Zmiana rezydencji podatkowej – czy jest to możliwe?

prawnik w garniturze

Zmiana miejsca rezydencji podatkowej wiąże się z wieloma formalnościami i nie jest procesem łatwym. Przedsiębiorcy, którzy chcą postawić na rozwój swojej firmy oraz osoby zamożne, podlegające wysokiemu opodatkowaniu, mogą jednak dużo zyskać, stając się rezydentem podatkowym nowego kraju. Z tego artykułu dowiesz się, na jakich zasadach dochodzi do zmiany rezydencji podatkowej!

Certyfikat rezydencji podatkowej

Certyfikat rezydencji podatkowej, popularnie nazywany po prostu rezydencją, stanowi wskazane na stałe w międzynarodowych ustaleniach prawnych miejsce regulacji finansowych wobec konkretnego państwa. W skrócie: rezydencja podatkowa to określenie miejsca i zasad, według których jest się obciążonym podatkami. Z punktu widzenia krajów, a nie jednostki, dzięki rezydencji podatkowej można wskazać osoby, podlegające opodatkowaniu na terenie danego kraju oraz ustalić zakres należności. O rezydencji decydują osobiste lub zawodowe interesy – zazwyczaj jednak jest się rezydentem kraju zamieszkiwanego, zwłaszcza gdy jest się osobą aktywną zawodowo.

Zmiana rezydencji podatkowej

Wydanie nowego domicylu jest możliwe, jednak należy pamiętać, iż tak decyzja ma wiele konsekwencji. Zasadniczy problem stanowi utrata rezydencji podatkowej w Polsce. Domicyl ustalany jest na podstawie wytycznych – okresu przebywania w danym państwie oraz miejsca zawodowych lub osobistych interesów. W ramach kontroli, organy administracyjne sprawdzają, czy osoba, ubiegająca się o nową rezydencję, pozbyła się poprzedniego certyfikatu. Sprawdzane jest także, czy istotnie obszar gospodarczych działań został przeniesiony za granicę. Kwestia ustalenia domicylu nie zawsze jest łatwa. Ministerstwo Finansów wydało organom specjalne objaśnienia, na podstawie których określa się rezydencję podatkową osób fizycznych. Ustalenia te nie obejmują jednak sytuacji skomplikowanych, które są rozpatrywane indywidualnie.

Popularne rozwiązania

Zastanawiając się nad zmianą rezydencji, należy wybrać kraj dostosowany do działalności oraz interesów firmy. Cypryjski domicyl stanowi idealne rozwiązanie dla osób, ceniących sobie poufność danych finansowych, pragnących uniknąć uczestnictwa w nowym module inwigilacji. Prosty i przejrzysty system podatkowy ma również Estonia. W kraju tym wszelkie formalności załatwiane są drogą elektroniczną, co jest dodatkową korzyścią dla rezydentów podatkowych. Estonia stanowi idealne miejsce dla osób, specjalizujących się w startupach. Maltański system prawny umożliwia natomiast uzyskanie jednej z czterech rodzajów rezydencji – temporary residence, ordinary residence, long-term residence i permanent residence. Najkorzystniejszą opcją jest wybór zwykłej rezydencji. W jej ramach dostępne są bowiem przywileje w ramach opodatkowania posiadanego majątku.

Zmiana rezydencji może okazać się korzystnym rozwiązaniem finansowym. Warto jednak skorzystać z pomocy specjalistów, by wszelkie procedury zostały odpowiednio przeprowadzone. Szczegółowe informacje na temat samego procesu znaleźć można na stronie kancelarii Thompsonstein.com, która oferuje swoją pomoc osobom chcących zmienić kraj rezydentury podatkowej.


Porady

Powiązane artykuły