Kajak pompowany czy kajak klasyczny? Co wybrać?

kajak pompowany

Spływy kajakowe cieszą się ogromną popularnością. Nic dziwnego – to świetna rozrywka w letnie dni dla tych, którzy cenią sobie naturę. To w końcu także ceniony sport. Kajak nie zawsze trzeba wypożyczać. Ci, którzy pływają dużo wolą mieć swój. Jednak jaki wybrać i czym kierować się podczas zakupów?

Rodzaje kajaków

Ze względu na tworzywo oraz sposób transportu, kajaki można podzielić na dwie podstawowe grupy: klasyczne – twarde oraz pompowane. Sztywne klasyczne kajaki zawsze mają ten sam kształt, nie da się ich w żaden sposób złożyć ani zmniejszyć ich rozmiarów, co może sprawiać pewne problemy z transportem. Do ich przewożenia służą specjalne bagażniki montowane na dachach samochodów lub po prostu przyczepy. Jeśli chodzi o kajak pompowany, jego transport jest o wiele łatwiejszy. Wystarczy spuścić z niego powietrze i włożyć do bagażnika samochodu, torby, a nawet plecaka. Jednak czy łatwość transportu i niewielkie wymiary przemawiają jednogłośnie za zakupem kajaka pneumatycznego? Na jakie inne aspekty warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Wytrzymałość

Kajak pneumatyczny dla wielu wydaje się mniej wytrzymały od klasycznego. W końcu coś pompowanego można łatwo przebić. Jednak w tym przypadku to tylko pozory. W rzeczywistości tego typu kajaki są wykonywane z bardzo wytrzymałych materiałów, które sprawiają, że nie tylko dorównują, ale nawet mogą przebijać klasyczne kajaki z polietylenu. Producenci kajaków pompowanych doskonale zdają sobie sprawę ze wszystkich czynników ryzyka, które mogą spotkać ich sprzęt na wodzie. Dlatego tworzą je tak, by nawet najbardziej wprawieni kajakarze i wędkarze bez obaw mogli pływać na wodzie nawet w cięższych warunkach. Jeśli obawiasz się, że kajak pompowany to inwestycja na jeden sezon, to twój strach jest całkowicie bezpodstawny. Dobrej jakości kajak pneumatyczny bez problemu przetrwa lata, dzięki dużej odporności na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne.

Pielęgnacja

Kajaki generalnie nie wymagają szczególnej pielęgnacji – wystarczy je czyścić i dbać, by poza wodą były suche. W przypadku kajaków pneumatycznych ta pielęgnacja jest równie prosta, co w przypadku klasycznych. Kiedy wyciągniesz go z wody po prostu wytrzyj do sucha, a gdy pojawią się na nim zanieczyszczenia możesz zmyć je delikatnym detergentem. Nie musisz obchodzić się z nim jak z jajkiem – kajak jest stworzony z wysokiej jakości materiałów, dzięki którym ciężko go uszkodzić podczas zwykłych czynności pielęgnacyjnych.

Wygoda

Komfort użytkowania przemawia zdecydowanie na korzyść kajaków pneumatycznych. Nie tylko można je z łatwością wszędzie zabrać, ale także nie wymagają dużo miejsca do przechowywania. Są również bardzo wygodne i stabilne. Świetnie sprawdzają się w przypadku osób, które lubią pływać kajakiem rekreacyjnie. Duża stabilność sprawia, że są dobre nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci. Kajaki te stworzone są z kilku warstw materiału, co zapobiega ich tonięciu oraz zapewnia wytrzymałość.

Cena

Choć wiele czynników przemawia zdecydowanie za zakupem kajaka pneumatycznego, to właśnie cena będzie tym, co dla wielu zadecyduje o wyborze. Trzeba przyznać, że kajak pompowany jest droższy niż klasyczny. Wynika to z kosztów specjalnych materiałów, które zapewniają wytrzymałość, mimo tego, że nie są sztywne. Droższa jest również cena produkcji tego typu kajaków. Przemawia za nimi również designerski wygląd, bo wielu kajakarzy twierdzi że to właśnie kajaki pneumatyczne wyglądają lepiej niż klasyczne. Ostateczny wybór uzależniony jest oczywiście od wymagań względem zakupu oraz możliwości finansowych. Warto rozważyć wszystkie wymienione aspekty, wziąć pod uwagę wytrzymałość, żywotność oraz komfort, który w kajakarstwie jest istotny. W końcu pływanie ma być przyjemnością, a nie męczarnią!


Porady

Powiązane artykuły