Collegium Humanum i akcent gołdapski

Od kilku dni w ogólnopolskich mediach głośno się mówi o aresztowaniu przez pion przestępczości zorganizowanej CBA sześciu osób związanych z władzami prywatnej uczelni Collegium Humanum. Tak się złożyło, że na tej uczelni studiowali – burmistrz Gołdapi Tomasz Luto, sekretarz Anna Rawinis i skarbnik Edyta Białek.

 

Kontekst ogólnopolski

Jak poinformowało CBA:

– Osoby zaangażowane w przestępczy proceder przyjmowały korzyści majątkowe i osobiste w zamian za wystawianie dokumentów poświadczających nieprawdę związanych z odbyciem studiów, w tym dokumentów uprawniających do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Jak m.in. pisze Robert Zieliński na portalu TVN24:

Uczelnia Collegium Humanum powstała w 2018 roku w Warszawie, błyskawiczne stając się jedną z największych polskich prywatnych szkół wyższych. Według ustaleń dziennikarzy m.in. polskiego „Newsweeka” jej sukces związany był z oferowaniem błyskawicznych kursów gwarantujących dyplom MBA. Wiarygodność tych dyplomów (pozwalających np. uniknąć konkursów na członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa, na zakupy ziemi rolnej) miały gwarantować angielskie uczelnie. Tyle, że one same okazywały się być jedynie działalnościami gospodarczymi, bez uprawnień do organizowania studiów MBA.
Łatwość zdobywania cenionego w świecie biznesu dyplomu, spowodowała, że absolwentami Collegium Humanum, była m.in. elita polityczno-gospodarcza Zjednoczonej Prawicy. Wśród nich byli prezesi i członkowie zarządów spółek skarbu państwa, politycy, generałowie wojska i wysocy rangą oficerowie służb specjalnych. (…)

Newsweek 

Kontekst gołdapski

Trudno jest oczywiście oceniać zdobyte podczas studiów na Collegium Humanum kwalifikacje wspomnianych gołdapian, jednak nie można zapominać o czymś, co zaliczam do największych skandali tej kadencji, czyli to w jaki sposób te studia zostały sfinansowane.

Studia tych trzech osób na Collegium Humanum kosztowały gminę Gołdap ponad 40 tys. złotych. Zanim jednak je zaczęli to według zarządzenia poprzedniego burmistrza dopłaty do studiów miały wynosić 750 zł za jeden semestr.

W listopadzie 2019 roku pojawiło się nowe zarządzenie burmistrza Tomasza Luto, przewidujące stuprocentowe sfinansowanie. Jak czytamy w informacji znajdującej się na fanpage: „Gołdap – dobro wspólne” – w tymże roku została zawarta umowa burmistrza z Collegium Humanum.

W lipcu 2020 r. podobne umowy podpisują – Edyta Białek i Anna Rawinis.

Warto też podkreślić, że na dofinansowanie tych „dokształtów” jako pierwszy zwrócił uwagę radny Marian Mioduszewski.

O tej sprawie dyskutowano trochę na sesjach i potem radni się tym już nie zajmowali. Bo „koń, jaki jest, każdy widzi”.

Pytanie

I na koniec pytanie – jaką w praktyce wartość będą teraz miały dyplomy MBA tej uczelni, jeśli zatrzymanych postawi się w stan oskarżenia? Na to chyba odpowie… życie.

M.S.

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/agenci-cba-zatrzymali-osoby-zwiazane-z-wladzami-uczelni-collegium-humanum-st7786151

https://www.money.pl/gospodarka/goraco-wokol-collegium-humanum-kto-zdobyl-dyplom-mba-na-tej-uczelni-6999793183861248a.html

Fot. pixabay.com


Aktualności

Powiązane artykuły

41 komentarzy do “Collegium Humanum i akcent gołdapski

 1. Anonim

  Collegium Tumanum

  Ocena: 4.66/5. z 35 głosów.
  Please wait...
  1. Film

   „Tato mamo sprawa się rypła”- cytat.

