Suplementy diety. Co warto o nich wiedzieć, aby nie dać się wyprowadzić w pole?

owoce i suplementy

Współczesny świat przyniósł nam wiele rozwiązań, których dawniej nawet nie potrafiliśmy sobie wyobrazić, a także nowinek technologicznych. Nasze życie wydłużyło się i jest o wiele wygodniejsze niż dawniej. Również medycyna oraz wiedza o zdrowiu stoją na znacznie wyższym poziomie. Wiedza ta jest ogólnie dostępna, powszechna i łatwa do zastosowania w praktyce, między innymi poprzez suplementy.

Codzienna suplementacja na różne dolegliwości i w celu zachowania młodego, zdrowego organizmu

Dzisiaj już niemal każdy wie, które witaminy mogą poprawić wygląd włosów, skóry czy paznokci, a które wspomogą nasz układ odpornościowy w walce ze zbliżającą się infekcją lub podczas jej trwania. Wiemy także, które suplementy będą idealne dla kobiet w ciąży czy mężczyzn uprawiających sport. Z ich pomocą staramy się nawet przedłużyć swoją młodość, sprawność i piękny wygląd. Biorąc pod uwagę możliwości, jakie dają, nie możemy być zaskoczeni tym, jak chętnie są kupowane.

Niebezpieczeństwa związane z suplementami diety

Obecnie w Polsce znanych jest wielu producentów suplementów diety. Niestety nie wszyscy posiadają wysokiej jakości produkty. Warto tutaj wspomnieć, że badania przeprowadzone kilka lat temu przez studentów Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wykazały, że nie we wszystkich tabletkach zawartość mikro- i makroelementów zgadza się z tym, co znajduje się ulotkach, mimo że suplementy te były powszechnie dostępne w aptekach. W wielu z nich substancje aktywne znajdowały się w znacznie niższym stężeniu niż deklarowano.

To niestety nie jedyne niebezpieczeństwo. Wiele suplementów diety produkowanych jest z takich form minerałów i witamin, które mają niską biodostępność. Oznacza to, że nawet jeśli ich ilość w suplemencie zgadza się w pełni z tym, co zostało zadeklarowane na opakowaniu, nie są one odpowiednio przyswajane przez organizm. Docelowo musimy więc albo przyjmować kilka tabletek na dobę, albo liczyć się z tym, że suplementacja nie zmieni za wiele w naszym życiu.

W związku z powyższymi niebezpieczeństwami zawsze powinniśmy korzystać z produktów zaufanych firm, które posiadają właściwe rekomendacje i swoje preparaty opierają o naturalne składniki, jak jest w przypadku Vitama Nature.

Co mogą zmienić suplementy w naszym życiu? Przykład popularnego zestawu: magnez + witamina B6

Suplementy diety, choć można dostać je bez recepty i nie są klasyfikowane jako leki, mogą mieć duży wpływ na funkcjonowanie organizmu. W zależności od tego, co wybierzemy, możemy z ich pomocą oddziaływać na różne układy naszego organizmu.

Jednymi z najbardziej popularnych suplementów diety są te, które zawierają w swoim składzie magnez i witaminę B6. Ich zadaniem jest między innymi poprawa funkcjonowania układu nerwowego. Korzystnie wpływają na obniżenie poziomu stresu i zmęczenia. Jednocześnie mogą stymulować umysł do lepszego działania, przede wszystkim koncentracji, uczenia się i zapamiętywania. Co więcej, substancje te zapobiegają przykrym skurczom, drżeniem i osłabieniu mięśni.


Porady

Powiązane artykuły