Co hodujemy w terrariach

patyczak

Terrarium większości z nas kojarzy się z zamkniętą hodowlą płazów i gadów najczęściej w instytucjach zajmujących się tym zwierzętami. Jednak całkiem niemała grupa osób hoduje węże lub kameleony we własnych domach. Do najpopularniejszych lokatorów terrariów domowych należą żółwie. Mimo to coraz częściej spotykamy w terrariach domowych… owady. W zależności od upodobań nasz pupilek hodowany w terrarium może być zatem duży jak wąż boa albo odwrotnie – wręcz mikroskopijny.

Najmniejsi lokatorzy terrariów

Natura niemal każdemu, żywemu stworzeniu umożliwiła, w mniejszym lub większym stopniu wtapianie się w otoczenie dla zapewnienia większego bezpieczeństwa. Jednym z najbardziej wyrazistych przykładów są kameleony, które potrafią zmieniać kolor swojej skory dopasowując się do koloru najbliższego otoczenia. Kameleony są zresztą częstymi lokatorami terrariów.

Mimo to nie tylko kolor pozwala się stopić żywemu organizmowi z otoczeniem, ale również kształt. Znakomicie z kamuflażem radzą patyczaki, nieprzypadkowo tak nazwane, gdyż do złudzenia przypominają patyki lub gałązki. Są to owady w różnych rodzajach występujące na niemal wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy.

Mogą być między innymi patyczaki peruwiańskie, wietnamskie, rogate lub skrzydlate. Niektóre z nich potrafią latać. Choć łączy je między innymi to, że nie wymagają zbyt urozmaiconej diety. Część z nich chętnie się odżywia tylko jednym rodzajem rośliny. Na przykład peruwiański żywi się tylko paprotką.

Samice patyczaków są zwykle dłuższe od samców i dochodzą niejednokrotnie do 10 cm. Samce na ogół są od dwóch do trzech centymetrów krótsze od samic. Ich hodowla nie jest trudna, jeśli tylko zapewnimy patyczakowi odpowiednie terrarium.

A podstawowe wymogi to:

– terrarium powinno być kilkakrotnie większe od patyczaka;

– większość z nich wymaga dużej wilgotności – od 70 do 80 proc.;

– temperatura w terrarium nie powinna być niższa od 20 stopni i raczej nie wyższa od 24;

– nie można dopuścić do obecności pleśni w terrarium patyczaka.

Rodzaje terrariów

Stosuje się głownie dwa rodzaje terrariów – takie, które stwarza warunki zbliżone do środowiska, w jakim żyje dane zwierzę. Jest to terrarium biotopowe. Mogą to być na przykład warunki zbliżone do pustyni lub terenu podmokłego.

Są też terraria sterylne, praktykowane najczęściej w wypadku dużych węży. Tworząc otoczenie dla patyczaka warto jest się zastanowić nad tym, czy rośliny mają być naturalne czy też sztuczne. Stosując naturalne miejmy na uwadze to, że mogą stanowi pokusę dla szkodników.

Mimo to, jeśli zależy nam na pupilku, który jest spokojny i nawet pomaga w kontemplacji to zdecydujmy się na patyczaka, więcej o terrariach dla patyczaka przeczytamy tu: https://pupilek.pl/terrarystyka/terrarium-dla-patyczaka.


Porady

Powiązane artykuły