Uzależnienie czy pasja. Spotkanie z Krzysztofem Piersą

Gminna Bibliotek Publiczna gościła Krzysztofa Piersa terapeutę uzależnień, autora książek „Komputerowy ćpun”, „Trener marzeń”. Spotkanie skierowane było do młodzieży, aby uświadomić im co to jest uzależnienie od gier i jak z tym walczyć. Wskazywał przykłady jak sprawdzić czy to pasja czy już choroba.

Wystarczy podejść do kogoś grającego w sieci i poprosić o pomoc. Jeśli usłyszymy że „teraz nie mogę”, „nie da się zatrzymać gry”, że pomoc dostaniemy, ale dopiero wtedy, kiedy zakończy się rozgrywka, to wyraźny sygnał, że gracz przedkłada świat wirtualny nad świat realny. Gdy gracz przestaje realizować swoje pasje, nie potrafi sam ograniczyć czasu poświęconego na gry komputerowe, to on ma już poważny problem.

W trakcie spotkania poruszono nie tylko problem samego uzależnienia od gier komputerowych, ale przede wszystkim różnego rodzaju wymówek, usprawiedliwiających spędzanie coraz większej ilości czasu przed ekranem komputera. Wielu użytkowników tłumaczy, że dzięki grze uczą się nowych języków, są zręczniejsi, a nawet poznają historię. Niestety są to wyłącznie mity, tak naprawdę gra służy wyłącznie rozrywce.

Rodzice nie powinni traktować gier jak coś wyłącznie złego, a gracze powinni zachować kontrolę nad ilością czasu poświęcanemu tej aktywności.

– Cienka granica pomiędzy pasją a uzależnieniem zaciera się coraz bardziej. I wcale, wbrew opiniom, nie uzależniają jakieś krwawe gry dla pełnoletnich graczy, a przeglądarkowe, czy te przeznaczone dla dzieci – tłumaczył Krzysztof Piersa. Jego książka „Komputerowy Ćpun” jest uznawana za pierwszy i w dalszym ciągu jedyny rzetelny poradnik dotyczący uzależnienia od gier komputerowych w Polsce.


Aktualności

Powiązane artykuły