   Ocena: 4.59/5. z 29 głosów.
   Please wait...
 2. Andrzej

  Studia podyplomowe MBA z założenia powinny trwać ok. 2 lata. Ale nasi geniusze zdobyli je w kosmicznym terminie. Czekamy na unieważnienie tych „wątpliwych” kwalifikacji i dyplomów” wtedy będzie można formalnie zażądać zwrotu naszych publicznych pieniędzy od w/w urzędników. Chore jest również to, że pani Sekretarz A.Rawinis z mocy sprawowanego stanowiska powinna nadzorować Gminne Spółki komunalne zarabia dodatkowo i „kontroluje” np. ADM. będąc w Radzie Nadzorczej. Gangrena w Magistracie jest do wyleczenia z czym walczyłem osamotniony.
  Andrzej Tobolski

  Ocena: 4.63/5. z 64 głosów.
  Please wait...
  1. Weronika

   Pan uważa się za jedynego sprawiedliwego, a to jest nie prawda. Kto zarabiał na mieniu gminy? Pan. Kto wsadził Luto na stołek burmistrza? Pan
   Nie pan doszukał się informacji o szkoleniach burmistrza i jego świty. Pan to sobie przypisał.

   Ocena: 4.00/5. z 12 głosów.
   Please wait...
 3. Zofia S

  Czy burmistrz może wydać zarządzenie i sam z niego korzystać? Czy w tej sprawie nie powinna decydować rada?

  Ocena: 4.69/5. z 39 głosów.
  Please wait...
 4. Sylwia

  Właśnie przeczytałam,że zdobycie dyplomu w Collegium Humanum trwało 8 tygodni a wybitnie zdolni zdobywali go w 4 dni. Ciekawe jak nasi?

  Ocena: 4.68/5. z 50 głosów.
  Please wait...
 5. Karol

  Może warto też zrobić przegląd kadrowy innych szybko awansujacych gołdapskich urzędników, dyrektorów szkół, prezesów, itp i sprawdzić ich papiery?

  Ocena: 4.80/5. z 41 głosów.
  Please wait...
  1. Ewa

   Jestem jak najbardziej za.

   Ocena: 4.70/5. z 27 głosów.
   Please wait...
 6. Adam

  Wiarygodność dokumentów tej uczelni miały zapewniać uczelnie zagraniczne, które jak się okazało nie miały do tego uprawnień. Z tego wynika że dyplomów nie można uznać za wiarygodne. Pan Luto i jego koleżanki powinni zwrócić publiczne pieniądze za ten szajs

  Ocena: 4.72/5. z 54 głosów.
  Please wait...
 7. Anonim

  Wszystkich komentujących ostrzegam, że rewizja wykształcenia urzędników i osób publicznych może zatrząść fundamentami całej społeczności. Wielu z nas pamięta sposób zdobycia wykształcenia- nie tylko dyplomów MBA ale także wykształcenia wyższego na takich uczelniach jak Ś.P. Wszechnica Mazurska. Oj może boleć wielu ludzi

  Ocena: 4.55/5. z 49 głosów.
  Please wait...
  1. Anonim

   Niech boli, ma boleć.

   Ocena: 4.69/5. z 29 głosów.
   Please wait...
  2. wj

   Myślenie życzeniowe. Ręka rękę myje. Za dużo osób jest umoczonych w tym temacie. Jeszcze nie było w Polsce takiej władzy, która by rozliczyła poprzednią władzę.

   Ocena: 4.58/5. z 24 głosów.
   Please wait...
  3. Anonim

   A co ma Wszechnica Mauurska, która była normalną prywatną uczelnią, na której studenci uczciwie przez lata uczęszczali na zajęcia z jakimiś przekrętasami, od których można było kupić dyplomy?

   Ocena: 3.55/5. z 11 głosów.
   Please wait...
 8. Kara Mio

  Główny postulat wszystkich kandydatów na burmistrza powinien być jeden- ROZLICZYĆ TEN CAŁY GOŁDAPSKI PORZĄDEK DO CNA I OBICIĄŻYC WINNYCH – FINANSOWO I MORALNIE.

