Inwestowanie na emeryturę w instrumenty alternatywne

drewniana wieża z klocków, 3 dłonie

Czy z myślą o oszczędzaniu na emeryturę można inwestować w instrumenty alternatywne, na przykład złoto, nieruchomości lub kryptowaluty? Oczywiście można, to w końcu nasze pieniądze, więc możemy zrobić z nimi wszystko, co tylko nam fantazja podpowiada. Pytanie tylko, czy to rozsądne.

Według Instytutu Emerytalnego stopa zastąpienia, czyli wysokość naszej emerytury w stosunku do ostatnio zarabianej pensji systematycznie spada i w 2043 roku, a więc już za niespełna dwadzieścia lat, wyniesie zaledwie 25%. To już właściwie nie spadek, to skok do basenu, z którego ktoś złośliwie wypuścił wodę.

W świecie Nibylandii

W tej sytuacji coraz więcej Polaków szuka sposobów oszczędzania na okres, gdy zakończy się ich zawodowa aktywność. Zdają sobie przy tym sprawę, że sytuacja jest coraz bardziej dramatyczna, a w takich warunkach mogą podejmować nie zawsze racjonalne decyzje. Uciekać w świat Nibylandii i zamiast korzystać ze sprawdzonych instrumentów w rodzaju funduszy inwestycyjnych, Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) lub Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) wybierają „cudowne recepty” wierząc, że dzięki nim spędzą emeryturę na podróżach do egzotycznych krajów. To sytuacja niebezpieczna, bo mogą stać się ofiarami oszustów, co wydaje się tym bardziej prawdopodobne, że ekonomiczna wiedza Polaków nadal jest, niestety, na zatrważająco niskim poziomie.

Złoto remedium na troski?

Jedną z tych „cudownych recept” jest – zawsze cieszące się w Polsce opinią solidnego zabezpieczenia – złoto. Inwestowanie w złoto nie musi być złym rozwiązaniem, ale ma ono swoje słabości. Czasem dość prozaiczne, na przykład dotyczące tego, gdzie będziemy złoto przechowywali. Trzymanie większej ilości tego kruszcu w mieszkaniu stwarza oczywiste zagrożenia.

Ważniejsza kwestia dotyczy ceny złota. Wbrew naszym narodowym przekonaniom nie jest ona wcale tak stabilna jak zdajemy się sądzić. W ostatnich dwudziestu latach złoto drożało – w ostatnich dziesięciu latach o ponad 22% (https://www.money.pl/gielda/surowce/dane,zloto.html) – ale po pierwsze, wbrew pozorom, nie był to wzrost imponujący, a po drugie nie ma żadnej pewności, że ten trend utrzyma się w następnych latach. Dla porównania – w ostatnich dziesięciu latach (27.02.2014 – 27.02.2024) index Dow Jones Industrial wzrósł o 139%.

Nieruchomości i kryptowaluty?

Kolejnym, popularnym w myśleniu o oszczędzaniu na emeryturę pomysłem są w Polsce nieruchomości. To też nie musi być złe rozwiązanie, rzecz jednak w tym, że nie dla wszystkich jest ono dostępne. Na przykład kupno mieszkania z przeznaczeniem na wynajem może być dobrym rozwiązaniem dla osób posiadających sporą gotówkę. Gorzej, znacznie gorzej, gdy jesteśmy zmuszeni sfinansować zakup mieszkania z kredytu. Wówczas, wbrew zapewnieniom deweloperów i firm trudniących się obrotem nieruchomościami, ta inwestycja wcale nie musi być opłacalna.

Wśród osób desperacko szukających efektywnego sposobu oszczędzania na emeryturę są i tacy, którzy inwestują w coraz popularniejsze w ostatnich latach kryptowaluty. Ten trend napędzają publikowane od czasu do czasu w Internecie opowieści o gigantycznej stopie zwrotu z tej inwestycji. Czytając tego typu teksty warto jednak pamiętać, że obok nielicznych szczęśliwców są również rzesze tych, którzy na kryptowalutach dużo stracili. Tych opowieści media z reguły nie publikują. Powinniśmy pamiętać, że wahania na rynku kryptowalut są ogromne i jeśli już zdecydujemy się na ten hazard, to lepiej nie angażujmy w niego pieniędzy oszczędzanych na emeryturę.

Znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem jest zbudowanie własnego portfela złożonego z funduszy inwestycyjnych, dobrze zdywersyfikowanego, opartego na megatrendach, jak najbardziej stabilnego. Wówczas, jeśli tylko będziemy oszczędzali odpowiednio długo, nasza emerytura rzeczywiście może być pozbawiona materialnych trosk.

Zastrzeżenia prawne

Materiały i informacje prezentowane w niniejszym dokumencie służą jedynie celom informacyjnym, reklamowym lub promocyjnym i nie powinny być wyłączną podstawą podejmowania jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych. W szczególności, informacje te nie stanowią rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe ani usługi doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 646, z późn. zm.), jak również oferty w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego (tj. Dz.U. z 2022 r. poz. 1360, z późn. zm.). Caspar Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. działa na podstawie decyzji Komisji Nadzoru Finansowego. Caspar TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją wiąże się ryzyko. Fundusze nie gwarantują realizacji założonego celu inwestycyjnego, ani uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego. Ryzyko wykorzystania informacji zamieszczonych w niniejszym dokumencie, ponosi wyłącznie inwestor.


Porady

Powiązane artykuły