To było 14 maja 1570 roku na zamku w Królewcu

14 maja 1570 r. na zamku w Królewcu Albrecht Fryderyk Hohenzollern Książę Prus, prawnuk króla Kazimierza Jagiellończyka, biegle znający język polski, nadał Gołdapi przywilej miejski wraz z wilkierzem. Decyzję o założeniu nowego miasta przy granicy z Litwą podjął 16 grudnia 1565 r. jego ojciec Albrecht Hohenzollern Książę w Prusiech, pierwszy władca świeckich Prus Książęcych, ostatni wielki mistrz zakonu krzyżackiego przed sekularyzacją państwa zakonnego, znany z Hołdu Pruskiego, siostrzeniec króla Zygmunta Starego, lojalny lennik Polski, senator, protektor luteranizmu, założyciel Uniwersytetu Albertyna w Królewcu, promotor i mecenas polskiego piśmiennictwa i literatury.

 


 

 

Polecenie założenia nowego miasta wydał 16 grudnia 1565 jego ojciec Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego w Prusach i pierwszy świecki władca protestanckich Prus po Hołdzie Pruskim 1525.
Wilkierz kilka lat temu został odnaleziony został w Tajnym Archiwum Państwowym w Berlinie. Niżej link:

UWAŻANY ZA ZAGINIONY GOŁDAPSKI WILKIERZ ODNALEZIONY!!!

 

 

Herb Gołdapi z przywileju miejskiego z 1570 r.

Tekstem Jarosława Słomy „Żyli tu przed nami” rozpoczynamy dziś na naszym portalu obchody 450-lecia Gołdapi

 


Aktualności

Powiązane artykuły

2 komentarzy do “To było 14 maja 1570 roku na zamku w Królewcu

 1. Obserwator

  Ludzie kochani, błagam czytajcie tekst ze zrozumieniem!!!!!!! Redakcja pisze o historii miasta!!!!!!! Podaje suche fakty historyczne a Wy wyskakujecie z tekstami o naszych wybrańcach! Macie rację tylko nie w tym artykule. Pozdrawiam!!!!!!!!!

  Nikt jeszcze nie głosował.
  Please wait...
  1. I idąc za tym słusznym głosem wywaliłem te komentarze. Będzie czas na dyskusje o kandydatach w czasie ich kampanii wyborczej. Na pewno w informacji o kandydatach będzie można komentować. Rozśmieszył mnie natomiast jeden z komentujących, sugerując, że swój komentarz da u „konkurencji” – jeśli tu nie zostanie zamieszczony…:-)

   Nikt jeszcze nie głosował.
   Please wait...

Comments are closed.