Jak uzyskać paszport w Polsce i ile to kosztuje?

zestaw podróżny - paszport i walizka

Wyjazdy zagraniczne na czas pandemii koronawirusa znacząco zahamowały. Obecnie jednak notuje się powrót do codzienności i mało co stoi na przeszkodzie, aby szybko wybrać się na upragnione wczasy na drugi koniec świata. Niestety jednym z powodów, który może skutecznie zablokować podróż do innego państwa jest brak dokumentu paszportowego. Jakie kroki należy podjąć, aby wyrobić paszport, jakie dokumenty trzeba przygotować i w końcu ile to kosztuje? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku.

Gdzie wyrobić paszport?

Aby złożyć wniosek o wydanie paszportu, należy udać się do dowolnego biura, czy też punktu paszportowego. Takich placówek jest na terenie Polski blisko setka, stąd też nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem biura paszportowego blisko miejsca zamieszkania. Niestety nie ma możliwości wyrobienia paszportu przez Internet. Jest natomiast małe ułatwienie dla wszystkich zainteresowanych. Mianowicie nie ma konieczności wyboru konkretnego biura paszportowego i z powodzeniem możemy udać się do dowolnej placówki na całym obszarze Polski.

Jakie dokumenty do paszportu?

Jeżeli chcemy ubiegać się o wydanie paszportu, powinniśmy do biura paszportowego zabrać dowód osobisty, fotografię wykonaną zgodnie z wymogami technicznymi, dowód uiszczenia opłaty za paszport (o czym poniżej) oraz wypełnić wniosek o paszport. Jeśli przysługuje nam zniżka lub ulga, np. z tytułu pobierania renty lub emerytury, to powinniśmy również załączyć dokument, który takowy fakt potwierdzi.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Standardowa cena za wydanie paszportu wynosi 140 zł. To od tej kwoty obliczane są stosowne zniżki oraz ulgi. Ważne jest to, aby zachować dowód uiszczenia opłaty paszportowej, ponieważ stanowi on obowiązkowy załącznik do kompletu dokumentów. Kto z kolei może liczyć na ulgi? Przede wszystkim osoby niepełnosprawne, renciści, emeryci, uczniowie oraz studenci.

Ile trwa wyrobienie paszportu?

Ustawowo okres oczekiwania na paszport wynosi 30 dni. Jeśli zależy nam na szybszym wydaniu dokumentu, wtedy możemy złożyć o wydanie paszportu tymczasowego, który wydawany jest w trybie przyspieszonym. Nie daje to jednak gwarancji otrzymania paszportu wcześniej, a jednocześnie paszport tymczasowy na skrócony termin ważności do 12 miesięcy.

Więcej informacji na temat wyrobienia paszportu oraz procedur z tym związanych, znajduje się na stronie joblife.pl.


Porady

Powiązane artykuły