Uwaga na oszustów! Mieszkanka Gołdapi straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych

Mieszkanka Gołdapi straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tym razem oszust podał się za pracownika banku i przedstawił swojej ofierze nieprawdziwą informację dotyczącą próby włamania na rachunek bankowy.

 

Kobieta uwierzyła dzwoniącemu mężczyźnie, że ten kontaktuje się by pomóc jej zabezpieczyć pieniądze przed stratą. Podając 36-latce kody blik, na które wpłacała pieniądze okradł ją w ten sposób na blisko 50 tys. złotych. To typowy scenariusz oszustwa „na pracownika banku” – policjanci apelują o rozsądek i ostrożność.

Do 36-letniej mieszkanki Gołdapi zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika banku, w którym posiada konto. Stworzył historię o rzekomej próbie włamania na jej rachunek bankowy i pod pretekstem jego ochrony, nakłonił ją by założyła tzw. konto rezerwowe, na które miała przelać pieniądze. Fałszywy pracownik zapewniał, że jest to konieczne do zabezpieczenia pieniędzy przed stratą, a środki po czasie ustaleń co do próby włamania powrócą na rachunek dotychczasowy. Połączenie wyglądało na wiarygodne, ponieważ na telefonie wyświetlił się numer infolinii jednego z banków. Kobieta wypłaciła w bankomacie pieniądze ze swojego konta, a następnie wpłaciła je również w bankomacie poprzez kody BLIK przekazywane przez rozmówcę. Pieniądze rzekomo miały się znaleźć na rachunku rezerwowym tego samego banku. Niestety kobieta padła ofiarą oszustwa, a straty jakie poniosła to blisko 50 tys. złotych.

Policjanci po raz kolejny przestrzegają, by nie ufać wszystkim dzwoniącym, którzy podają się za pracowników banku czy innych instytucji, w szczególności, gdy ich działania wpisują się w opisywany scenariusz.

Pamiętajmy również o podstawowych zasadach bezpieczeństwa związanych z dostępem do jakiejkolwiek elektronicznej usługi, w tym do konta bankowego. Pod żadnym pozorem nie należy podawać osobom trzecim poufnych danych logowania. Należy również unikać instalacji jakichkolwiek nieznanych aplikacji w smartfonie czy komputerze pod dyktando osoby dzwoniącej – to prowadzi do tego samego finału sprawy, ale nieco inną drogą.

KPP Gołdap

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z najbliższą jednostka policji bądź z placówką swojego banku.


Aktualności

Powiązane artykuły