Jak przygotować metal do malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe to coraz bardziej popularna technika, polegająca na nałożeniu na powierzchnię metalu specjalnej farby. Cały proces możliwy jest dzięki siłom elektrostatycznym. Niezmiernie ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie metalu lub innego tworzywa do malowania. Jak powinno oczyszczać się powierzchnię malowanego elementu? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiedz się, na czym polega malowanie proszkowe i jak przygotować do niego powierzchnię przedmiotu.

Czym jest malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to metoda, która odznacza się wieloma zaletami. Z tego powodu wykorzystywana jest w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. Malowaniu proszkowemu najczęściej poddawane są elementy metalowe. Po nałożeniu specjalnej farby powłoka jest utwardzana w piecu. Dzięki temu powierzchnia jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, przedmiot zostaje w ten sposób zabezpieczony przed korozją. Malowanie proszkowe daje więc estetyczny efekt przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej funkcjonalności.

Na czym polega przygotowanie powierzchni do malowania proszkowego?

W różnych gałęziach przemysłu istotną rolę odgrywają wysokiej jakości, trwałe i równe powierzchnie metalowych elementów. Wykorzystywane są one w precyzyjnie skonstruowanych maszynach. Nie ma więc miejsca na niedoskonałości. Odpowiednie przygotowanie metalowych przedmiotów umożliwia malowanie proszkowe. Aby przebiegało szybko i nie wymagało poprawek, trzeba jednak właściwie przygotować powierzchnię każdego elementu.

Przygotowanie chemiczne

Ze względu na wykorzystanie sił elektrostatycznych podczas malowania proszkowego konieczne jest zastosowanie kilku zabiegów oczyszczających. Jest to niezbędne, ponieważ nieodpowiednie przygotowanie może zmienić grubość warstwy farby. Na samym początku dany przedmiot należy umyć wodą lub specjalnymi emulsjami i rozpuszczalnikami. Następnie w zależności od rodzaju elementu przeprowadza się odpowiednie zabiegi odtłuszczające. W ten sposób zwiększa się przyczepność proszku i odporność na korozję. Do najczęściej stosowanych procesów zalicza się m.in.:

  • fosforanowanie żelazowe,
  • fosforanowanie cynkowe,
  • chromowanie.

Przygotowanie mechaniczne

Poza chemicznym przygotowaniem powierzchni do malowania proszkowego niezbędne jest też przeprowadzenie kilku procesów mechanicznych. Jest to tzw. obróbka strumieniowo-ścierna, w której wykorzystuje się powietrze i specjalne ścierniwo. Ostre cząsteczki kierowane są na powierzchnię elementu, usuwając zanieczyszczenia takie jak rdza, lakier czy farba.

W zależności od wykorzystanego ścierniwa możliwe jest uzyskanie powłoki o różnej chropowatości. Warto pamiętać, że proces ten wykonuje się w specjalnych komorach, które zapewniają bezpieczeństwo.

O czym pamiętać przed malowaniem proszkowym?

Trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie materiału mogą być malowane proszkowo. Niektóre z nich mogą też zostać uszkodzone podczas oczyszczania. Z tego powodu warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. Technicy z firmy Konstalmet z pewnością doradzą najlepszą metodę malowania oraz obróbki danego elementu. Dzięki temu wszystkie metalowe przedmioty będą cechować się gładką i trwałą powierzchnią.


Aktualności

Powiązane artykuły