Anioł stróż strażaków

W czwartek uczniowie z klasy II b Szkoły Podstawowej nr 5, odwiedzili Komendę Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gołdapi.

Uczniowie podczas wizyty mogli wcielić się w rolę strażaka, zakładając ubrania i hełmy strażackie. Następnie strażacy pokazali dzieciom wyposażenie i odzież bojową niezbędną podczas akcji, oraz przypomnieli o zasadach udzielania pierwszej pomocy poszkodowanej osobie.

Zwieńczeniem pierwszego etapu wycieczki była prezentacja wozów strażackich i ich wyposażenia, a także okazja, by przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak i wsiąść za kierownicę wozu ratowniczego.

Kolejnym punktem były zajęcia z zakresu bezpieczeństwa, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. W sali edukacyjnej odbyły się krótkie przeszkolenia jak ustrzec się zatruciu tlenkiem węgla (czadem), jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń, do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem.

Dzieci miały możliwość prawidłowego wezwania służb ratowniczych. Zajęcia były wzbogacone krótkometrażowymi filmami omawianymi z dziećmi. Na koniec, każdy uczeń po wejściu na drabinę i uderzeniu w dzwonek otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w szkoleniu. Za miłe i interesujące spotkanie oraz niezapomniane przeżycia dzieci wręczyły strażakom podziękowanie i samodzielnie wykonanego ANIOŁA STRÓŻA.

Celem spotkania było przybliżenie uczniom specyfiki pracy straży pożarnej i zasad bezpiecznego zachowania się podczas zagrożenia pożarowego w domu, w szkole oraz w miejscu publicznym.

Wychowawczyni Ewa Olbryś


Aktualności

Powiązane artykuły