„Gołdap jest w moim sercu” – spotkanie z prof. Zbigniewem Chojnowskim

Przy pełnej widowni odbyło się w piątek 1 marca w Bibliotece Publicznej w Gołdapi spotkanie autorskie z prof. Zbigniewem Chojnowskim, pt. „O literaturze regionu”.

Słowo wstępu wygłosiła dyrektor biblioteki Halina Wojtanis, następnie głos oddano prowadzącemu – Mirosławowi Słapikowi, któty przybliżył postać Zbigniewa Chojnowskiego i przedstawił ważniejsze tytuły jego książek.

Następnie głos zabrał profesor, który stwierdził, że Gołdap jest w jego sercu od 1992 r., kiedy to pierwszy raz tutaj przyjechał. Autor mówił między innymi o pochodzącym z okolic Gołdapi Marcinie Gierszu, który drukował wiersze i inne teksty Mazurów XIX wieku. Zaznaczył, że literatura regionu Warmii i Mazur jest w większej części literaturą historyczną. Wśród autorów z regionu wymienił m.in. Erwina Kruka, Klemensa Oleksika, Kazimierza Brakonieckiego, Wojciecha Kassa oraz autorkę baśni mazurskich Jadwigę Tressenberg. Autor zaprezentował także swoje najnowsze publikacje traktujące o dawnych i współczesnych twórcach z Warmii i Mazur.

Zbigniew Chojnowski wspiera środowisko literackie Gołdapi, gdyż „ci, którzy tutaj piszą dają głos tej ziemi”, dzięki temu Gołdap jest atrakcyjna. Według profesora czytanie literatury to rozwój duchowo-emocjonalny, literatura to „gospodarka emocjami”. „Im więcej dobrej literatury, tym więcej godności” – takimi słowami zakończył spotkanie pan Chojnowski.

Powiązane artykuły