Jakie kartony na torty warto wybrać?

opakowanie na tort z rączką

Kartony na torty odgrywają wbrew pozorom dość istotną rolę. To one pozwalają zachować wypieki w idealnym stanie w czasie transportu. Okazuje się, że wybór odpowiedniego opakowania na ciasto wcale nie jest sprawą prostą. Trzeba bowiem w tym przypadku wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. O czym mowa?

Z jakich materiałów wykonywane są kartony na torty?

Kartony na torty często produkowane są z tektury litej. Jest to materiał dopuszczony do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Pozwala ciastom oddychać i chroni je przed wilgocią. Tektura lita jest zazwyczaj biała, ale spotkać się można też z tekturą brązową. Często produkowane są z niej także różnego rodzaju podkłady pod torty.

Innym rozwiązaniem jest tektura falista, ale w branży cukierniczej nie jest ona zbyt często wykorzystywana. Nie ma bowiem atestów spożywczych do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Jej stosowanie może więc oznaczać spore kłopoty. Jest dość twarda, ale szybko łapie wilgoć od środka, co prezentuje się mało estetycznie.

Ostatnią propozycją jest plastik, a dokładniej polietylen. Jest to materiał dopuszczony do kontaktu z żywnością, ale ma też swoje wady. Szczelne opakowania plastikowe są nieprzepuszczalne i zajmują sporo miejsca w magazynie. 

Duże znaczenie ma także grubość kartonów na tort. Zazwyczaj zaleca się korzystanie z kartonu litego o gramaturze około 300 gsm. To zresztą zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie na rynku. Zapakowane w ten sposób wypieki są bezpieczne i nie ma ryzyka, że wypadną przez dno pudełka. 

Na jakie kartony na torty postawić? W arkuszach czy klejone?

Dużą popularnością na rynku cieszą się pudełka klejone, a więc już częściowo złożone. W tym przypadku wystarczy zaledwie kilka ruchów, aby arkusz przybrał formę solidnego opakowania na ciasto. Klejone ściany wzmacniają kartony na tort. Dzięki temu możliwe jest układanie pudełek jedno na drugim. To opcja przydatna podczas transportowania większych zamówień.

Osoby, które są mniej wymagające, zdecydować się mogą na pudełka w arkuszach. To rozwiązanie tańsze niż opakowania klejone, ale takie kartony są jednocześnie nieco mniej wytrzymałe. Do wyboru są modele jednoczęściowe i dwuczęściowe. Opakowania z klapą są wykorzystywane wówczas, gdy dodatkowe wzmocnienie nie jest potrzebne. Pudełka dwuczęściowe z osobnym wieczkiem są uważane za bardziej stabilne. Wymagają jednak więcej cierpliwości w czasie składania. W przypadku osób doświadczonych w tej materii nie jest to jednak większym problemem. 


Porady

Powiązane artykuły