Jak założyć bloga w 7 prostych krokach

dziewczyna siedząca na dywanie

Blog może być świetnym sposobem na dzielenie się swoimi przemyśleniami, doświadczeniami i wiedzą ze światem. Ale jak zacząć? W tym artykule przeprowadzimy Cię przez siedem prostych kroków, które musisz wykonać, aby założyć swój własny blog.

Wybierz platformę blogową

Pierwszym krokiem jest wybór platformy blogowej. Istnieje wiele różnych platform, ale zalecamy WordPress. WordPress jest łatwy w użyciu, ma mnóstwo funkcji i wtyczek i jest bardzo przystępny cenowo.

Znajdź nazwę domeny i hosting

Po wybraniu platformy musisz znaleźć nazwę domeny dla swojego bloga (jest to adres witryny, który ludzie będą wpisywać w przeglądarce, aby uzyskać dostęp do Twojego bloga). Musisz także znaleźć dostawcę usług hostingowych (w tym miejscu będą przechowywane pliki Twojej witryny). 

Skonfiguruj swojego bloga

Po wybraniu nazwy domeny i hostingu nadszedł czas na skonfigurowanie bloga. W przypadku WordPressa jest to bardzo proste — wystarczy zalogować się na swoje konto hostingowe i postępować zgodnie z instrukcjami instalacji WordPressa. Jeśli korzystasz z hostingu przyjaznego dla WordPressa, funkcję instalacji WP będziesz mógł wykonać jednym kliknięciem, co jeszcze bardziej ułatwia pracę.

Wybierz motyw graficzny

Po zainstalowaniu WordPressa w Twojej witrynie nadszedł czas, aby wybrać motyw lub szablon dla Twojego bloga. Istnieją tysiące motywów, zarówno darmowych, jak i płatnych. Zalecamy wybranie prostego motywu, który jest łatwy w nawigacji i dobrze wygląda na wszystkich urządzeniach (komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach).

Dostosuj ustawienia

Po wybraniu motywu nadszedł czas, aby dostosować niektóre ustawienia bloga. Obejmuje to takie rzeczy jak zmiana schematu kolorów, dodanie logo lub zdjęcia profilowego, dodanie polityki prywatności, dodanie przycisków mediów społecznościowych itp. Wszystko to można łatwo zrobić za pomocą WordPress-a.

Twórz niesamowite treści

To prawdopodobnie najważniejszy krok – pisanie świetnej treści, którą ludzie będą chcieli przeczytać! Poświęć trochę czasu na burzę mózgów pomysłów na posty, które byłyby pomocne lub interesujące dla Twojej grupy docelowej. Następnie usiądź i zacznij pisać! Pamiętaj, aby wszystko sprawdzić przed opublikowaniem.

Promuj swój blog

Ostatnim krokiem jest promowanie swojego bloga, aby ludzie naprawdę wiedzieli, że istnieje! Istnieje wiele sposobów promowania swojego bloga – media społecznościowe, marketing e-mailowy, blogowanie gości, pozycjonowanie bloga itp. Eksperymentuj z różnymi taktykami i zobacz, co działa najlepiej dla Ciebie i Twoich odbiorców.

Wiesz już co to jest blog i jak założyć swój własny elektroniczny pamiętnik. Blogowanie może być świetnym sposobem na dzielenie się swoimi przemyśleniami ze światem – ale tylko wtedy, gdy ludzie rzeczywiście wiedzą o Twoim blogu! Postępując zgodnie z tymi siedmioma prostymi krokami, możesz założyć udanego bloga, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele – niezależnie od tego, czy chodzi o budowanie obserwujących online, czy też zwiększenie ruchu (i sprzedaży) w Twojej witrynie lub firmie. Więc na co czekasz? Zacznij dziś!


Porady

Powiązane artykuły