Mitologia dla młodzieży – mit o Heraklesie

Do bardziej lubianych przez sztukę i popkulturę antycznych postaci należy Herakles. Ten mitologiczny bohater stał się symbolem siły i walki z niemożliwym. Często zapomina się jednak, że był też głęboko nieszczęśliwy.

Mitologia grecka, Herkules i współczesna popkultura

Mitologia grecka dalej funkcjonuje jako rezerwuar pewnych wzorców osobowych, motywów, ideałów moralnych i gotowych fabuł, na których bazuje późniejsza literatura, a dzisiaj również film, serial czy komiks. Warto zwrócić uwagę, że Herkules pojawia się nie tylko w Odzie do młodości Adama Mickiewicza, gdzie jest symbolem energii, chęci działania i zdolności człowieka do stawiania czoła przeciwnościom losu. Bardzo dużą popularnością cieszy się na przykład zbiór opowiadań Agathy Christie – 12 prac Herkulesa. Motywem przewodnim jest 12 kryminalnych zagadek, które w pewnym stopniu odwołują się do mitologicznych prac Herkulesa. Interesujące ujęcie postaci mitologicznego bohatera prezentuje Herkules w Nowym Jorku – film, który stał się debiutem Arnolda Schwarzeneggera. Mit o Heraklesie jest tutaj ujęty w komiczne ramy. Ciekawą interpretacją mitu Heraklesa jest także serial telewizyjny pod tytułem Herkules, który z kolei przedstawia bohatera jako zbuntowanego niczym Prometeusz i stającego po stronie ludzi, a nie bogów. Futurystyczne ujęcie prezentuje zaś komiks Herkules. Krew Nemei.

Jak interpretować nowoczesne wcielenia Herkulesa?

Zanim zaczniesz się zastanawiać, co w stosunku do oryginalnej wersji mitu zmieniono w konkretnym współczesnym ujęciu tej postaci, przypomnij sobie sam mit. Z pomocą przyjdą ci materiały zamieszczone w serwisie Noizer.pl. Znajdziesz tutaj krótkie omówienie samej postaci jako symbolu, jak i streszczenie mitu. W przypadku Herkulesa warto pamiętać nie tylko o historii 12 prac, ale także o cierpieniu bohatera, jakie zadała mu żona. Koszula Dejaniry to również ważny kulturowo symbol. Warto odświeżyć sobie tę wiedzę i przypomnieć wszystkie oblicza Heraklesa. Postaci tej nie można bowiem ograniczać wyłącznie do symbolu siły i zdolności do pokonywania wszelkich trudności.

Związki frazeologiczne związane z Herkulesem

Na Noizer.pl znajdziesz nie tylko informacje o mitologii, ale także szereg wskazówek związanych z nauką języka polskiego. Cennym materiałem z pewnością będzie na przykład ten poświęcony związkom frazeologicznym, symbolom funkcjonującym w kulturze i ich literackim przekształceniom. Z Herkulesem wiążą się choćby tak często wykorzystywane w literaturze obrazy i zwroty jak:

  • prace Heraklesa,
  • koszula Dejaniry,
  • stajnia Augiasza,
  • pas Hipolity,
  • hydra lernejska.

Warto poznać ich znaczenie. Wiedza dotycząca mitologii, fabuł związanych z konkretnymi bohaterami czy mitów znacznie ułatwia lekturę niejednego tekstu literackiego. Pozwala także dostrzec wiele inspiracji mitologią pojawiających się w kulturze współczesnej.


Porady

Powiązane artykuły