Zakochaj się w Gołdapi!

Nie od dziś wiadomo, że Mazury to piękne tereny, pełne jezior, łąk i lasów. Od lat chętnie obieramy je za punkt wakacyjnych wojaży. Gdzieś na ich obszarze – a konkretnie na północnym wschodzie – leży Gołdap. Miejscowość ta jest raczej mało znana, jednak ze względu na swoje walory turystyczne zasługuje na uwagę. Co warto zobaczyć w Gołdapi?

 

Gołdap – idealne miejsce dla inwestorów

Jak się okazuje, Gołdap to nie tylko miejsce idealne dla turystów, ale także dla inwestorów. Na pewno znajdzie się wiele osób, które są zainteresowane inwestycjami w hotele, mieszkania czy punkty gastronomiczne. O tym, jak dobrze inwestować, możecie poczytać na stronie kup-akcje.pl.

Gołdap ze względu na swój klimat posiada status uzdrowiska. Powstało ono nie tylko na bazie mikroklimatu, ale także złóż borowinowych. Funkcjonuje tu sanatorium, szpital uzdrowiskowy oraz centrum rehabilitacji. W pobliżu znajduje się wiele miejsc, w których można uprawiać turystykę aktywną. Jest to więc świetna lokalizacja na budowę pensjonatu, restauracji czy chociażby sklepu z pamiątkami.

Nie można też zapominać o działającej tu Podstrefie Gołdap Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Jej atuty wynikają m.in. z sąsiedztwa Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej i bliskości szlaków komunikacyjnych. Łączą one Europę Zachodnią ze Wschodem oraz Skandynawią. Choć obecnie powierzchnia podstrefy w całości została wykupiona przez inwestorów, planowane jest jej rozszerzenie.

 

Gołdap dla turystów – co warto zobaczyć?

Głównym punktem Gołdapi jest oczywiście uzdrowisko. Cała dzielnica uzdrowiskowa położona jest nad przepięknym Jeziorem Gołdap. Znajdują się tam Mazurskie Tężnie Solankowe, które mają wysokość aż 8 metrów i ciągną się na 220 m. To idealne miejsce dla osób zmagających się ze schorzeniami dróg oddechowych, alergiami oraz nadciśnieniem. Niedaleko tężni znajduje się też Pijalnia Wód Mineralnych.

Jak już wspomnieliśmy, w miejscowości Gołdap znajdziecie wiele miejsc, w których możecie uprawiać aktywną turystykę. Warto wiedzieć, że lokalizacja jest ośrodkiem narciarskim. Fani tego sportu mają do dyspozycji aż 2000 m tras zjazdowych i 5 wyciągów narciarskich, ulokowanych na zboczach Pięknej Góry. A na jej szczycie znajdziecie niezwykle przytulne miejsce – obrotową kawiarnię z pięknymi widokami. Prócz tego amatorzy pieszych i rowerowych wycieczek mogą korzystać z licznych szlaków turystycznych.

Na uwagę zasługuje też Puszcza Romincka. Miłośnicy przyrody znajdą w niej unikalne gatunki roślin, takie jak wierzba borówkolistna, brzoza niska czy górska lilia złotogłów. Poza tym w zakątkach puszczy mieszkają jelenie, łosie, wilki, dziki, lisy i jenoty. Szczęśliwcy mogą tu spotkać także czarnego bociana oraz bielika. Atrakcyjność puszczy wynika również z legend, związanych z cesarzem Wilhelmem II, który przyjeżdżał tu na polowania.

Fani historii i zabytków mogą podziwiać tu przepiękną, poewangelicką konkatedrę NMP Matki Kościoła z 1560 roku, dwie wieże ciśnień czy magazyn zbożowy z początków XX wieku.

Jeśli będziecie w Gołdapi, koniecznie zajrzyjcie też do Restauracji Matrioszka, w której serwowane są słynne kartacze. Według wielu smakoszy, Gołdap to niekwestionowana stolica tego przysmaku.

Może nie w samej Gołdapi, ale z pewnością warte przejechania niecałych 30 kilometrów, są „Akwedukty Północy”, czyli niezwykłe mosty w Stańczykach. Zostały one zaprojektowane przez włoskich architektów. Nic dziwnego, że zachwycają swoją okazałością i zdobieniami.

Oczywiście to tylko jedne z wielu atrakcji, jakimi może poszczycić się Gołdap. Warto poznać ją bliżej, ponieważ ma wam wiele do zaoferowania. Niekwestionowane walory przyrodnicze, piękne zabytki oraz właściwości lecznicze tutejszego klimatu i wód mineralnych sprawiają, że nie może zabraknąć Gołdapi na waszej liście miejsc do odwiedzenia. To jak, jesteście chętni na małą wycieczkę?

Na zdjęciu mosty w Stańczykach. Źródło: pixabay.com

Powiązane artykuły