Co warto wiedzieć o sprawach spadkowych

spadek

Sprawy spadkowe należą do najtrudniejszych, zwłaszcza kiedy okazuje się, że do spadku ma prawo nie tylko najbliżsi spadkodawcy. Problemy też stwarza niepozostawienie testamentu przez zmarłą osobę. Nie każdy wie na przykład – co to jest zachowek i jak bywa istotny ten aspekt prawa spadkowego. Nie każdy też bierze pod uwagę to, że w obliczu niejasności pierwszym krokiem powinno być skorzystanie z pomocy adwokata.

Potwierdzenie nabycia spadku

Gdybyśmy szukali przystępnej informacji na temat spraw spadkowych to można polecić blog zachowek.biz.pl Znajdziemy tu jasne odpowiedzi nie tylko na pytania dotyczące najistotniejszych zasad, ale możemy na przykład się dowiedzieć o sposobach na podważanie dziedziczenia lub anulowania testamentu.

Jednak zanim zdefiniujemy m.in. „zachowek” to o kilku niezbędnych krokach. Powinniśmy bowiem wiedzieć, że postępowanie spadkowe nie zawsze jest niezbędne. Zwykle stosowane jest wtedy, kiedy skład masy spadkowej stanowią pieniądze na rachunkach bankowych, nieruchomości lub samochód.

W takiej sytuacji bardzo przydatny okazuje się urzędowy dowód poświadczający to, że spadkobierca jest uprawniony do spadku. Najlepiej, kiedy to będzie postanowienie sądu, choć zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia ma tę samą moc.

Jednak warto jest znać parę szczegółów związanych z nabyciem spadku, o czym informuje na swoim blogu adwokat Iwo Klisz:

„Nie możesz przystąpić do działu spadku, jeżeli uprzednio sąd nie wyda postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub nie zostanie sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia. Nie da się tego etapu przeskoczyć.

Jednak ważna informacja dla Ciebie: możesz wnieść o stwierdzenie nabycia spadku oraz o dział spadku łącznie, w jednym piśmie. Wprawdzie sprawa sądowa i tak będzie miała charakter dwuetapowy, ale organizacyjnie na pewno przyspieszy to kompleksowe załatwianie spraw spadkowych.”

Zachowek

W wypadku spraw spadkowych nie zawsze zabezpieczone są interesy osób mających formalne więzy pokrewieństwa ze spadkodawcą. Bywa przecież tak, że osoba, która faktycznie była najbliższą spadkodawcy otrzymuje jego majątek lub większość masy spadkowej. Adwokat Iwo Klisz (autora bloga prawnego zachowek.biz.pl) pisze: „Instytucja zachowku zafascynowała mnie do tego stopnia, że uczyniłem z niej przewodni temat mojego eksperckiego bloga prawniczego”.

Nierzadko przy podziale spadku zapomina się chociażby o wnukach i prawnukach, które mają prawo do przejęcia zachowku. Prawa do ubiegania się o przejęcia części zachowku nie mają osoby, które nie są np. małżonkiem lub dzieckiem spadkodawcy.

Spadkodawca nierzadko sam stwarza problemy ewentualnym spadkobiercom, rozporządzając w taki, a nie inny sposób swoim majątkiem. W naszym kraju jeszcze niezbyt rozwinięta jest instytucja osobistego prawnika, zwłaszcza specjalisty od prawa spadkowego, a przecież to taka osoba pozwala na rozwiązanie wielu problemów związanych ze spadkiem, zwłaszcza na skróceniu ich w perspektywie czasowej.


Porady

Powiązane artykuły