  Ocena: 4.76/5. z 42 głosów.
  Please wait...
 9. Nauczyciel który ma dość

  To, że ta pseudo uczelnia dawała papier w expresowym tempie to jedno, ale najbardziej podłe jest to że zarządzenie burmistrz po cichu zmienił i dofinansował sobie i swojej świcie studia w 100% , jest to obrzydliwe zważywszy na zarobki tych osób, podczas gdy nauczyciele zarabiający wiadomo jak dofinansowanie mają maksymalnie 2 tysiące w roku . A gdzie zarobki skarbniczki czy sekretarz do zarobków szarego dobrze wykształconego z wieloma kwalifikacjami nauczyciela? Mieszkańcy obudźcie się w końcu !

  Ocena: 4.73/5. z 44 głosów.
  Please wait...
 10. Swobodny Dzordz

  I’m Mister Lo’va-Lo’va
  Pani Rawinisowa
  Masterko Bussinessowa
  I’m Mister Lo’va-Lova

  I am Bombastick
  Simply – Fantastic
  Panno Białkowa:
  I’m Mister Lo’va-Lo’va

  Jestem magister
  Wiem – co rektorat
  Heja Sierżancie:
  gdzie twój doktorat?

  Można by tak długo. I może nawet by to zabawne było… gdyby nie było takie żałosne/tragiczne…

  Ocena: 4.71/5. z 41 głosów.
  Please wait...
  1. Do najpiękniejszego Drozda w mieście

   Droździe po prostu Cię kocham, twoje komentarze są tak trafne:) śmiałam się do rozpuku – niestety przez łzy

   Ocena: 4.50/5. z 24 głosów.
   Please wait...
   1. Swobodny Dzordz

    P. Eliza: „Kocham pana, panie Sułku”.
    P. Sułek: „Ciiicho, wieeem…”.

    Dziękuję za miłe słowa!

    Ocena: 5.00/5. z 14 głosów.
    Please wait...
  2. Darz bór

   No leże i wstać nie mogę- dzięki mistrzuniu.

   Ocena: 5.00/5. z 13 głosów.
   Please wait...
 11. Rafał

  Każde kłamstwo ma krótkie nogi. I każde kłamstwo czy wcześniej, czy później wyjdzie. Nie dość, że porobili dokształty za Nasze pieniądze to jeszcze wybór uczelni pozostawia wiele do życzenia. Czyżby mieli już wiedzę na ten temat, że miało być lekko, łatwo i przyjemnie…..

  Ocena: 4.86/5. z 28 głosów.
  Please wait...
 12. Anonim

  Proszę publicznie ujawnić wykształcenie:
  1) Anny Makowskiej,
  2) Marzeny Wardziejewskiej,
  3) Andrzeja Ciołka,
  4) Grażyny Sendy
  5) Stanisława Wójtowicza

  – jaką i kiedy szkoły ukończyli i koniecznie ich prace dyplomowe. Będzie ciekawie

  Ocena: 4.80/5. z 40 głosów.
  Please wait...
  1. Trzy po trzy

   Chcę jeszcze poznać wykształcenie:
   Tomasza Luto,
   Józefa Dominiuka,
   Teresy Dzienis,
   Janiny Pietrewicz,
   Józefa Wawrzyna
   Marka Zajączkowskiego
   Anny Staroszczuk
   Zbigniewa Makarewicza
   Mariana Chmielewskiego
   Resztę poniekąd znam.

   Ocena: 4.75/5. z 16 głosów.
   Please wait...
 13. ktoś

  zanim uderzy się w stół , trzeba zobaczyć co na nim leży …… Możliwosć zdobycia wyższego wykształcenia we wszystkich okolicznych wszechnicach , uczelniach , spowodowała , w dużej mierze ,że kończący znaczące uczelnie myślę tu o politechnikach, uniwersytetach , nie mieli do czego i po co tu wracać . Na czym lokalna społeczność mocno ucierpiała materialnie i intelektualnie . Ale ta dyskusja powinna mieć miejsce 20 lat wstecz .

  Ocena: 4.35/5. z 17 głosów.
  Please wait...
 14. Jacek Kizik Sołtys Sołectwa Babki

  Liczy się kwit a nie wiedzą. Place i wymagam ,kwit który upoważnia do zasiadania w spółkach mają ,mają i o to chodziło.

