Rozliczenia PIT 2019 – o czym warto pamiętać przy składaniu elektronicznych deklaracji za 2018?

Nie ulega wątpliwości, że e-deklaracje, czyli zeznania PIT w formie elektronicznej, są przyszłością systemu fiskalnego. Pokazują to nawet statystyki Ministerstwa Finansów – w 2018 r. aż 11,4 mln formularzy podatkowych przesłano przez internet. Podczas uzupełniania zeznania w takiej formie należy jednak pamiętać o kilku kwestiach, by mieć pewność, że rozliczenie zostanie prawidłowo przeprowadzone.

 

 

 

 

Wybór właściwego programu, czyli jak wypełnić e-deklaracje

Jeśli chcesz, możesz uzupełniać e-deklaracje samodzielnie, ale skorzystanie z pomocy programu do PIT znacznie Ci to ułatwi. Nie musisz go nawet instalować na swoim komputerze – bezpłatnego kreatora, który przeprowadzi Cię przez wszystkie etapy rozliczenia, uruchomisz też na swojej przeglądarce internetowej. Czym się kierować przy wyborze właściwego rozwiązania? Przede wszystkim powinno ono zapewniać bezpieczeństwo danych i umożliwiać zapisywanie deklaracji. W ten sposób nie musisz już martwić się prowadzeniem dokumentacji podatkowej, bo dostęp do zeznań w wersji elektronicznej masz przez cały czas.

 

Dane autoryzujące umożliwiają przesłanie PIT przez internet

By można było składać e-deklaracje, należy opatrzyć je podpisem elektronicznym, który zagwarantuje ich autentyczność. Jak można złożyć taki podpis? Wystarczy podać tzw. dane autoryzujące, czyli przede wszystkim kwotę przychodu, który podatnik osiągnął w poprzednim roku podatkowym. Przykładowo, przy rozliczeniach za 2018 rok składanych w roku 2019, kwota ta będzie dotyczyła dochodów uzyskanych w 2017 r. Jak można sprawdzić, ile wynosiła? Znajdziesz ją w swoim zeszłorocznym zeznaniu podatkowym oraz w PIT-11. A jeśli wcześniej nie składałeś deklaracji, w odpowiednim miejscu powinieneś wprowadzić wartość „0”, ponieważ w danym roku nie osiągnąłeś żadnych dochodów. Poza tą kwotą, do danych autoryzujących zalicza się również PESEL (lub NIP), datę urodzenia, a także imię i nazwisko.

 

UPO – dokument, którym należy zachować

Po wypełnieniu deklaracji i przesłaniu jej do urzędu skarbowego, musisz zadbać o jeszcze jedną rzecz, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Powinieneś je otrzymać, jeśli dostarczyłeś swoje zeznanie w określonym terminie. Np. w przypadku popularnego PIT-37 będzie to 30 kwietnia 2019 r. UPO należy pobrać i przechowywać  w swojej dokumentacji podatkowej przez 5 lat. To dokument, dzięki któremu udowodnisz, że spełniłeś swój obowiązek podatkowy na czas. Aplikacje do rozliczeń PIT pozwalają przechowywać UPO w formie elektronicznej tak długo, jak będzie to konieczne. Dzięki temu zyskujesz pewność, że poświadczenie się nie zgubi i zawsze masz do niego łatwy dostęp.

To tylko kilka kwestii, o których powinni pamiętać podatnicy, którzy składają e-deklaracje za 2018. Rozliczenie przez internet to szybki sposób na spełnienie obowiązku podatkowego, ale nie należy z nim czekać do ostatniej chwili. Nigdy nie wiadomo, czy nie pojawi się problem z połączeniem internetowym, dlatego lepiej jak najszybciej wysłać zeznanie. Jego wypełnienie z programem do PIT zajmuje tylko kilka minut!

>>> Rozlicz PIT przez internet za pomocą programu PIT Pro w 5 minut! <<<

Źródło: Program PIT Pro 2018/2019 dostępny na portalu podatkowym Podatnik.Info

 


Aktualności

Powiązane artykuły