress, nie bez powodu, nie ma na rynku drugiej bardziej przyjaznej platformy, buduje się na niej zarówno proste strony internetowe tzw wizytówki ,bardzo rozbudowane serwisy /portale, czy nawet sklepy internetowe, tego powinieneś się trzymać ponieważ strona zbudowana na tej platformie będzie prosta w modyfikacji treści, a także wizualnej gdybyś chciał kiedyś zmienić wygląd swojej strony internetowej.

Ile kosztuje strona internetowa ?

Nie ma jednego prostego cennika stron internetowych ,tutaj jedynym wyznacznikiem są stawki firm budujących strony www , cena strony internetowej jest wprost proporcjonalnie uzależniona od doświadczenia, tego czym wykonawca może się pochwalić w swoim portfolio, rozpiętość cenowa stron internetowych jest ogromna, od prostej strony wizytówki za 1000-1200 zł po bardzo rozbudowane serwisy internetowe które potrafią kosztować i kilkadziesiąt tysięcy zł.

Nie powinieneś jednak przywiązywać swojej uwagi jedynie do tego ile będzie kosztować twoja strona internetowa cena powinna być jednym z parametrów ale na pewno nie najważniejszym. Postaw się w roli potencjalnego klienta który widzi słabej jakości stronę która nie budzi zaufania, czy kupiłbyś jakąś usługę od takiej firmy która oszczędza już nawet na tak podstawowej rzeczy jak własna strona firmowa ?

Jaki daje to impuls potencjalnemu klientowi ?

Klient może sobie pomyśleć że skoro firma aż tak oszczędza, to może być też tak że swoją usługę dla mnie wykona niedbale, na niskiej jakości częściach, bo będzie maksymalizowała kosztem klienta swój zysk to nie są rzadkie przypadki wbrew pozorom.

Strona internetowa to wizytówka twojej firmy, ma budzić zaufanie, musi być przejrzysta, bogata w informacje zw. z Twoją ofertą, różne formy kontaktu, interaktywną mapkę dojazdową.

Koszt strony internetowej budowanej w Polsce jest i tak niczym w porównaniu do tego ile trzeba za to zapłacić na zachodzie Europy, jeśli jesteś Polakiem mieszkającym za granicą kwoty na poziomie kilku tysięcy EURo za prostą stronę internetową nie będą niczym nadzwyczajnym, w Polsce tę samą stronę zbudujesz za ułamek tej kwoty a nie będzie mniej nowoczesna (wręcz przeciwnie bo bardzo się wyróżniamy pod tym względem na tle Europy), nie będzie mniej funkcjonalna, a z pewnością będzie znacznie tańsza.

Niezwykle istotne jest także wzbogacenie strony internetowej o bloga ponieważ to pozwoli ci łatwiej wypozycjonować stronę internetową w wyszukiwarkach, na to ile kosztuje stworzenie strony internetowej mają wpływ wszystkie dodatki o które chcesz ją uzupełnić ,w tym blog, nie mniej jednak blog zintegrowany ze stroną to coś na co warto wydać pieniądze ponieważ strona www z małą ilością treści jest praktycznie nie do wypozycjonowania. Wyszukiwarki internetowe karmią się unikalnym ,merytorycznym tekstem, nagrodą za wysoką jakość artykułów na blogu na swojej stronie internetowej będzie ruch który wyszukiwarki do niej skierują więc warto zapłacić dodatkowo za jego integrację oraz być konsekwentnym w jego rozwoju.


Porady

Powiązane artykuły