Właściwości i zastosowanie zabiegu Dermapen

Dermapen to zastrzeżona nazwa nie tyle zabiegu, ile wykorzystywanego w nim innowacyjnego urządzenia przypominającego długopis. Pomaga ono skutecznie zrewitalizować skórę metodą tzw. mikronakłuwania frakcyjnego. Mechanizm ów przypomina nieco mezoterapię, jest jednak znacznie bardziej zaawansowany, co pozwala uzyskać lepszy efekt przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka skutków ubocznych i skróceniu czasu rekonwalescencji. Co jeszcze warto wiedzieć?

Urządzenie Dermapen to rodzaj specjalnej głowicy wyposażonej w zestaw 12 jednorazowych, wymiennych, cieniutkich igieł wykonanych z molibdenu. Materiał ten nie uczula i jako taki jest również stosowany w produkcji najnowocześniejszych narzędzi chirurgicznych. Wkłuwanie igieł na zadaną głębokość – od 0,5 do 2,5 mm – odbywa się automatycznie, a więc zarazem pod znacznie większą kontrolą, niż ma to miejsce w przypadku klasycznej mezoterapii strzykawkowej czy nawet dermarollerów.

Dermapen – mezoterapia 1:0

Pozwala to istotnie ograniczyć dyskomfort pacjenta (minimalizowany dodatkowo poprzez miejscowe zastosowanie kremu znieczulającego), redukuje ryzyko wystąpienia efektów niepożądanych (np. sińców), a także skraca czas utrzymywania się obrzęku pozabiegowego. Dzięki niewielkim wymiarom i poręczności Dermapenu można go też wykorzystać do precyzyjnego manewrowania w delikatnych okolicach oczu czy ust.

Zabieg z użyciem tego urządzenia przeprowadzić można ponadto w obszarach takich jak twarz, szyja, dekolt, dłonie, brzuch, biodra, pośladki czy owłosiona skóra głowy (w terapii wypadania włosów). Sama zasada działania jest bardzo podobna jak w przypadku mezoterapii i opiera się na dwóch filarach: wywoływaniu w kontrolowany sposób podskórnych mikrourazów oraz wprowadzaniu w głąb tkanek wybranych substancji aktywnych.

Substancje te lepiej też się wchłaniają wskutek powstania rzeczonych mikrouszkodzeń. Te ostatnie bowiem uruchamiają naturalne procesy regeneracyjne, takie jak wzmożona produkcja nowych komórek skóry, fibroblastów, kolagenu i elastyny oraz poprawa ukrwienia (a więc także dostarczania tkankom tlenu i substancji odżywczych, jak również usuwania nagromadzonych toksyn).

Wskazania i przeciwwskazania

W efekcie skóra zagęszcza się, nabierając jędrności i jednocześnie blasku. Poprawia się też jej koloryt. Zabieg Dermapen zalecany jest więc w terapii problemów takich jak:

  • szara, zmęczona cera;
  • przebarwienia;
  • zwiotczała skóra, zmarszczki;
  • rozstępy i blizny (pozabiegowe, potrądzikowe, pooparzeniowe).

Do głównych przeciwwskazań należą z kolei:

  • nowotwory;
  • ciąża i karmienie piersią;
  • aktywne infekcje i stany zapalne w okolicy poddawanej zabiegowi (zwłaszcza opryszczka i trądzik).

Więcej o samym zabiegu

Zabieg Dermapen wykonywany jest wyłącznie przez wykwalifikowanych specjalistów w autoryzowanych placówkach, takich jak choćby warszawska przychodnia specjalistyczna High-Med. Trwa on z reguły 30-45 minut i kończy się nałożeniem specjalnej maski, która przyspiesza gojenie skóry, nie likwidując jednocześnie pożądanego, celowo wywołanego stanu zapalnego.

Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do wykonywania codziennych czynności. Przez kilka dni skóra może być zaczerwieniona i napięta, a także lekko piec i delikatnie się łuszczyć – jak po łagodnym oparzeniu słonecznym. Po mniej więcej tygodniu ukazują się pierwsze efekty, które pełną widoczność osiągają około miesiąca od zabiegu. Aby pogłębić i utrwalić uzyskany rezultat, zaleca się przeprowadzenie kilku (2-5) kolejnych sesji w odstępach wynoszących 2-4 tygodnie.


Aktualności

Powiązane artykuły