Czy uruchomienie sklepu internetowego w Holandii to największe wyzwanie jakie cię spotka ?

Większości osób wydaje się że wystarczy uruchomić sklep internetowy i biznes będzie kręcił się sam, gdyby to było aż tak proste wszyscy byśmy byli milionerami, niestety o sukcesie decyduje wiele dodatkowych czynników o których piszemy w treści poniżej.

Holandia to bardzo lukratywny rynek, przekonali się o tym Polacy którzy wyjechali tam do pracy, zarobki w Holandii są kilkukrotnie wyższe niż w Polsce na tych samych stanowiskach, nie dziwi więc fakt że Polacy mieszkający już w Holandii po kilku latach pracy na etacie zastanawiają się nad tym aby wejść na tzw. wyższy level czyli uruchomić jakąś własną działalność w Holandii. Nie jest tajemnicą i nie dotyczy to tylko rynku Holandii że najgorszy własny biznes jest bardziej dochodowy niż najlepszy etat. Warunek jest jeden musisz być bardzo zdeterminowany , musisz się w to zaangażować w maksymalnym stopniu ponieważ we własnym biznesie nie ma wolnych sobót, czasami niedziel, limit 40 godzin w tygodniu to mit, ma to swoją cenę, ale też przy dużym samozaparciu daje ogromną satysfakcję także finansową.

Jednym z takich przedsięwzięć jest własny sklep internetowy, dziś prawdziwe rekordy biją sklepy internetowe Holandia nie jest tu wyjątkiem, od początku 2020 roku obroty sklepów internetowych wzrosły wielokrotnie, oczywiście nie każdy ma szanse na takie wzrosty ponieważ o tym czy odniesiesz sukces w holenderskim e-commerce decyduje kilka czynników m.in.

Musisz podjąć dobrą decyzję co sprzedawać w Holandii , fakty są takie że większość sklepów internetowych które plajtują w ciągu najbliższych kilku miesięcy to sklepy internetowe, w zasadzie właściciele sklepów internetowych którzy sprzedają to co wszyscy, te najbardziej oczywiste towary tj ubrania, elektronika itp. i to “koniecznie” tych najbardziej rozpoznawalnych marek. To ogromny błąd, musisz zdać sobie sprawę że w Holandii na tym rynku dominują firmy które dysponują ogromnymi zasobami, zarówno na zakup towaru po najniższych możliwych cenach, jak i na reklamę. Nie masz z nimi szans, to gotowy przepis na plajtę.

Nigdy nie uzyskasz takich poziomów cen w hurtowniach czy u producentów jak potentat rynku, dlatego nie wchodź w branżę produktów znanych rozpoznawalnych marek ponieważ tam zawsze wygrywa ten który zaoferuje najniższą cenę.

Budując sklep internetowy w Holandii powinieneś celować raczej w produkty niemarkowe a więc tanie, takie które dopiero wchodzą na rynek gdzie producent daje duży margines marży bo chce zaistnieć na rynku. Pamiętaj że im wyższe rabaty wynegocjujesz w hurtowni tym więcej będziesz w stanie przeznaczyć na skuteczną reklamę swojego sklepu internetowego w Holandii, reklama nie jest za darmo.

Kolejnym czynnikiem jest to że niektóre osoby które uruchamiają własny sklep internetowy w Holandii nie mają tak naprawdę pieniędzy na ten biznes i wchodzą w tzw. dropshipping sądząc że zasilenie swojego sklepu internetowego dziesiątkami tysięcy produktów sprawi że zarobią miliony – nie zarobią, splajtują – takie są statystyki. Dropshipping to ułuda tego że rozwiniesz na tym jakikolwiek biznes.

Smutna prawda jest taka że hurtownie dropshippingowe mają w nosie takich jak ty, więc nie masz co liczyć na sensowne rabaty które pozwoliłyby ci konkurować na rynku holenderskim z innymi sklepami internetowymi, nie masz na to szans. Sklepy w Holandii które istnieją od lat to wynik ciężkiej pracy, niemałych inwestycji. Jeśli masz w kieszeni kilka tysięcy Euro – zapomnij o budowie sklepu internetowego w kraju tj. Holandia ponieważ same wydatki na reklamę sklepu internetowego w Holandii to kwoty od tysiąca Euro miesięcznie w górę, im więcej zapłacisz tym większy ruch uzyskasz, z mniejszymi pieniędzmi nie masz najmniejszych szans na to aby się z tego utrzymać.

Reklama sklepu internetowego w kraju tj Holandia jest bardzo droga, dlatego musisz się dobrze zastanowić co sprzedawać w sklepie internetowym w Holandii aby ceny tego towaru były bardzo konkurencyjne i pozostawiały ci duży margines zarówno na koszty reklamy oraz na zysk o którego wypracowanie przecież chodzi. Na duże rabaty w hurtowni możesz liczyć tylko wtedy gdy kupujesz dużo, tylko wtedy masz szansę na to że twój sklep internetowy zarobi na koszty reklamy i na ciebie.

Koszt sklepu internetowego to dopiero początek, na budowę sklepu internetowego wydasz 1-2 tysiące Euro, jeśli przerażają cię te koszty – radzę ci zapomnieć o uruchamianiu takiego przedsięwzięcia ponieważ to jest czubek góry lodowej i tak naprawdę nie są to żadne znaczące koszty w porównaniu do bieżących kosztów operacyjnych takiego biznesu związanego z kosztami reklamy sklepu internetowego oraz jego zatowarowania.

Nie chcę cię zniechęcać do uruchomienia sklepu internetowego bo może to być naprawdę lukratywny biznes, ale sprzedaż online nie jest wcale tak prosta jak mogłoby się wydawać. Do uruchomienia sklepu internetowego w Holandii nie wystarczy 100, 200, czy nawet 1000 Euro w kieszeni, sklep w Holandii to dość wysokie comiesięczne koszty operacyjne, jeśli nie jesteś w stanie wypracować rozsądnych oszczędności na uruchomienie sklepu internetowego w kraju tj Holandia – nie będziesz miał determinacji do tego aby rozwijać własny biznes, niestety takie są smutne fakty. Aby coś wyjąć trzeba najpierw zainwestować dużo czasu i sił w budowę czegoś, także pieniędzy, sukces w biznesie osiągają jedynie najwytrwalsi.


Porady

Powiązane artykuły