Półpasiec – co ta za choroba i jak się ją leczy?

leki

Półpasiec to choroba zakaźna, do której dochodzi za sprawą tego samego wirusa, który wywołuje ospę wietrzną. Jej przebieg może być bardzo różny. Zależy przede wszystkim od kondycji organizmu osoby chorej. W większości wypadków objawia się ona zmianami skórnymi oraz bardzo silnym bólem. Leczenie odbywa się w domu, jedynie w skrajnych czy wyjątkowych wypadkach konieczne jest udanie się do szpitala. Co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Czym jest półpasiec?

Jak już wspomnieliśmy półpasiec to dość ostra choroba zakaźna podobna do ospy wietrznej. Szczepionka pozwala nam zapomnieć o nim na całe życie. Co więcej, umożliwia nam ona także uniknięcie zachorowania na ospę. Kiedy półpasiec się uaktywnia? Najczęściej wtedy, gdy nasz organizm jest osłabiany, a jego odporność jest nieco obniżona. W przypadku, gdy już do tego dojdzie, zaczniemy odczuwać piekący ból, ponieważ półpasiec prowadzi do zapalanie konkretnego nerwu.

Jakie są objawy tej choroby?

Objawy, jakie pojawiają się wraz z półpaścem to zapalenie czuciowego nerwu oraz skóra, która jest przez niego unerwiona. Ból, jaki towarzyszy temu zjawisku jest bardzo silny, ostry oraz piekący. To początkowe objawy, które sugerują nam, że naszym problemem jest właśnie półpasiec. Po kilku dniach w obszarze, gdzie wcześniej występował ból, zacznie pojawiać się pęcherzykowata wysypka. Jej skutkiem będzie zapalny odczyn skóry. Miejsce to będzie bardzo swędziało oraz charakteryzowało się swoim zaczerwienieniem.

Nie możemy zapomnieć o tym, że drapanie nie prowadzi do czegoś dobrego. Co więcej, może ono skutkować podrażnieniem skóry, a także dodatkowym zakażeniem tego obszaru przez bakterie. Taka sytuacja z kolei prowadzi do dużego bólu oraz utrudnionego procesu gojenia. Przez następne cztery dni liczba pęcherzyków będzie rosła. Niektóre z nich przekształcą się w specyficzne krostki. One z kolei, dokładnie tak samo, jak w przypadku ospy, po pewnym czasie zaschną w strupki oraz odpadną. Możemy również doświadczyć takich objawów, jak:

  • Osłabienie;
  • Ból głowy;
  • Zmęczenie.

Jak wygląda leczenie?

Leczenie półpaśca musi zostać zlecone przez specjalistę. W jego czasie lekarz zarekomenduje, pozostanie w domu, stosowanie się do zasad higieny, które sprawią, że rozprzestrzenienie choroby będzie znacznie trudniejsze. Doktor w większości wypadków ordynuje leki antywirusowe oraz przeciwbólowe, taki jak Heviran, których zadaniem jest zwalczanie przyczyn choroby oraz łagodzenie jej objawów. Pod żadnym pozorem nie należy leczyć półpaśca na własną rękę.

Stosowanie się do zaleceń lekarza sprawi, że po około 15-20 dniach nadejdzie powrót do zdrowia. Jeśli się tak jednak nie stanie, a wygojeniu wysypki nie będzie towarzyszył brak bólu, możliwe, że mamy do czynienia z tak zwaną neuralgią półpaścową. Jest to głównie przypadłość starszych osób oraz utrzymuje się przez kilka miesięcy. W skrajnych wypadach mogą to być nawet lata. Kiedy dostrzeżemy takie objawy u siebie, należy udać się jak najszybciej do lekarza, który zaproponuje odpowiednie leczenie.


Porady

Powiązane artykuły