Akwarium morskie – co warto wiedzieć przed założeniem?

Akwarium morskie to jeden z popularniejszych typów akwariów, jakie możemy założyć we własnym domu. Często preferowane jest ze względu na swoją egzotyczność – zwierzęta żyjące na rafie charakteryzują się bardzo jaskrawym wybarwieniem i ciekawymi kształtami, dlatego pięknie prezentują się w samym zbiorniku, będąc nietypową ozdobą dla naszego domu. Z założeniem samego akwarium wiąże się jednak kilka wskazań, które warto poznać, zanim jeszcze zdecydujemy się na taką inwestycję. Jak najlepiej przygotować się do założenia morskiego zbiornika?

Warunki techniczne w mieszkaniu

Aby posiadać akwarium w naszym domu musimy najpierw spełnić pewne warunki techniczne. Nie są one skomplikowane – zwyczajnie musimy mieć odpowiednią ilość miejsca na ustawienie akwarium. Zbiornik powinien stać z dala od okien czy źródeł ciepła, które mogłyby podgrzewać wodę. Warto także pamiętać, że większe akwaria, a takie często są akwaria morskie, będą wymagały solidnego podparcia, czyli mebla, na którym można ustawić kilkusetkilogramowy ciężar. Z tego powodu bardzo często do akwariów tego typu zamawia się również specjalne szafki akwariowe, które nie dość, że są w stanie utrzymać ciężar pełnego zbiornika, to jeszcze stanowią doskonałe miejsce do przechowywania wszelkich akcesoriów akwariowych. Dzięki temu wszelkie potrzebne nam przedmioty mamy zawsze pod ręką, możemy też skutecznie zabezpieczyć je przed dostępem osób niepowołanych.

Jeśli chcemy kupić akwarium morskie, musimy mieć miejsce w mieszkaniu na ustawienie takiego dodatkowego mebla oraz samego zbiornika. Im mniej przestrzeni posiadamy, tym mniejsze akwarium możemy wybrać.

Specyfika akwarium morskiego

Czym różni się akwarium morskie od słodkowodnego? Odpowiedź jest oczywista – jest to zbiornik słonowodny, w którym hodować możemy organizmy morskie, przede wszystkim te, żyjące na rafach koralowych. Jak ta różnica prezentuje się w praktyce?

Akwaria morskie są dosyć delikatne i łatwo jest zaburzyć ich równowagę biochemiczną. Dlatego też woda morska, zanim się nią stanie, najczęściej musi zostać przefiltrowana przez filtr odwróconej osmozy, by pozbawić ją wszelkich metali ciężkich i bakterii, a następnie możemy ją zasolić i zalać nią zbiornik. Jeśli nie planujemy kupna takiego filtra, wodę morską będziemy musieli pozyskiwać z innych źródeł. Dodatkowo, w akwariach morskich musimy zainstalować odpieniacz, który będzie pozbywał się nadmiaru piany morskiej z powierzchni wody.

Wyższe koszta będą nas również czekały przy zakupie zwierząt morskich, szczególnie żywej skały, czyli kawałka rafy koralowej. Taka żywa skała jest niezwykle pożyteczna dla akwarium, pomaga bowiem w naturalnie zachodzących procesach filtracji wody, a także bywa świetną kryjówką dla rybek żyjących na rafie. Same zwierzęta muszą zostać sprowadzone z tropików, dlatego też ich koszta są dużo wyższe, niż w przypadku rodzimych gatunków słodkowodnych. Przy zakładaniu akwarium morskiego mamy jednak okazję stworzyć ekosystem wyjątkowo barwny i zróżnicowany, właśnie dlatego, że na rafie liczne gatunki zwierząt i roślin żyją w bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu akwarium morskie jest bardzo atrakcyjne wizualnie i stanowić będzie wyjątkową ozdobę w każdym domu.


Porady

Powiązane artykuły