Który elektryczny wózek widłowy warto kupić? Porównujemy!

ktory elektryczny wozek widlowy warto kupic

Na rynku dostępnych jest mnóstwo wydajnych (i tych nieco mniej) wózków widłowych elektrycznych. Producenci kuszą opisując niebywałe możliwości sprzętów, ich efektywną pracę czy wytrzymałą baterię. Jednak jaka jest prawda? Który elektryczny wózek widłowy warto wybrać, tak aby się nie rozczarować? Sprawdzamy poniżej!

Dlaczego wózki elektryczne?

Zanim przejdziemy do zasadniczej części, warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego właściwie wózki elektryczne? Otóż to proste! Wózki widłowe elektryczne mogą pracować w każdych warunkach – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Nie potrzebują do tego żadnych dodatkowych filtrów itp., gdyż z uwagi na to, że nie emitują spalin – ich używanie wewnątrz pomieszczeń jest całkowicie bezpieczne.

To właśnie jest jednym z powodów dla którego z roku na rok wzrasta liczba kupowanych nowych elektrycznych widlaków (w porównaniu z liczbą kupowanych pojazdów o napędzie spalinowym – na podstawie raportów Widlak).

Tym bardziej, że od dawna nie ustępują już w niczym wózkom spalinowym, prezentując podobne możliwości pod względem udźwigu i podnoszenia ładunków na duże wysokości.

Które elektryczne wózki widłowe warto wybrać?

Wybierając konkretny model wózka widłowego elektrycznego warto kierować się w pierwszej kolejności potrzebami przedsiębiorstwa – możliwości sprzętu muszą odpowiadać zapotrzebowaniom – nie może, w trakcie eksploatacji, okazać się, iż wózek nie jest w stanie unieść ładunków na najwyższe regały, czy jego udźwig maksymalny nie wystarczy do przewożenia przeciętnych, transportowanych w magazynie ładunków.
Czym jeszcze kierować się podczas wyboru?

Typ akumulatora

akumulator do wozka widlowego

Wózki elektryczne mogą posiadać akumulatory o różnym napięciu, np. wózki widłowe elektryczne marki Toyota-Widłowe posiadają w swojej ofercie pojazdy z akumulatorami w wersjach: 24V, 48 V oraz 80 V. Napięcie w bateriach ma wpływ m.in. na: wydajność (im większe napięcie, tym bardziej efektywna praca), czas ładowania akumulatora oraz jego żywotność.

Jeśli zatem potrzebujesz urządzenia do prac wykonywanych na zewnątrz, o dużym udźwigu i wydajności – skorzystaj z oferty pojazdów napędzanych akumulatorem o napięciu 80 V. Jeżeli natomiast wózek widłowy w Twoim przedsiębiorstwie przeznaczony będzie raczej do sporadycznych prac i przewożenia ładunków o niewielkim udźwigu – wystarczy, iż wybierzesz ten ładowany baterią 24 V.

Natężenie hałasu

Wózki widłowe elektryczne charakteryzuje znacznie bardziej cicha praca, niż jest to w przypadku wózków spalinowych. Dzięki temu, ich użytkowanie nie jest aż tak męczące oraz nie naraża operatorów czy innych osób pracujących w pobliżu sprzętów na bóle głowy czy nawet ewentualne uszkodzenia słuchu.
Natężenie hałasu emitowane przez nowoczesne wózki elektryczne waha się pomiędzy 70 dB a 80 dB, co porównać można do dźwięków jakie docierają do wnętrza zamkniętego samochodu, gdy ten jest uruchomiony. Nie jest to wiele i praca w takich warunkach nie należy do najbardziej uciążliwych.

Jeśli szukasz cichych wózków, które nie przekraczają natężenia hałasu 80 dB, sprawdź wózki widłowe elektryczne Manitou, dostępne w wielu atrakcyjnych modelach.

