W SP5 uczniowie klas 0-3 nie zapomnieli o tradycji Tłustego Czwartku

„Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła tłustych pączków nasmażyła” Święto, znane także jako zapusty, wywodzi się z tradycji chrześcijańskiej i obchodzone jest w ostatni czwartek przed Wielkim Postem. W SP5 uczniowie klas 0-3 nie zapomnieli o tradycji Tłustego Czwartku.

Według tradycji, właśnie tego dnia, wyjątkowo dozwolone jest objadanie się. Tłusty Czwartek jest symbolicznym końcem karnawału i ostatnią okazją, żeby pofolgować łakomstwu przed 40-dniowym okresem wstrzemięźliwości poprzedzającym święta Wielkiej Noc.

Zgodnie z wielowiekową tradycją, na polskich stołach w Tłusty Czwartek królują pączki. Dawniej robiono je z ciasta chlebowego i nadziewano boczkiem, słoniną albo mięsem. Później przepis zmodyfikowano i pączki nadziewane mięsem zastąpiono regionalnym chrustem, faworkami i pączki z ciasta drożdżowego, nadziewanymi w zależności od upodobania i regionu (najczęściej nadzieniem różanym, lub owocowym).

W szkole uczniowie klas 0-3 nie zapomnieli o tradycji Tłustego Czwartku. Mały Samorząd Uczniowski zorganizowała wspólną degustację pączków zakupionych przez Radę Rodziców. Na początku najmłodsi uczniowie zostali zapoznani z tradycją tego dnia. Każda klasa przedstawiła swój przepis na pączki. Pani Katarzyna Wierzbicka jak również chętni uczniowie odczytali wiersze na temat Tłustego Czwartku, były też śmieszne żarty i kawały, klasa Ib wykonała wspólną pracę plastyczną – ,, Pączek na talerzu”. Następnie wychowawczynie otrzymały karty pracy do wykonania ze swoimi uczniami na kolejnych zajęciach . Ponad 100 pączków błyskawicznie znikło, co świadczy o tym, jak były pyszne.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji słodkiej i pysznej niespodzianki.

Mały Samorząd Uczniowski


Aktualności

Powiązane artykuły