UWAŻANY ZA ZAGINIONY GOŁDAPSKI WILKIERZ ODNALEZIONY!!!

Jako że dziś przypada kolejna rocznica przyznania Gołdapi wilkierza to prezentujemy nową informację na jego temat uzupełnioną skanami i rysunkami Marka Pacyńskiego.

14 maja 1570 władca Prus Książęcych Albrecht Fryderyk nadał na zamku w Królewcu przywilej miejski wraz z wilkierzem miastu Gołdapi. Polecenie założenia nowego miasta wydał 16 grudnia 1565 jego ojciec Albrecht Hohenzollern, ostatni wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego w Prusach i pierwszy świecki władca protestanckich Prus po Hołdzie Pruskim 1525.
Z okazji 449 urodzin Gołdapi wraz z najlepszymi życzeniami Miastu oraz Gołdapianom w mieście, gminie, powiecie i tym rozsianym po świecie w prezencie przekazuję po raz pierwszy publicznie prezentowany tekst gołdapskiego wilkierza, który był uważany za zaginiony i nigdy nie był publikowany. Wilkierz został odnaleziony w Tajnym Archiwum Państwowym w Berlinie i otrzymałem go od doktora Wolfganga Rothe, autora wielu publikacji dotyczących historii Gołdapi i okolic. Prezentuję wilkierz w wersji staroniemieckiej i we współczesnym języku niemieckim. Mam nadzieję, że za rok w 450 urodziny Gołdapi pojawi się polska wersja językowa gołdapskiego wilkierza, który zawierał przepisy regulujące życie miasta.

Jarosław Słoma

Powiązane artykuły