Turystyczne miejsca na Dolnym Śląsku

zimowy krajobraz

Dolny Śląsk należy do najbardziej urokliwych i tajemniczych regionów. Składa się na to wiele atutów. Oczywiście, najważniejszym jest niepowtarzalne otoczenie geograficzno-przyrodnicze. Trudno jest o bardziej urozmaicony geologicznie i widokowo łańcuch górski od Sudetów wraz rozlicznymi pasmami, z których do najbardziej znanych należą Karkonosze, Góry Sowie, Góry Stołowe i Góry Izerskie. Mimo to turystów w nie mniejszym stopniu przyciągają tutejsze zabytki i ośrodki turystyczne w większości znakomicie wkomponowane w krajobraz dzięki pomysłowej architekturze.

Góry obowiązkowo

Większość turystów odwiedzających Dolny Śląsk planuje wyprawy w góry. Są wśród nich również amatorzy wspinaczki. Warto wiedzieć, że w tym regionie znajdziemy aż osiem szczytów Korony Gór Polskich, wśród nich – Śnieżka, Śnieżnik, Wielka Sowa i Szczeliniec Wielki. Chętnie odwiedzane są – Ślęża i Jagodna. Rzecz jasna, decydując się na górskie wycieczki warto jest skorzystać z pomocy profesjonalnych przewodników, których tu nie brakuje. Pamiętajmy też o odpowiednim wyposażeniu i ubiorze.

Zwiedzanie gór może nam ułatwić „Dolnośląski szlak tarasów i wież widokowych”. Tych punktów jest aż 60, a tutejsze punkty informacji turystycznej oferują dodatkowo bezpłatne katalogi.

Mimo to z wycieczek górskich korzystają nie tylko turyści, ale również kuracjusze.  Ośrodki uzdrowiskowe znajdują się najczęściej w pięknym otoczeniu przy wartkich, krystalicznych strumieniach. Bardzo często w celach uzdrowiskowych wykorzystywane są zabytkowe wille, czego przykładem może być „Cottonina”, Świeradów Zdrój hotel z piętnastoma stylowymi pokojami i trzema apartamentami.

Zwiedzający góry nierzadko szukają tutejszych jaskiń – wśród nich Niedźwiedzią i Radochowską.

Nie tylko zamki i pałace

O zamkach, pałacach i podziemnych labiryntach dolnośląskiej części Sudetów dowiadujemy się niby coraz więcej, ale i tajemnice się mnożą. Nieprzypadkowo część tych obiektów wykorzystywano w filmach do najbardziej znanych należą – zamek Czocha, Bolków i Książ. Również o ucieczce z tutejszego Stalagu Luft III nakręcono głośny film „Wielka ucieczka”. Turystów żądnych sensacji przyciągają podziemne korytarze niemieckiego kompleksu „Riese”.

Wpływ na charakter tutejszych zabytków miało w dużej mierze to, że ziemie te przed II wojną światową należały do Niemiec.

To tylko niewielka część informacji o atrakcjach Dolnego Śląska. Nie należy bowiem zapominać o kulturowej przeszłości tego regionu, a obcowanie z nią mogą nam ułatwić inne szlaki turystyczne i muzea, chociażby Szlak Zabytków Techniki lub Muzeum Porcelany Wałbrzychu.


Porady

Powiązane artykuły