Niezbędnik knifemakera – podstawa to odpowiednia stal na noże

W ciągu ostatnich lat sukcesywnie wzrasta zainteresowanie ręcznie wytwarzanymi przedmiotami. Mimo że są wyraźnie droższe niż te produkowane masowo w fabrykach, to dość łatwo znajdują nabywców. Co ciekawe przybywa także rzemieślników, którzy gotowi są włożyć wiele wysiłku w pracę, np. podczas ręcznej produkcji noży. Oczywiście każde rzemiosło wymaga odpowiednich materiałów. W przypadku knifemakingu prym wiedzie stal na noże.

Czym jest knifemaking?

Najprościej mówiąc, knifemaking jest sztuką ręcznego wytwarzania noży. W zasadzie nożownictwo to nic nowego. Przecież ludzie opanowali tę umiejętność już setki lat temu. Jednak w dobie masowej, fabrycznej produkcji dawne rzemieślnicze sprawności przeżywają renesans. Wbrew pozorom opanowanie podstawowych reguł rządzących wytwarzaniem noży nie jest takie trudne. Na początek trzeba zgromadzić niezbędne narzędzia i materiały. Doświadczenie przychodzi z czasem.

Czego potrzeba, aby zrobić nóż od podstaw?

To zależy, jak bardzo dana osoba chce zgłębić ten temat. Niektórzy knifemakerzy za punkt honoru stawiają sobie samodzielną produkcję noża od początku do końca, włącznie z samodzielnym hartowaniem stali. Inni ograniczają się tylko do oprawiania głowni w rzeźbione przez siebie rękojeści. Wraz ze wzrostem popularności nożownictwa zwiększa się też dostępność produktów potrzebnych do tego rzemiosła.

Niezbędne narzędzia dla początkujących

Najważniejszym z nich jest imadło z solidnymi szczękami. Trzeba bowiem zadbać o stabilność obrabianego materiału. Kolejnymi narzędziami, bez których ciężko się obyć są brzeszczot do cięcia metalu i ostry pilnik. Konieczne jest zaopatrzenie się również w papier ścierny do wykończenia ostrza oraz klej do połączenia głowni z rękojeścią.

Materiały, bez których wykonanie noża jest niemożliwe

Ogólnie rzecz ujmując, nóż składa się z dwóch elementów: głowni i rękojeści. Oznacza to, że aby go stworzyć należy zainwestować w materiały, z których będą wykonane. Do najważniejszych należą stal na noże i odpowiednie tworzywa na rękojeść.

Stal na noże

W przypadku głowni bez dwóch zdań króluje stal, a konkretnie jej trzy gatunki: węglowa, nierdzewna i narzędziowa. Każda ma nieco inne właściwości i zastosowania. Stal węglowa jest pośród nich najtańsza, jednak niestety mało odporna na korozję. Stal nierdzewna ze względu na znaczną wytrzymałość i łatwość utrzymania w czystości dobrze sprawdza się do produkcji noży kuchennych i myśliwskich. Narzędziowa stal na noże również jest świetnym wyborem. Warto dodać, że w obrębie każdego z tych gatunków można wyróżnić dodatkowo masę rodzajów nieco różniących się właściwościami. Zauważysz to, przeglądając oferty sklepów z akcesoriami dla knifemakerów, np. birkashop.pl.

Tworzywa na rękojeści

W kwestii wyboru materiału na rękojeści możliwości są niemal nieograniczone. Można postawić na naturalne materiały, choćby drewno, bawole kości, poroże, lub tworzywa syntetyczne – jumę, akryl czy poliester. Dzięki temu można tworzyć niepowtarzalne projekty, a nożownictwo zmienić w dziedzinę sztuki.


Porady

Powiązane artykuły