Jak sprzedać dzieło sztuki?

Sprzedaż dzieła sztuki nie jest wcale taką prostą sprawą, szczególnie wtedy, jeśli wszystkie formalności chce się załatwić samodzielnie. Bez certyfikatu potwierdzającego jego autentyczność oraz profesjonalnej wyceny przez rzeczoznawcę nie ma możliwości dużych zarobków.

Wirtualne galerie i media społecznościowe

Wiele osób decyduje się na samodzielną organizację transakcji, mimo świadomości, że nie będzie to łatwe zadanie. Internet zajmuje priorytetowe miejsce do sprzedaży – można założyć stronę z konkretnym wydarzeniem w mediach społecznościowych, ale można też prezentować przedmioty na elektronicznych portalach aukcyjnych. Niektórzy decydują się też na prezentację produktów na swojej stronie internetowej, tworząc profesjonalne katalogi elektroniczne, idealnie odwzorowujące kunszt przedmiotu i jego piękno. Stworzenie wirtualnej kolekcji dzieł sztuki lub umieszczenie ich na jednej z witryn aukcyjnych daje więcej szans na sprzedanie dzieła.

Domy aukcyjne – jedno z lepszy rozwiązań

Tam pracują profesjonaliści, którzy zajmują się każdą transakcją na najwyższym poziomie. Sztab ludzi odpowiedzialnych za wycenę dzieła sztuki lub innego cennego przedmiotu dba o każdy nawet najmniejszy szczegółem, dążąc od samego początku do lukratywnej sprzedaży. Klient, oddając w ręce ekspertów przedmiot, który chce sprzedać, od chwili zawarcia transakcji może jedynie spokojnie czekać na pozytywny przebieg aukcji. Jeśli będzie zajmował się nimi profesjonalny dom aukcyjny, przygotowujący co miesiąc kilkadziesiąt pozytywnie zakończonych aukcji sztuki, tak jak Desa Unicum, sukces może przejść oczekiwania klienta. Nie może być inaczej, kiedy za kolejną udaną transakcją stoi sztab doświadczonych specjalistów od wyceny i potwierdzania autentyczności dzieł sztuki.

Zawarcie umowy

Zazwyczaj procedura zawierania umowy z domem aukcyjnym jest taka sama. Wystarczy przynieść dzieło sztuki do wstępnej wyceny lub wysłać zdjęcie za pomocą poczty e-mail czy tradycyjnej. Po otrzymaniu pierwszych informacji o przedmiocie trzeba go już dostarczyć na miejsce osobiście. Obiekt zostaje przyjęty w depozyt oraz ubezpieczony. Kropką nad „i” jest podpisanie umowy komisu między dwoma stronami. Oprócz możliwości wystawienia dzieła na zwykłą aukcję istnieje też szereg innych rozwiązań, np. aukcje obrazów dedykowane, które jeszcze bardziej zwiększają szanse na lukratywną sprzedaż.


Aktualności

Powiązane artykuły