Jak skorygować budżety i nadrobić zaległości?

zarzad_2

zarzad_2Dużą część środowego posiedzeniu Zarządu Powiatu zajęły relacje kierowników instytucji podległych Starostwu starających się o korektę swoich tegorocznych budżetów. Kilka razy pojawił się temat dostosowania przyszłorocznego budżetu powiatu do indywidualnego wskaźnika zadłużenia, co okazuje się rzeczą niełatwą.

Niestety część z podległych Starostwu placówek nie otrzyma na razie zaproponowanych przez dyrektorów kwot. O 117 tysięcy starał się dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Leszek Kowalewski ale dostanie tylko 59. – W tych okolicznościach może być problem ze ścinką poboczy – stwierdził dyrektor, choć Zarząd Dróg potrzebuje również sporą kwotę na paliwo i bieżącą konserwację dróg.

Przy okazji dyrektor podzielił się kilkoma informacjami: o realnej możliwości remontu około kilometrowego odcinka drogi od Surmin przez Sapałówkę do Juchnajć przy współpracy z Gminą Gołdap, że na Wiosennej położona zostanie kanalizacja wodno-ściekowa (remont tej ulicy zaplanowano na przyszły rok) i że odcinek Partyzantów od Królewieckiej do Tatyzy będzie wkrótce ulicą jednokierunkową.

Starosta Andrzej Ciołek poinformował, iż w przyszłym roku zamierza się zająć schetynówkami w sąsiednich gminach „aby oddać tym gminom sprawiedliwość dziejową”.

Również nie była usatysfakcjonowana z decyzji Zarządu dyrektor połączonych placówek – bursy i SOSW – Anna Kuskowska. – Przejmując tę placówkę przejęłam niesamowity dług.

Aby to nadrobić potrzebna jest kwota prawie 300 tys. złotych, natomiast Starostwo da około 150 tys.

– Śmiem twierdzić, że w obu placówkach nie zrobiono do tej pory nic by zmniejszyć wydatki – powiedziała skarbnik powiatu, mając na myśli bursę i SOSW, jednocześnie starosta Andrzej Ciołek pochwalił dotychczasowe działania nowej dyrektor.

Na tym samym posiedzeniu zaakceptowano propozycję miesięcznej opłaty za pobyt w bursie i będzie to kwota 40 zł.

Więcej powodów do zadowolenia niż pozostali dyrektorzy miała dyrektor Ewa Winnicka, ponieważ Zarząd zaakceptował wprowadzenie ¼ etatu dla psychologa w, kierowanej przez nią, Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej.

Powracał temat przyszłorocznego budżetu powiatu gołdapskiego i dostosowania go do (od nowego roku dużo bardziej rygorystycznego) indywidualnego wskaźnika zadłużenia, co zresztą dotyczy ponad dwustu polskich samorządów. Prawdopodobnie Starostwo wypuści w tym celu obligacje.

zarzad_1

 

 

 


Aktualności

Powiązane artykuły

10 komentarzy do “Jak skorygować budżety i nadrobić zaległości?

 1. qwerd

  Jak mają się te wszystkie korekty budżetu do zarobków burmistrza (po jego ostatnich podwyżkach) i szefa PUP dzięki któremu bezrobocie w okresie jesienno-zimowym dochodzi do 30%. Może najwyższa pora podziękować tym wszystkim niekompetentnym urzędnikom? A pasożytów którzy specyfikację przetargową traktują z przymrużeniem oka postawić przed sądem.

   
 2. profesor

  Ładnie te laptopy wyglądają ale od nich pieniędzy nie przybywa

   
 3. Anonim

  a te 1/4 etatu dla pracownika poradni to dla kogo trzymamy?…

   
 4. pacjent

  A może ktoś się w końcu zajmie odpowiedzią na pytanie dlaczego dyrektorka szpitala jeździ samochodem starostwa i wykorzystuje go do prywatnych celów? Kto płaci za paliwo i inne koszty utrzymania tego samochodu? Podobnie ma się z zakupem nowego samochodu dla starosty – jeśli jest tak słabo z budżetem to skąd pieniądze na nowy samochód? Starosta podobnie jak burmistrz chce szukać oszczędności wszędzie tylko nie w swoim urzędzie!!!

   
 5. z

  Pacjent, masz rację. Pani prezes szpitala często jest widziana w samochodzie starostwa. Ale odpowiedzi nie czekaj – kłopotliwe pytania są pomijane, starostwo udaje, że ich nie ma, poza tym przypadkowe społeczeństwo nie ma prawa zbyt dużo wiedzieć.
  Zresztą, to dosyć skuteczna metoda, minie trochę czasu i się zapomni… oby sie komuś jednak nie przypomniało przed wyborami.

   
 6. Starostwo Powiatowe w Gołdapi

  Informuję, iż każdy zainteresowany zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej w Starostwie Powiatowym w Gołdapi można złożyć wniosek o udostępnienie informacji publicznej.
  Wniosek należy złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańców, ul. Krótka 1 lub przesłać pocztą elektroniczną na adres starostwo.goldapskie@post.pl .
  Formularz wniosku dostępny jest w Biurze Obsługi Mieszkańców oraz na stronie BiP: http://bip.warmia.mazury.pl/powiat_goldapski/208/Informacje_nieudostepnione/

   
 7. z

  Hahaha! Starostwo jest jednostką służebną wobec społeczeństwa.
  to oznacza, drogi obywatelu, który dajesz pieniadze na funkcjonowanie starostwa, że jak chcesz się czegoś dowiedzieć, to musisz wystąpić z wnioskiem.
  Natomiast za darmo masz to, czego dowiedzieć się nie chcesz – co starosta otworzył, gdzie był (za pieniądze z Twoich podatków), komu przyznał nagrodę (za pieniadze z Twoich podatków), a niedługo dowiesz się, jaki kupił samochód (za pieniadze z Twoich podatków). Ale jak będziesz chciał się dowiedzieć, gdzie i po co tym samochodem jeździ, to będziesz musiał wystapić do niego w wnioskiem o udzielenie tej informacji.
  Cóż… „o take Polske” walczyliśmy?

   
 8. spostrzegawczy

  Do: profesor – Na zdjęciach są 2 laptopy a reszta to monitory (6)

   
 9. x

  Faktycznie z tym samochodem prezesowej. Jeździ nim nawet na zakupy do Tesco. A przecież Goldmedica to spółka sama w sobie. Niezła warszawka w naszym powiecie

   
 10. pacjent

  Ciekawe podejście „Starostwa Powiatowego w Gołdapi” – jeśli nie wiadomo co zrobić to trzeba zasłonić się przepisami, a nóż mieszkaniec dalej nie pociągnie sprawy, bo np. nie będzie chciał się ujawnić i wystawiać na problemy ze strony władzy. A czy trzeba pisać wniosek żeby dowiedzieć się kto z imienia i nazwiska kryje się pod pseudonimem „Starostwo Powiatowe w Gołdapi”? A samochód starostwa którym jeździ prezesowa widziany był ostatni w Baniach mazurskich – chyba też na zakupach a może na lodach?