  Ocena: 4.13/5. z 23 głosów.
  Please wait...
  1. xyz

   Dzban wodę nosi dopóki się ucho w nim nie urwie. A tu mocno uszkodzony został. I dobrze. Mam ogromną nadzieję, że już za chwilkę nastanie spektakularny koniec Luto i jego popleczników …. Szkoda tylko, że smród i śmietnik tak duży pozostanie. Są tu jednak mądrzy ludzie, którzy po maku lecz systematycznie ogarną ten cały syf…. Życzę tego i Państwu i sobie.

   Ocena: 5.00/5. z 16 głosów.
   Please wait...
 15. Andrzej

  Właśnie wysłuchałem wypowiedzi Prokuratora Krajowego, który oświadczył ,że zarzuty w sprawie kupowania „lewych” dyplomów w Collegium Humanum usłyszą również ci, którzy takie dyplomy kupowali. Bardzo się zmartwiłem i jutro wysyłam odpowiednie pismo z nazwiskami naszych „geniuszy”. Teraz to powinniście się dokształcać w dziedzinie prawa karnego, ale czasu chyba ciut za mało, a i Małgosia pozbawiona wpływów.. Chamstwo, którym pan Tomasz tryska wróci niebawem ze zdwojoną siłą. Ma pan wielu „przyjaciół” ze mną na czele. Andrzej Tobolski

  Ocena: 4.86/5. z 29 głosów.
  Please wait...
  1. Lokomotywa

   No Panie Andrzeju. Pan śmiało może uważać się za „prawdziwego” przyjaciela Tomasza Luto. Pan jego zbudował burmistrzem Gołdapi, no i teraz pan jego zrujnuje z burmistrza Gołdapi. Jaka moc. Para buch, koła w ruch…

   Ocena: 5.00/5. z 13 głosów.
   Please wait...
 16. Marian

  do „Trzy po trzy” chcesz znać wykształcenie proszę bardzo Technik Mechanizacji Rolnictwa ukończone dziennie w Sejnach w 1980 roku ,praca dyplomowa obroniona matura zdana.Nie mam czego się wstydzić podpisać się też umiem. Pozdrawiam Marian Chmielewski.

  Ocena: 5.00/5. z 25 głosów.
  Please wait...
  1. Naród RP

   MAM NADZIEJĘ ŻE WSZYSTKO ZOSTANIE WYJASNIONE OCZYWIŚCIE SWÓJ UDZIAŁ MIELI PISOWCY TROLE CZARNEK, CZARNECKI ITD TRZEBA OCZYŚCIĆ POLSKĘ Z LUDZI ŁAJDAKÓW W TVPISREZIM JEST ICH OGROM BRAT OBAJTKA CIEKAWE JAK BĘDĄ TŁUMACZYĆ SWÓJ UDZIAŁ W MAFI PRZESTĘPCZEJ DODAM KAŻDY ŁAMIĄCY PRAWO POWINIEN PONIEŚĆ KONSEKWENCJE BEZ ZNACZENIA OPCJI POLITYCZNEJ

   Ocena: 4.67/5. z 12 głosów.
   Please wait...
  2. Trzy po trzy

   Dziękuję. Teraz będę wiedział. Może i inni odpowiedzą. A potem się sprawdzi.

   Ocena: 5.00/5. z 8 głosów.
   Please wait...
 17. ktoś

  oj, oj oj narodzie RP, kupowanie dyplomów w tz prywatnych uczelniach było i jest nagminne .
  przejrzec wystarczy wyksztalcenie wielu politykow marszalkow ,a nawet był prezydent, ktory rozkopal poł Warszawęy w poszukiwaniu swojego dyplomu . jak nie pamietacie to był Pan Kwasniewski a dyplomu szukał Pan Jaskiernia min sprawiedliwosci .Mozna nad tym tematem zwieśić kurtynę milczenia gdyby … nie to ze w Kielcach w taką pseudo uczelnie uwerzyło 800 studentow i zapłaciło czesne ….. a szkólka po wydaniu dyplomów min . obecnej pani minister zamknęła sie, nie zwracając czesnego wpłaconego przez studntów a jak bylo ich 800 to nie mała sumka . Prawda??? I to jest chyba większy problem a nawet przestępstwo . ….. Powtórzę nie uderzajcie w stół jak nie wiecie co na nim leży..

  Ocena: 4.20/5. z 10 głosów.
  Please wait...
 18. Irek

  Panie Chmielewski skoro pan taki wylewny i prawdomówny, to proszę powiedzieć kto panu napisał gotowca na sesje ?