Rozmiary

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy może sobie pozwolić na zakup wózków widłowych elektrycznych ze względu na ich rozmiary. W końcu drogi transportowe mają swoje określone szerokości i nie zawsze można je zwiększyć. A z drugiej strony istnieją również przepisy prawne, które regulują to, jaka jest maksymalna szerokość wózków transportujących wraz z ładunkiem.

rozmiary elektrycznych wozkow widlowych

Jeśli przestrzeń Twojego magazynu jest raczej niewielka, nie musisz się martwić! Z tym także można sobie poradzić. Wystarczy, że zamiast tradycyjnych widlaków o 4 kołach, wybierzesz te 3-kołowe. Są one znacznie bardziej kompaktowe i zwrotne.

Marka

Czy kupując widlaki warto kierować się marką? W tym przypadku: tak! Znane sprawdzone marki wózków widłowych, takie jak wspomniane już: Toyota, Manitou czy również: Still, Nissan czy Linde (oraz wiele innych) gwarantują:

  • dobrą jakość wykonania,
  • solidne elementy oraz zaawansowane rozwiązanie technologiczne;
  • gwarancje na zakup zarówno urządzenia, jak i firmowych części;
  • łatwą dostępność na rynku dodatkowego osprzętu czy ewentualnych części zamiennych;
  • wygodną i komfortową pracę;
  • prostą obsługę, testowaną i dopracowywaną przez wiele lat.

Czy opłaca się kupować tańsze zamienniki markowych wózków?

W przypadku tego pytania, zdania są wyraźnie podzielone. Zwolennicy markowych urządzeń przestrzegają przed kiepską jakością wykonania tanich, sprowadzanych przede wszystkim z Chin, wózków widłowych elektrycznych. Jako istotny argument przedstawiając niewielkie rozmiary chińskich widlaków i brak ich przystosowania do pracy z ciężkimi paletami. Niestety, jest to niepodważalny zarzut, gdyż zdarzają się przypadki, w których wózki tego typu mają problemy z zarejestrowaniem w Urzędzie Dozoru Technicznego.

Z kolei, osoby, które zdecydowanie są zwolennikami zamienników, jako korzyść z ich zakupu przedstawiają przede wszystkim bardzo niską cenę. Argumentując, iż to dzięki niewielkim kosztom zakupu wielu przedsiębiorców jest w ogóle w stanie korzystać z pomocy wózków widłowych elektrycznych.

czy-oplaca sie kupowac tansze zamienniki

Jak zawsze – prawda leży gdzieś pośrodku. Zamienniki markowych wózków widłowych elektrycznych z pewnością są dużo tańsze niż firmowe pojazdy. Jednak duża awaryjność oraz krótka żywotność tych wózków sprawia, że częściej wymagają one napraw czy remontów. Te wiążą się z dodatkowymi wydatkami i w ten sposób koło się zamyka.

Jednak, od indywidualnej decyzji każdego przedsiębiorcy zależy na jakie urządzenie się zdecyduje.

Warto mieć wybór

Każdy z nas lubi mieć wybór. Dlatego przed zakupem wózka widłowego elektrycznego warto porównać różnego typu oferty wielu marek. Pomoże to znaleźć sprzęt idealnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań, a także:

  • najlepsze metody finansowania;
  • najbardziej atrakcyjne oferty i promocje;
  • dodatkowe usługi, które pomogą zadbać o wózek widłowy lub wyposażenie magazynu.

Ciekawe oferty różnych marek wózków widłowych elektrycznych znajdziesz np. tutaj.

Elektryczne wózki widłowe – wybierz mądrze!

Zakup elektrycznych wózków widłowych to dobre rozwiązanie dla firmy, której celem jest usprawnienie transportu wewnątrzmagazynowego lub przymagazynowego. Efektywne urządzenia tego typu sprawdzają się w wielu wymagających pracach i są chętnie wybierane przez przedsiębiorców.

wozki widlowe elektryczne podsumowanie

Warto przed zakupem dokładnie przemyśleć to, jakiej marki pojazd chce się kupić, a tym samym – co stawia się na pierwszym miejscu – czy jakość czy cenę urządzenia.


___________________________________________
Magdalena Kopeć

Specjalistka SEO SEM
www.seolo.pl
Pozycjonowanie stron i sklepów internetowych


Porady

Powiązane artykuły