Gołdapskie cmentarze. Jak wiele zależy od administratora

Część gołdapian zapewne pamięta akcję na rzecz renowacji bramy do starego cmentarza przy ul. Cmentarnej, co się wiązało z powołaniem Społecznego Komitetu Renowacji Cmentarzy. Była to inicjatywa Józefa Dominiuka, radnego i zarządcy gołdapskich cmentarzy.

Zebrano wtedy 6100 złotych i udało się nie tylko odnowić bramę, ale dodatkowo zrobić wygodny podjazd. Jeden z przedsiębiorców bezpłatnie wykonał bramkę z tyłu starego cmentarza.

Za tą inicjatywą poszły inne działania Józefa Dominiuka, dzięki którym oba cmentarze (zwłaszcza stary) istotnie zyskały na estetyce. Przed ubiegłorocznym Dniem Wszystkich Świętych w akcji porządkowania grobów wzięła udział młodzież szkolna i wolontariusze.

Jednak zarządca po tych działaniach nie spoczął na laurach – doszedł do wniosku, że nie powinno się zapominać o grobach „bezimiennych”, jakich na cmentarzu przy Gumbińskiej znajduje się około 600, w tym około 100 grobów dziecięcych. Groby te dzięki niemu (w większości dzięki pracy Józefa Dominuka) zostały uporządkowane, w miarę możliwości wróciły na nie krzyże. Podobnie zrobiono z bezimiennymi grobami na cmentarzu starym.

Dzień Wszystkich Świętych się zbliża. Niżej zamieszczamy krótki fotoreportaż, ilustrujący między innymi to – jak było, jak jest. Warto jest się przyjrzeć uporządkowanym grobom „bezimiennym”.

Jak było

Kwesta na cmentarzach z licznym udziałem wolontariuszy i osób prywatnych

Jak jest

Sprzątali opuszczone groby


Aktualności

Powiązane artykuły

13 komentarzy do “Gołdapskie cmentarze. Jak wiele zależy od administratora

 1. Prawda, nasze cmentarze w ciągu ubiegłych kilku lat zmieniły się nie do poznania. Jest czyściutko, trawniki w porze letnie zadbane pokoszone, zapomniane nagrobki opielone, w porze zimowej odśnieżone alejki. Wielki ukłon dla osób zarządzających cmentarzami. Powiem szczerze że nasi włodarze powinni być dumni z takich pracowników. Moja krewna, która wita w Gołdapi bardzo rzadko sama zauważyła, jak nasz Gołdapski Cmentarz zmienił się na ” duży plus”.

 2. M&M

  Brawo Panie Józefie takiego Zarządcy nam brakowało. Oby tak dalej.

 3. Ada

  Co znaczy odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu. Rzeczywiście, od kiedy Pan Dominiuk zajmuje się cmentarzem, wszystko zmieniło się na lepsze i widoczne jest ,,gołym okiem”. Tak trzymać!

 4. Kasia

  Brawo Panie Józefie wszystko w pana rękach rezultaty są widoczne gołym okiem takiego zarządcy nam brakowało.

 5. Alina

  Brawo Panie Józefie. Bardzo serdecznie dziękuję za Pana pracę. To bardzo ważne co Pan robi. Wiele osób to docenia.

 6. Feliks

  Nigdy w Gołdapi cmentarze nie były tak zadbane jak teraz.

 7. J

  Trzeba przyznać, że wszystkie te komentarze chwalące pracę pana Józefa są jak najbardziej na miejscu. Sam nie raz widziałem jak pan Józef osobiście czyścił ścieżki, odśnieżał, kosił trawę, a do tego zawsze kompetentny jeśli chodzi o kwestie pochówku, miejsc,czy innych „cmentarnych tematów”. Brawo. Spisuje się bardzo dobrze.

 8. Ula

  Odwiedzam cmentarz od wielu lat. To miejsce bardzo się zmieniło, można powiedzieć rozkwitło. Nie widziałam tak zadbanego cmentarza jak nasz obecnie. Tak trzymać

 9. Grabowianka

  Popieram wszystkich komentujących . Jak najbardziej odpowiednia osobą na odpowiednim stanowisku. Kompetenty, życzliwy i pomocny w każdej kwestii. Cmentarz w Goldapi zadbany i czusciutki. Bardzo.zmienil się na dobre również cmentarz w Grabowie jest zadbamy są alejki które są latem czusciutke i zimą odsniezane na bieżąco. Nnie ma juz blota ktore co rok towarzyszylo na wewszystkich swietych, czy odwiedzinach grobow bliskoch w porze jesienno zimowej. Panie Józefie wielka brawa. .

 10. Grab

  Same plusy w kierunku Pana Dominiuka – i słusznie. Gorzej, że na mieście pojawią się wieści, że sam główny mocodawca zamierza P. Dominiuka wyautować z tej posady. Czemu – a, no bo obecna opcja lokalno-samorządowa Pana Józefa nie jest „słuszna”.

  1. Maryś

   Wydaje mi się, że byłoby to wielkie świństwo i normalne łajdactwo. Być może jednak ktoś kto ma wpływ na jego miejsce pracy spyta pana Józefa: a jak pan zagłosuje gdyby przypadkiem próbowano odwołać panią starostę?

 11. Obserwator

  Zachwycamy się normalnością! Tak powinno być od zawsze! Super, że P. Dominiuk robi dobrą robotę! Pozdrawiam!

 12. Henryk

  Brawo panie Józku tak trzymać .W końcu jest tak jak powinno być zawsze oby tak dalej.Trzymam kciuki i pozdrawiam.