  Ocena: 2.71/5. z 17 głosów.
  Please wait...
  1. xyz

   Nooo Irek, ale żeś błyskotliwy. Nie takie ważne, kto napisał (mniemam , że sam Pan Chmielewski). Żałosne jest natomiast to, że ci po prawicy i lewicy radnego Chmielewskiego, nawet gotowca nie potrafią przeczytać, bo jak tu przeciwstawić się swojemu guru lub narazić na jego mało kulturalne uwagi. Lepiej milczeć …. niestety.

   Ocena: 5.00/5. z 14 głosów.
   Please wait...
  2. Ela

   Panie Tobolski – Irek – od kulkuj się pan od radnego Chmielewskiego. Radny Chmielewski sam umie się przygotować i zabrać głos. Jest kilka przykładów z sesji i komisji kiedy ten radny się wypowiadał.

   Ocena: 5.00/5. z 10 głosów.
   Please wait...
   1. Ireneusz

    Tak. Jest kilka. Dwa czy trzy. Ale dobre i to. Dobrze, że w końcu.

    Ocena: 5.00/5. z 9 głosów.
    Please wait...
 19. Marian Cmielewski

  do :Irek .Szanowny Panie nie wiem czy Pan sam to wydumał czy ktoś kazał Panu zapytać? Odpowiadam, moje pokolenie uczyło się z książką w ręce ,domeną dużo młodszego pokolenia są gotowce z internetu Nadmieniam też że już dziecko pierwszej klasy podstawówki umiało się podpisać z imienia i nazwiska. Pozdrawiam Marian Chmielewski.

  Ocena: 4.78/5. z 18 głosów.
  Please wait...
  1. Anonim

   A ja zapytam tylko dlaczego dopiero teraz zrobił się pan taki wylewny , przecież budowa zpl trwa kilka lat a pan dopiero teraz siè obudził?.Przecież uczestniczyłem w wielu sesjach i byłem światkiem że głosował pan tak jak burmistrz chciał .To pan głosował za odebraniem mi głosu na sesjach,to pan był przeciw pani Anuszkiewicz i Tobolskiemu jak chcieli się dowiedzieć prawdy o budowie zpl. JA To Pamiętam .Teraz jak zbliżają się wybory to pan zaczyna zadawać pytania -Gdzie pan był przez calą kadencje panie radny na Marsie?

   Ocena: 4.45/5. z 22 głosów.
   Please wait...
   1. Marian Chmielewski

    Szanowny Panie Anonimie ujawnij się pokaż kiedy zabierałem Panu głos .Rzucać kamieniami z zza płotu to każdy potrafi.Pozdrawiam Marian Chmielewski.

    Ocena: 3.86/5. z 7 głosów.
    Please wait...
    1. Jacek Kizik Sołtys Sołectwa Babki

     Sorki zapomniałem sie podpisac

     Ocena: 2.60/5. z 5 głosów.
     Please wait...
 20. maryjan

  czy macie może dostęp do nazwisk kto startuje z ugrupowania burmistrza tomasz l. ????????????????????
  PS. czy można zbierać podpisy na radnych np. w szkołach czy w innych urzędach?????????????????????????????/
  Który kandydat startujący na burmistrza lub chętny przyszły starosta zapewni mnie, że wreszcie w Gołdapi będzie szpital z prawdziwego zdarzenia (nie za dziesięć lat tylko w tej kadencji)

  Ocena: 5.00/5. z 12 głosów.
  Please wait...
  1. Granulat

   Cytat: „czy macie może dostęp do nazwisk kto startuje z ugrupowania burmistrza tomasz l. ???????????????????? ” – Też chcę poznać.
   Cytat: „PS. czy można zbierać podpisy na radnych np. w szkołach czy w innych urzędach?????????????????????????????/ – Nie można!
   Cytat: ” Który kandydat startujący na burmistrza lub chętny przyszły starosta zapewni mnie, że wreszcie w Gołdapi będzie szpital z prawdziwego zdarzenia (nie za dziesięć lat tylko w tej kadencji) – Żaden!

   Ocena: 5.00/5. z 12 głosów.
   Please wait...